Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Ślad, który znaczymy, to serce” – jadą rowerem, żeby pomóc


Środa, 16.08.2023

„Ślad, który znaczymy, to serce” – jadą rowerem, żeby pomóc

Przejechać na rowerze non stop tysiąc kilometrów w dwie doby, rysując na mapie swoim śladem przejazdu SERCE

Ks. Paweł Nowak i Krystian Cholewa wyruszyli wczoraj rano z Odrzykonia w woj. podkarpackim. Dziś rano, po 24 godzinach jazdy, zameldowali się na Jasnej Górze. Ta pielgrzymka to jednocześnie wyzwanie charytatywne – rowerzyści chcą zwrócić uwagę na potrzebę pomocy choremu dziecku.

„Za nami 518, przed nami ponad 500 kolejnych kilometrów. Mamy nadzieję, że damy radę – mówił ks. Paweł Nowak w rozmowie z o. Andrzejem Gradem, dyrektorem Radia Jasna Góra – Taki był pomysł i taka idea, aby przejechać tysiąc kilometrów na rowerze bez przerwy, bez snu, bo powinno to być coś wyjątkowego, by zwrócić uwagę”.


Jeśli spojrzą Państwo na mapę na załączonej grafice, trasa tego rowerowego wyzwania i kolejne mijane miejscowości tworzą charakterystyczny ślad. „Ślad, który znaczymy, to serce” – wyjaśnia ks. Paweł Nowak. Jasna Góra została wyznaczona dokładnie w połowie drogi, tworząc środek serca.

Kiedy nasi goście przygotowywali wyzwanie, akcja nazywała się „Serce dla Kacperka”. Niestety, mały Kacperek ponad tydzień temu zmarł. Ale okazało się, że w sąsiedniej wiosce mieszka inne chore dziecko – Filipek, więc rodzice Kacperka wielkodusznie postanowili, że wszystkie zebrane środki przekażą dla właśnie dla niego. Akcja wciąż nazywa się „Serce dla Kacperka” - ze względu na nagły rozwój wypadków nie było czasu na zmianę banerów czy stron internetowych.

„Lubię wyzwania, a ultrakolarstwo to moja pasja – podkreślał Krystian Cholewa - Mogę, to pomagam. Wiem, że dobro wraca – kiedyś może ja będę potrzebował pomocy i ktoś mi pomoże”.

Jak mówili nasi goście, bez mediów i internetu nie dałoby się nagłośnić tej akcji. Podziękowali dyrektorowi naszej rozgłośni za zaproszenie na rozmowę do studia i możliwość rozpropagowania wydarzenia, a także za życzenia o. Andrzeja skierowane na antenie i podczas Mszy świętej, w której uczestniczyli na Jasnej Górze. Relacje na bieżąco z trwającej wciąż jazdy można znaleźć na www.facebook.com/people/Serce-dla-Kacperka.

Państwa prosimy o gorącą modlitwę – i to dosłownie, bo jak zwrócił uwagę ks. Paweł, wysokie temperatury do 40 stopni w słońcu, dają się rowerzystom mocno we znaki. „Dziś nie zapowiada się chłodniej, więc też będzie trudno” – mówił kapłan.

Rozmowa z naszymi gośćmi - w popołudniowej „Panoramie reporterskiego dnia” od godz. 14:15.


Autor: DR

Zobacz również

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR