Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » O. Augustyn Kordecki


Niedziela, 19.03.2023

O. Augustyn Kordecki

Ojciec Augustyn Kordecki zmarł 20 marca w roku 1673 w Wieruszowie, gdzie przybył, aby wizytować klasztor. Zasłabł podczas modlitwy w otoczeniu współbraci zakonnych. Jego doczesne szczątki zostały przewiezione na Jasną Górę, gdzie kilka dni później został pochowany w podziemiach klasztoru. Urna z prochami O. Augustyna znajduje się w niszy, po lewej stronie kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.


W 1973 r. w Wieruszowie uroczyście obchodzono 300. rocznicę śmierci O. Kordeckiego. Wieruszowianie spodziewali się przyjazdu ówczesnego Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jego zastępstwie przyjechał Metropolita Krakowski kard. Karol Wojtyła, który 5 maja 1973 r. w Wieruszowie wygłosił kazanie „Prawo do chrześcijańskiego wychowania młodego pokolenia”. W homilii przyszły Papież mówił o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry, o jego wielkoduszności i pokorze, o tym, że „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenie niepodległości ducha”.


W wieruszowskim kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego znajduje się marmurowa tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą głowy O. Augustyna Kordeckiego, która została odsłonięta w 300-tną rocznicę śmierci.


W Wieruszowie Mszy św. w 350. rocznicę śmierci o. Augustyna Kordeckiego przewodniczył i homilię wygłosił o. Bartłomiej Maziarka, Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów. Nawiązał do postaci z dzisiejszej Liturgii Słowa (IV Niedziela Wielkiego Postu), młodego Dawida i ślepca uzdrowionego przez Jezusa oraz o. Augustyna Kordeckiego, i zauważył, że to, co ich łączy to fakt, że realizowały się w nich wielkie dzieła Boże, ponieważ pozwolili w swoim życiu działać Bogu.


Homilia o. Bartłomieja Maziarki, Sekretarza Generalnego Zakonu Paulinów:Na antenie Radia Jasna Góra chcemy przybliżyć postać o. Augustyna Kordeckiego. W niedzielę, poniedziałek i we wtorek o 15.30 zapraszamy na refleksję o ojcu Augustynie, którą przygotował historyk o. Dariusz Cichor. W poniedziałek o godz. 13.15, w rocznicę śmierci, zaprezentujemy program słowno-muzyczny z płyty wieruszowskiego Chóru Lira „O. Augustyn Kordecki".


Msza św. pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego we wtorek, 21 marca o godz. 13.30 transmitowana będzie także na antenie Radia Jasna Góra.


Ujmując w skrócie życie o. Kordeckiego jeden z paulinów pisał:
Był człowiekiem niepodległego ducha, który także został wciągnięty w prawo paradoksów najrozmaitszych. W trzydziestym roku życia (1633 r.) ukrył się w klasztorze, a mając 52 lata stał się sławnym i tak widocznym, że „cała Polska mogła go dojrzeć i uznać w nim ideał oporu, miarę tego, co każdy Polak potrafi dokonać" (A. Mickiewicz). Chciał być pokornym mnichem, a musiał odbierać hołdy, chociaż z pokory nie zrezygnował do końca, nie chcąc również w tym przekonaniu przyjąć biskupstwa, jako nagrody i uznania. Ślubował posłuszeństwo, a przypadło mu rozkazywać innym i zmuszać do uległości zarówno zbuntowanych, jak i małodusznych. Uciekł od zawiłych mechanizmów świata w sferę życia religijnego, a życie wciągnęło go w polityczną grę i w wojskowe awantury wojenne. Miłował pokój, był człowiekiem czyniącym pokój, a musiał stanąć do walki na wałach obronnych.


Warto też przytoczyć refleksję o. Eustachego Rakoczego:
Nie zamknął się w klasztorze tylko dla kontemplacji i modlitwy, ale wyszedł naprzeciw ludzkim potrzebom. Swoje oddziaływanie przygotowywał na kolanach. Wyszedł do walczącej załogi i pokazał, że niestraszne mu są kule szwedzkie. Nie był rycerzem, miecz powierzył żołnierzowi, a sam z Najświętszym Sakramentem chodził po wałach walczącej twierdzy. Zakonnikom nakazał paść krzyżem przed Cudownym Obrazem, by modlitwa i szczęk oręża szły w parze, bo Kordecki walczył za wierność Bogu i Ojczyźnie, za honor i cześć Matki Bożej. Kiedy straże nocne czuwały na murach, przeor Kordecki czuwał w Cudownej Kaplicy.


Na modlitwie czerpał on siłę i moc do codziennych, jakże odpowiedzialnych obowiązków. Największą jego bronią były kolana. On modlił się we dnie na wałach, a w nocy w Kaplicy. Na wszystkich promieniował duchem swego zbliżenia się do człowieka, zrozumieniem jego trosk i zwyczajnych ludzkich potrzeb. Odkrywał tajniki duszy. Nie tylko jako spowiednik, ale także jako przełożony załogi wojskowej. W rozterce duchowej i zwątpieniu, nawet poszczególnych mnichów potrafił natchnąć duchem pobożności i męstwa. Poza tym zdawał sobie sprawę, że rola Jasnej Góry nie ograniczała się tylko do samej obrony największej świętości narodu jaką jest Cudowny Obraz Matki Bożej, ale jest czynnikiem pobudzającym ducha narodu, zniewalającym do ofiar i poświęceń. Cześć Matki Bożej stawiał on na pierwszym miejscu, ale również i cześć Ojczyzny była mu droga (Biuletyn Zakonu Paulinów Nr 38).

Autor: o.AG

Zobacz również

Masz wiadomość – jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich w Zakonie Paulinów

Masz wiadomość – jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich w Zakonie Paulinów

Wtorek, 18.06.2024

Australia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone i Polska – w tych krajach posługuje jedenastu paulinów świętujących 18 czerwca jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich. Wśród nich są m.in. o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu i o. Marian Waligóra, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

Autor: AN/BPJG

Promujemy dobro – patronat medialny Radia Jasna Góra

Promujemy dobro – patronat medialny Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 17.06.2024

Podoba Ci się nasze logo? Chcesz je zobaczyć na plakacie swojego wydarzenia? Poproś o patronat. Radio Jasna Góra wspiera medialnie różnorodne inicjatywy związane z częstochowskim Sanktuarium, wpisujące się w misję Kościoła i promujące dobre wartości.

Autor: AN

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - Pielgrzymka Akcji Katolickiej

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - Pielgrzymka Akcji Katolickiej

Piątek, 14.06.2024

28. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej trwa na Jasnej Górze w dniach 14-15 czerwca. Temu właśnie spotkaniu użyczamy sobotni czas antenowy. O godz. 12:00 z jasnogórskiego Szczytu będziemy transmitować centralny punkt pielgrzymki, czyli uroczystą Eucharystię, której przewodniczyć ma bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej.

Wcześniej, bo tuż po godz. 9:00, zapraszamy do wysłuchania „Rozmowy dnia” – gościem o. Andrzeja Grada, dyrektora Radia Jasna Góra, będzie Andrzej Kamiński, nowy prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Został nim mianowany 13 marca tego roku decyzją Konferencji Episkopatu Polski na 4-letnią kadencję.

Autor: DR

Nowo wyświęceni kapłani pielgrzymują na Jasną Górę

Nowo wyświęceni kapłani pielgrzymują na Jasną Górę

Czwartek, 13.06.2024

Trwa pielgrzymowanie tegorocznych neoprezbiterów, czyli nowo wyświęconych kapłanów, na Jasną Górę. To już tradycja, że od połowy maja przez cały niemal czerwiec młodzi księża z diecezji, a także zakonów przyjeżdżają do Maryi zawierzając Jej, już na początku, swoje kapłańskie życie. Z jasnogórskimi reporterami dzielą się swoimi przeżyciami, opowiadają o powołaniu i drodze do kapłaństwa, o ludziach, którzy im na tych ścieżkach towarzyszyli, opowiadają też o miejscu, jakie Maryja zajmuje w ich życiu.

W wieczornej i nocnej Panoramie reporterskiego dnia wybrzmią dziś rozmowy z młodymi kapłanami z arch. łódzkiej i diec. płockiej, natomiast na naszym radiowym Sound Cloud można odnaleźć więcej zapisów rozmów z tegorocznymi neoprezbiterami.

Autor: DR

Dziękowali za 25 lat kapłaństwa

Dziękowali za 25 lat kapłaństwa

Środa, 12.06.2024

Na antenie Radia Jasna Góra towarzyszyliśmy ojcom paulinom, świętującym dziś 25-lecie kapłaństwa. Transmitowaliśmy jubileuszową, dziękczynną Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej, a rozmowy z jubilatami wybrzmiały w rozmowie dnia i w bloku rozmów reporterskich.

Wśród paulinów, srebrnych jubilatów jest o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry - o swoim kapłaństwie opowiedział w rozmowie z Mirosławą Szymusik z Biura Prasowego Jasna Góra News.

Autor: DR

Ona czeka na świadectwo wiary - trwa peregrynacja Obrazu Nawiedzenia

Ona czeka na świadectwo wiary - trwa peregrynacja Obrazu Nawiedzenia

Wtorek, 11.06.2024

Trwa 67. dzień nawiedzenia Matki Bożej w arch. częstochowskiej w znaku Jasnogórskiej Ikony. W tym kontekście gościem Radia Jasna Góra była Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska i pomysłodawczyni peregrynacji kopii Cudownego Obrazu po świecie „Od Oceanu do Oceanu”.

„Mnie niesłychanie cieszy, że Ona teraz wróciła do macierzy, czyli wróciła do Częstochowy, jeździ po archidiecezji” – mówiła Ewa Kowalewska. Opowiedziała też o idei i przebiegu peregrynacji przez świat „Od oceanu do oceanu”.

Autor: DR