Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Opolskie i gliwickie pielgrzymowanie na antenie


Sobota, 19.08.2023

Opolskie i gliwickie pielgrzymowanie na antenie
Na Jasnej Górze dziś pielgrzymkowa sobota, do sanktuarium wchodzą kolejne piesze grupy. Dotarły pielgrzymki diecezjalne: opolska i gliwicka. Od rana na antenie Radia Jasna Góra trwało studio pielgrzymkowe na żywo - powitanie 47. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej przedstawiali Agata Nalichowska i Marcin Bernaś, natomiast 377. Gliwicką Pieszą Pielgrzymkę wprowadzał w bramy Jasnej Góry z mikrofonem radiowym o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni. W naszym sobotnim programie znalazły się także transmisje obu pielgrzymkowych eucharystii.

Wejście Pielgrzymki Opolskiej relacjonowało dla swoich słuchaczy także Radio DOXA z diec. opolskiej - jednym z gości na żywo był o. Andrzej Grad.

W jednej z grup Pielgrzymki Opolskiej wędrował ks. Marcin Ogiolda, przez wiele lat główny kierownik całej pielgrzymki. W tym roku oficjalnie, po raz pierwszy, szedł nie jako przewodnik, nie jako opiekun nowego przewodnika, ale jako zwykły pielgrzym. „Przed chwilą powiedziałem grupie, że od 33. lat tak nie wchodziłem na Jasną Górę – mówił w rozmowie z Agatą Nalichowską – Zrzucono ze mnie cały ciężar obowiązków i odpowiedzialności, więc mogłem po prostu iść. A Pan Bóg łaskaw, że sił i chęci trochę jeszcze mam, więc naprawdę byłem takim zupełnie zwyczajnym pielgrzymem”:

Jedną z najstarszych uczestniczek pielgrzymki opolskiej była pani Weronika, wędrująca po raz 23. „Przyszłam Maryi podziękować za wszystkie łaski, za każdy dzień, za każdą sekundę – że wstawia się za mną, za naszą rodziną, za naszą parafią – mówiła pątniczka w rozmowie z Marcinem Bernasiem – Chciałam Jej podziękować i prosić o dalszą pomoc, o błogosławieństwo, żeby wstawiała się za nami u swojego Syna”:

O czasie pielgrzymowania, jako o „detoksie” od problemów codziennego dnia, opowiadał s. Kamili Nowickiej pielgrzym wędrujący na Jasną Górę już po raz 24-ty - Mirosław Leśniewski. „Zawsze nasi przewodnicy podkreślali, że pielgrzymka to są rekolekcje w drodze. I rzeczywiście, jak dla mnie ta forma modlitwy, ta forma odnowy, jest fantastyczna, bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym tutaj prawić banałów o tym ładowaniu baterii na cały rok, aczkolwiek rzeczywiście dobrze sobie zrobić tydzień detoksu od świata, i być w tym lepszym świecie, do którego wszyscy zmierzamy. I to jest dla mnie osobiście wielka radość. Dane jest mi to przeżywać. Wszystkich, którzy chcieliby tego doświadczyć, zapraszam serdecznie”:

Jak podkreślały dwie nastolatki - Emilia i Paulina z grupy z Kędzierzyna-Koźla, z drogi bardzo dobrze wspominać będą ciekawe konferencje, z których dużo dowiedziały się o Kościele. Na pytanie s. Kamili Nowickiej, czy oprócz czasu pielgrzymowania, kiedy mogą w sposób otwarty wyznawać swoją wiarę, to czy na co dzień, w rodzinach czy w szkole, też mają odwagę mówić o Panu Bogu? - dziewczyny odpowiadały: „Tak, nie wstydzę się tego, bo to jest normalne. Jak wierzysz, to można o tym mówić. Ja się też tego nie wstydzę, choć czasem się ze mnie śmieją w szkole, ale ja się nie dawałam, starałam się dalej to pokazywać, bo to jest moja wiara, to jest moje życie. Byłam tak nauczona od małego i nie mam zamiaru z tej drogi ustępować’:

O tym, co można zyskać i co jest za darmo na pielgrzymce, opowiadała w rozmowie z o. Andrzejem Gradem Agnieszka z Pyskowic: „Ten trud jest niczym w porównaniu z tym, co można zyskać. Przypomina mi się drugi dzień, jak wchodziliśmy na przerwę obiadową na takie ogromne boisko sportowe – wzdłuż całego boiska rozłożone były stoły, które się uginały od wszystkiego. Każdy znalazł coś dla siebie – od zup, tostów, kanapek, naleśników, kawy, herbaty, ciast – jedna wielka uczta. A mój 11-letni syn Kuba zadał pytanie: mamo, czy to za darmo? Chwilę wcześniej była konferencja naszego księdza o eucharystii, czym ona jest, że jest ucztą. Mamy przychodzić i po prostu się nasycić. I tak sobie potem sobie uświadomiłam, że u Pana Boga też wszystko jest za darmo”:

Rozmowy naszych dziennikarzy jeszcze dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” o godz. 22:00 i 3:00. Nagrania pojawią się też na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR

Zobacz również

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR