Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jak bardzo jest nam potrzebna spowiedź?


Środa, 26.01.2022

Jak bardzo jest nam potrzebna spowiedź?
Wtorek, środa i czwartek – to dni, kiedy na antenie Radia Jasna Góra rozmawiamy o spowiedzi i kierownikach duchowych – a to w kontekście trwającego w tych dniach na Jasnej Górze Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich.

Pytamy Państwa o to, w jaki sposób rozumiecie spotkanie z Bożym Miłosierdziem w konfesjonale, w jaki sposób podchodzicie do sakramentu pokuty i pojednania; czy macie kierownika duchowego, swojego spowiednika – i czy łatwo go znaleźć? Dziękujemy za wszystkie Państwa telefony i sms-y, za to, że tak chętnie włączacie się w rozmowy o sakramencie pokuty i pojednania.

„Korzystam często z sakramentu, przynajmniej raz w miesiącu jestem u spowiedzi – mówiła pani Aneta, która zadzwoniła z Bełchatowa - Jest to czasami troszkę stresujące, bo wiadomo, trzeba jakoś o tej swojej słabości powiedzieć, ale wszystkim polecam – jest to sakrament, który ma moc uwalniającą”.

We wtorkowym „Porannym espresso” o spowiedzi mówił o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, w rozmowie z Agatą Nalichowską i s. Aleksandrą Szyborską. Zachęcał też do stałej i regularnej spowiedzi. „To przykazanie kościelne – żeby spowiadać się przynajmniej raz w roku – jest dla minimalistów – mówił o. Andrzej – Więc nie ograniczajmy się tylko do dosłownego wypełnienia akurat tego przykazania kościelnego, ale korzystajmy z tego sakramentu, bo choć jest trudny i trochę nas kosztuje, to warto pamiętać, że nie tylko zostawiamy swoje grzechy w spowiedzi, ale przede wszystkim - bierzemy. Uczymy się miłosierdzia”.

A dziś w „Porannym espresso” o kierownictwie duchowym i oczekiwaniach, jakie wiążemy z rolą kierownika duchowego w naszym życiu, z o. Jakubem Szymczychą rozmawiał Dariusz Ciszewski. „Kierownictwo duchowe jest potrzebne osobom, które podjęły decyzję, i chcą iść za Jezusem, czyli żyć według ducha – mówił o. Jakub - Człowiek sam sobie nie pomoże, sam człowiek siebie nie może prowadzić. Potrzebny jest ten drugi. Trzeba modlić się o kierownika duchowego”.

Przypominamy, że każde „Pasmo studia otwartego” dzień później dostępne jest na naszej stronie internetowej – jeśli ktoś z Państwa chciałby powrócić do któregoś z tematów naszych rozmów.

Antenę wypełniają też rozmowy reporterskie z uczestnikami Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. S. Aleksandra Szyborska i Bartłomiej Zug rozmawiali m.in. z abp. Józefem Górzyńskim, bp. seniorem Pawłem Sochą, ks. Januszem Iwańczukiem, ks. Grzegorzem Dobrzynieckim i ks. Mirosławem Przechowskim. Gościem Radia Jasna Góra był także ks. Robert Skrzypczak, który głosi rekolekcje dla uczestników jasnogórskiego Sympozjum (rozmowy do odsłuchania w zakładce na naszej stronie internetowej).

A jutro na antenie kolejne rozmowy z kapłanami - tym razem o wartości rekolekcji w życiu chrześcijanina. Zapraszamy po godzinie 11.00. Bądźcie Państwo z nami na 100,6 Fm (polecamy również naszą aplikację internetową).

Autor: DR

Zobacz również

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG