Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Radio gra...” z Zamku w Bobolicach


Środa, 30.08.2023

„Radio gra...” z Zamku w Bobolicach
Przez całe lato na naszej antenie proponowaliśmy Państwu wakacyjny cykl audycji turystycznych „Wakacje, a Radio gra”. W ostatnim odcinku środowego cyklu wędrówek po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wyemitowaliśmy reportaż z radiowej wizyty na Zamku w Bobolicach, przybliżając atrakcje królewskiej, zrekonstruowanej warowni. Materiał będzie jeszcze powtórzony w piątek o 17:40, jest również dostępny w zakładce Wakacje, a radio gra na naszej stronie internetowej.

Natomiast w playerze zamieszczonym poniżej proponujemy Państwu dłuższą wersję zwiedzania zamku w Bobolicach, której nie mogliśmy wyemitować w formule 10-minutowych audycji naszego wakacyjnego cyklu:

Bobolice to położona w samym sercu Jury niewielka miejscowość zatopiona wśród wapiennych ostańców – czytamy na stronie internetowej Zamku Bobolice - Jej powstanie nierozerwalnie wiąże się z istniejącym tu zamkiem. Zamek Bobolice został zbudowany w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Był elementem systemu obronnego jurajskich warowni, które chroniły zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

Zamek oraz jego okolice mocno ucierpiały podczas kilkukrotnych najazdów. Najbardziej dramatyczny okazał się „potop szwedzki”, od czasu którego zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatnią świetną kartę w historii Bobolic zapisał król Jan III Sobieski, który obozował pod murami tutejszego zamku udając się do Krakowa na koncentrację wojsk przed odsieczą wiedeńską.

Dziś, po trwającej wiele lat rekonstrukcji, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest senator Jarosław Lasecki, Zamek Bobolice powrócił do stanu z lat swojej największej świetności. „Lata prac badawczych, archeologicznych, architektonicznych, historycznych i wielu innych pozwoliły na odtworzenie tego zamku takim, jakim był” – mówił Jarosław Lasecki w rozmowie z Danutą Romanowską, a naszych słuchaczy oprowadził po salach i komnatach warowni.

W cyklu jurajskim tegorocznych, wakacyjnych audycji mieliśmy przyjemność gościć także m.in. w Leśniowie, Złotym Potoku i Świętej Annie, oraz przybliżyć działalność Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej i Jurajskiej Grupy GOPR. O atrakcjach Jury opowiedzieli nam także Sylwia i Bartek, podróżnicy, twórcy bloga „Niezwykłe miejsca w Polsce”.

Do naszych wakacyjnych audycji można wrócić – są udostępnione w specjalnej zakładce Wakacje, a radio gra na radiowej stronie www.

fot.: archiwum Zamku w Bobolicach

Autor: DR

Zobacz również

Płyta tygodnia -  WM Band - Zakochani w Maryi

Płyta tygodnia - WM Band - Zakochani w Maryi

Poniedziałek, 29.04.2024

Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Dominik Chmielewski SDB.

Autor: RJG

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR