Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » O. Augustyn Kordecki


Niedziela, 19.03.2023

O. Augustyn Kordecki

Ojciec Augustyn Kordecki zmarł 20 marca w roku 1673 w Wieruszowie, gdzie przybył, aby wizytować klasztor. Zasłabł podczas modlitwy w otoczeniu współbraci zakonnych. Jego doczesne szczątki zostały przewiezione na Jasną Górę, gdzie kilka dni później został pochowany w podziemiach klasztoru. Urna z prochami O. Augustyna znajduje się w niszy, po lewej stronie kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.


W 1973 r. w Wieruszowie uroczyście obchodzono 300. rocznicę śmierci O. Kordeckiego. Wieruszowianie spodziewali się przyjazdu ówczesnego Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jego zastępstwie przyjechał Metropolita Krakowski kard. Karol Wojtyła, który 5 maja 1973 r. w Wieruszowie wygłosił kazanie „Prawo do chrześcijańskiego wychowania młodego pokolenia”. W homilii przyszły Papież mówił o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry, o jego wielkoduszności i pokorze, o tym, że „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenie niepodległości ducha”.


W wieruszowskim kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego znajduje się marmurowa tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą głowy O. Augustyna Kordeckiego, która została odsłonięta w 300-tną rocznicę śmierci.


W Wieruszowie Mszy św. w 350. rocznicę śmierci o. Augustyna Kordeckiego przewodniczył i homilię wygłosił o. Bartłomiej Maziarka, Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów. Nawiązał do postaci z dzisiejszej Liturgii Słowa (IV Niedziela Wielkiego Postu), młodego Dawida i ślepca uzdrowionego przez Jezusa oraz o. Augustyna Kordeckiego, i zauważył, że to, co ich łączy to fakt, że realizowały się w nich wielkie dzieła Boże, ponieważ pozwolili w swoim życiu działać Bogu.


Homilia o. Bartłomieja Maziarki, Sekretarza Generalnego Zakonu Paulinów:



Na antenie Radia Jasna Góra chcemy przybliżyć postać o. Augustyna Kordeckiego. W niedzielę, poniedziałek i we wtorek o 15.30 zapraszamy na refleksję o ojcu Augustynie, którą przygotował historyk o. Dariusz Cichor. W poniedziałek o godz. 13.15, w rocznicę śmierci, zaprezentujemy program słowno-muzyczny z płyty wieruszowskiego Chóru Lira „O. Augustyn Kordecki".


Msza św. pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego we wtorek, 21 marca o godz. 13.30 transmitowana będzie także na antenie Radia Jasna Góra.






Ujmując w skrócie życie o. Kordeckiego jeden z paulinów pisał:
Był człowiekiem niepodległego ducha, który także został wciągnięty w prawo paradoksów najrozmaitszych. W trzydziestym roku życia (1633 r.) ukrył się w klasztorze, a mając 52 lata stał się sławnym i tak widocznym, że „cała Polska mogła go dojrzeć i uznać w nim ideał oporu, miarę tego, co każdy Polak potrafi dokonać" (A. Mickiewicz). Chciał być pokornym mnichem, a musiał odbierać hołdy, chociaż z pokory nie zrezygnował do końca, nie chcąc również w tym przekonaniu przyjąć biskupstwa, jako nagrody i uznania. Ślubował posłuszeństwo, a przypadło mu rozkazywać innym i zmuszać do uległości zarówno zbuntowanych, jak i małodusznych. Uciekł od zawiłych mechanizmów świata w sferę życia religijnego, a życie wciągnęło go w polityczną grę i w wojskowe awantury wojenne. Miłował pokój, był człowiekiem czyniącym pokój, a musiał stanąć do walki na wałach obronnych.


Warto też przytoczyć refleksję o. Eustachego Rakoczego:
Nie zamknął się w klasztorze tylko dla kontemplacji i modlitwy, ale wyszedł naprzeciw ludzkim potrzebom. Swoje oddziaływanie przygotowywał na kolanach. Wyszedł do walczącej załogi i pokazał, że niestraszne mu są kule szwedzkie. Nie był rycerzem, miecz powierzył żołnierzowi, a sam z Najświętszym Sakramentem chodził po wałach walczącej twierdzy. Zakonnikom nakazał paść krzyżem przed Cudownym Obrazem, by modlitwa i szczęk oręża szły w parze, bo Kordecki walczył za wierność Bogu i Ojczyźnie, za honor i cześć Matki Bożej. Kiedy straże nocne czuwały na murach, przeor Kordecki czuwał w Cudownej Kaplicy.


Na modlitwie czerpał on siłę i moc do codziennych, jakże odpowiedzialnych obowiązków. Największą jego bronią były kolana. On modlił się we dnie na wałach, a w nocy w Kaplicy. Na wszystkich promieniował duchem swego zbliżenia się do człowieka, zrozumieniem jego trosk i zwyczajnych ludzkich potrzeb. Odkrywał tajniki duszy. Nie tylko jako spowiednik, ale także jako przełożony załogi wojskowej. W rozterce duchowej i zwątpieniu, nawet poszczególnych mnichów potrafił natchnąć duchem pobożności i męstwa. Poza tym zdawał sobie sprawę, że rola Jasnej Góry nie ograniczała się tylko do samej obrony największej świętości narodu jaką jest Cudowny Obraz Matki Bożej, ale jest czynnikiem pobudzającym ducha narodu, zniewalającym do ofiar i poświęceń. Cześć Matki Bożej stawiał on na pierwszym miejscu, ale również i cześć Ojczyzny była mu droga (Biuletyn Zakonu Paulinów Nr 38).

Autor: o.AG

Zobacz również

Jestem. Pamiętam. Czuwam - Marsz dla Jana Pawła II

Jestem. Pamiętam. Czuwam - Marsz dla Jana Pawła II

Czwartek, 30.03.2023

„Jestem. Pamiętam. Czuwam"

– takie hasło przyświeca organizatorom Pierwszego Częstochowskiego Marszu Papieskiego, który stanowi modlitewną odpowiedź mieszkańców duchowej stolicy Polski, na publiczne pomówienia i dyskredytowanie osoby św. Jana Pawła II.

W niedzielę 2. kwietnia 2023 r., w rocznicę odejścia do domu Ojca papieża Polaka, chcemy zaprosić Państwa na Marsz Papieski - informuje Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej - Punktualnie o godz. 18.00 zgromadzimy się przy pomniku św. Jana Pawła II na Placu Daszyńskiego. Po uformowaniu szpaleru i przemówieniach, wyruszymy w procesyjnym szyku na Jasną Górę. Po drodze odmawiać będziemy różaniec święty oraz śpiewać pieśni animowane przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Mykanowa, która uświetni nasz marsz.

Autor: oprac. RJG

„Jesteśmy ze św. Janem Pawłem II” - komentarz prof. Janusza Kaweckiego

„Jesteśmy ze św. Janem Pawłem II” - komentarz prof. Janusza Kaweckiego

Środa, 29.03.2023

Na antenie Radia Jasna Góra kontynuujemy temat obrony pamięci i dobrego imienia św. Jana Pawła II. Prof. Janusz Kawecki, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, publicysta i felietonista, gościł na Jasnej Górze w ubiegły piątek, z okazji wręczenia nagród abpa Wacława Depo dla osób i instytucji zaangażowanych w obronę dokonań Papieża Polaka - „Święty Jan Paweł II - Odkrywajmy Prawdę”. Dziś w „Rozmowie poranka” wyemitowaliśmy rozmowę Dariusza Ciszewskiego z prof. Januszem Kaweckim.

Autor: DR

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź

Różaniec siłą chorych i cierpiących - zapowiedź

Wtorek, 28.03.2023

Stowarzyszenie Żywy Różaniec zaprasza wszystkich czcicieli Matki Bożej na XI Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę. Spotkanie odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra.

Autor: ib

Płyta tygodnia - „UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście

Płyta tygodnia - „UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście

Poniedziałek, 27.03.2023

„UwielbiajMY†” - Bartek Jaskot, Witek Góral i goście - to nowy album na rynku muzycznym. Został wydany w 2023 roku. Krążek składa się z 11 utworów o charakterze religijnym, w których artyści poruszają temat wielkopostny. Wszystkie utwory razem mogą stworzyć nastrojowy koncert pieśni wielkopostnych.

Autor: PG / DR

Świętujemy kolejne urodziny!

Świętujemy kolejne urodziny!

Sobota, 25.03.2023

Radio Jasna Góra obchodzi dziś 28. urodziny! Po raz pierwszy sygnał z Jasnej Góry został wyemitowany 25 marca 1995 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

O naszej rocznicy mówimy dziś przez cały dzień, a zaczęliśmy już w „Porannym espresso”, w czasie którego o misji rozgłośni opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. W rozmowie z Dariuszem Ciszewskim podkreślał, że medium, jakim jest radio, posługuje się przede wszystkim słowem, poprzez które przekazujemy nie tylko treści, które kryją się pod dźwiękami, ale także emocje czy odczucia. „Przez Radio pomagamy ludziom zbliżać się do Boga, przez Maryję” - podkreślał o. Andrzej Grad.

Autor: oprac. DR

Nagrody za obronę prawdy o św. Janie Pawle II

Nagrody za obronę prawdy o św. Janie Pawle II

Piątek, 24.03.2023

Zakon Paulinów został uhonorowany wyróżnieniem „Święty Jan Paweł II - Odkrywajmy Prawdę”, przyznanym przez abpa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego oraz Fundację Instytut Mediów. I o tym wydarzeniu, nad którym jako Radio Jasna Góra objęliśmy patronat, mówimy dziś na antenie w „Panoramie reporterskiego dnia”.

Wyróżnienia „Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy Prawdę” zostały wręczone w Narodowym Dniu Ochrony Życia, 24 marca, o godz. 14.30 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze.

Autor: DR