Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Ona właśnie idzie do ciebie!”


Środa, 03.04.2024

„Ona właśnie idzie do ciebie!”
Już w najbliższą sobotę w arch. częstochowskiej rozpoczyna się peregrynacja Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W „Rozmowie poranka” gościem Radia Jasna Góra był o. Paweł Subik, paulin, kustosz Obrazu Nawiedzenia, który opiekuje się Wizerunkiem na trasie peregrynacji.

Wędrówka Maryi po parafiach arch. częstochowskiej zostanie zainaugurowana w trwającej oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – w sobotę, 6 kwietnia, w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu (Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia).

„Maryja idzie z Dobrą Nowiną do każdego z was, pełna mocy Ducha Świętego. Na Ikonie Jasnogórskiej ten zielony kolor to nie jest tylko tło, ale symbol Ducha Świętego. I Ona przyjdzie do was, jak przyszła do Elżbiety, z Dobrą Nowiną, i będzie przemieniać serca” – mówił o. Paweł Subik w rozmowie w Dariuszem Ciszewskim.

„Człowiek jest zagoniony w tym świecie, zanurzony w pozornym szczęściu tego świata. I Maryja wiedząc o tym wszystkim pragnie was jakby wyciągnąć z tego pozornego szczęścia na brzeg wieczności, chce dotrzeć do każdego indywidualnie, jakby przybyć do Ciebie specjalnie – kontynuował paulin – To jest Matka, która wychodzi naprzeciw, chce Cię przytulić, chce Ci powiedzieć Dobrą Nowinę – bo może gdzieś się pogubiłeś, jesteś w wątpliwościach, straciłeś sens życia, jesteś w jakiejś rozpaczy, w jakiś depresjach; nie masz siły, żeby tu na Jasną Górę przybyć – i Ona właśnie idzie do ciebie”.

Radio Jasna Góra · 2024 - 04 - 03 - Rozmowa poranka - Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu NMPJ - O. Paweł Subik


W ramach przygotowania do Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej, uruchomiono specjalną stronę internetową nawiedzenie.archiczest.pl. Serwis zawiera relacje z wydarzeń przygotowujących do czasu peregrynacji, kalendarium, interaktywną mapę wszystkich parafii, ale także materiały do pobrania i wykorzystania duszpasterskiego.

O. Paweł Subik podsumowywał niedawno na naszej antenie zakończony czas peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w diec. włocławskiej opowiadając, w rozmowie z Agatą Nalichowską, o niezwykłych owocach spotkań ludzi z Maryją:

Radio Jasna Góra · 2024 - 03 - 26 - Rozmowa poranka - Podsumowanie peregrynacji Ikony MBJ w diecezji włocławskiej


Autor: DR

Zobacz również

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR