Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Wielkanoc z Radiem Jasna Góra!


Sobota, 30.03.2024

Wielkanoc z Radiem Jasna Góra!
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Wielkanocny Poniedziałek na antenie Radia Jasna Góra to szereg ciekawych propozycji naszego radiowego zespołu.

Ważne punkty programu to oczywiście transmisje uroczystości wielkanocnych – o godz. 6:00 Procesji Rezurekcyjnej po Wałach jasnogórskich i zaraz po niej Mszy św. rezurekcyjnej, oraz o godz. 11:00 uroczystej Sumy Wielkanocnej. Czas antenowy wypełni też wiele okolicznościowych audycji.

Oto niektóre propozycje na Niedzielę Wielkanocną:

6:00 Transmisja Procesji Rezurekcyjnej i Mszy Świętej

9:00 Pusty Grób – nie bądź niedowiarkiem (przyg. Sylwia Michalska)
Rozmowa o lekkim zabarwieniu detektywistycznym, w której biblista, ks. Mariusz Woźniak, obala mity i teorie spiskowe, jakie powstały po Zmartwychwstaniu Jezusa. Moderator Dzieła Biblijnego Arch. Częstochowskiej odpowiada na pytania, czy to możliwe, że ciało Jezusa wykradli uczniowie, albo że kobiety w wielkanocny poranek pomyliły groby, a ukazywanie się Jezusa Zmartwychwstałego mogło być zbiorową halucynacją…
Jeżeli znasz jakiegoś niedowiarka, to ta audycja, z lekko prowokacyjnymi pytaniami, może go przekonać, że Jezus prawdziwie zmartwychwstał!

9:30 Będę śpiewał na cześć Pana (przyg. Danuta Romanowska)
Fragmenty najpiękniejszych pieśni i piosenek wielkanocnych, które wybrali: o. Tomasz Mordziałek, o. Nikodem Kilnar, o. Jakub Szymczycha, ks. Mikołaj Węgrzyn, s. Lucyna Piątek oraz Marcin Gawęda, jasnogórski organista

10:00 – „Piękno zbawia świat”
W świątecznym wielkanocnym wydaniu tej audycji Izabela Banaszewska i o. Tomasz Mordziałek opowiadają o obrazie Fra Angelico - Zstąpienie do otchłani

10:40 Szum w Radiu
Świąteczne wydanie cyklicznej audycji Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Kana

11:00 Transmisja Sumy Pontyfikalnej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego z jasnogórskiej bazyliki

12:30 Rodzina drogą do świętości
Okolicznościowe, świąteczne wydanie tej cyklicznej audycji przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej

17:25 Bóg Cię kocha (przyg. s. Kamila Nowicka)
Okolicznościowe wydanie cyklicznej audycji, poświęcone „Spotkaniom z Miłością” – spotkaniom z Jezusem Zmartwychwstałym

*

I jeszcze kilka wybranych punktów programu w Poniedziałek Wielkanocny:

9:00 - O radości paschalnej (przyg. s. Kamila Nowicka)
O. Grzegorz Ginter, jezuita, rektor kościoła Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim mówi o tym, czym jest radość paschalna, jak ją przeżywać i co to znaczy mieć w sobie tę samą radość, którą miał Jezus Zmartwychwstały

9:30 Tajemnica Emaus (przyg. Izabela Banaszewska)
Audycja realizowana w ramach cyklu Tajemnice dnia – gościem jest ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

10:00 Zmartwychwstał i żyje (przyg. o. Andrzej Grad)
Krótkie rozważania dotyczące Zmartwychwstania Jezusa, które zabrzmią także o godzinach: 11:00, 12:05, 13:00 i 18:00

14:00 Współcześni Apostołowie zmartwychwstania (przyg. Agata Nalichowska)
Spotkanie z o. Piotrem Łozą, definitorem Zakonu Paulinów, które miało być próbą odpowiedzi na pytanie, czy wyjście na ulicę i wykrzykiwanie, że Chrystus żyje to dobra metoda na ewangelizację?, a stało się katechezą o tym, jak budować własną relację z Bogiem

14:30 To nie bajka – Zmartwychwstanie oczami dzieci (przyg. Sylwia Michalska)
Spojrzenie najmłodszych na wydarzenia związane ze zmartwychwstaniem. To spotkanie z dziećmi z Przedszkola Sióstr Nazaretanek im. bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie, podczas którego wybrzmi przedstawienie przygotowane przez 5-latki, z okazji Świąt Wielkanocnych. Maluchy opowiedzą też, po co według nich Pan Jezus zmartwychwstał i jak oni świętują to wydarzenie. Będzie również rozmowa z opiekunką dzieci s. Barbarą Jędrzejczak, o tym jak mówić dzieciom o wydarzeniach tych szczególnych dni, by nie zagubić tego co jest najważniejsze

Sercem przy Sercu Maryi (przyg. Bartłomiej Zug)
Czwarta, ostatnia rozmowa z ks. dr. Kamilem Zadrożnym, mariologiem, dyrektorem Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie o obecności Maryi w tajemnicy kolejnych dni Świętego Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. W Niedzielę Zmartwychwstania kapłan rozważy temat: „Maryja zjednoczona ze Zmartwychwstałym, Maryja umacniająca wiarę Kościoła, będąca 'pamięcią Kościoła' o Chrystusie”

Do naszych audycji możecie Państwo wrócić - znajdziecie je na naszych specjalnych playlistach.

Życzymy pięknego świętowania z Radiem Jasna Góra!Autor: DR

Zobacz również

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Nocna Piesza Pielgrzymka z Piekar Śląskich

Sobota, 20.04.2024

Wszystko zaczęło się 19 lat temu. Wyruszyli wówczas w piątkę. Ich intencją nie było zainicjowanie cyklicznego wydarzenia, jednak stało się inaczej. Dziś na Jasną Górę, w pieszej nocnej pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 osób, pokonali 60 km.

Autor: o.AG

Świadectwo o powołaniu

Świadectwo o powołaniu

Piątek, 19.04.2024

W sieci ukazał się najnowszy filmik z serii „Po bratersku - o powołaniu”. Cykl video-rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Tym razem do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną, posługującą od kilku lat na Jasnej Górze – s. Joannę Cybułkę, Apostołkę Jezusa Ukrzyżowanego.

Jak opowiadała s. Joasia, swoje powołanie odkrywała przez kilka lat. Natomiast moment, w którym wyraźnie usłyszała wezwanie Boga – ‘pójdź za mną’, związany był z dniem odejścia papieża Jana Pawła II do domu Ojca.

Autor: DR

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR