Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Paulińskie „Pawełki” na antenie Radia


Piątek, 07.01.2022

Paulińskie „Pawełki” na antenie Radia
Zapraszamy na „Pawełki” - dziś rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością ku czci św. Pawła I Pustelnika. Do udziału w nabożeństwie, ale także do słuchania transmisji i specjalnych audycji, zachęca na naszym radiowym Facebooku o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra: „Serdecznie Was zapraszamy do tego wspólnego świętowania i przeżywania tego niezwykłego czasu”.

Codziennie o godz. 18.00 na antenie transmitować będziemy nabożeństwo Pawełkowe z Kaplicy św. Pawła przy jasnogórskiej bazylice. Ponadto, każdego dnia o godz. 8.05 modlimy się Litanią do św. Pawła I Pustelnika. Z racji „Pawełek” przygotowujemy też dla Państwa świadectwa ojców paulinów o ich powołaniu i osobistym przeżywaniu zakonnego życia w paulińskim charyzmacie - paulińskie świadectwa wybrzmiewać będą codziennie o godz. 14.30, na rozpoczęcie „Panoramy reporterskiego dnia” (powtórka o godz. 22.00).

„Pasmo studia otwartego” w pierwszym dniu Nowenny poświęciliśmy w całości tegorocznym uroczystościom ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Gośćmi Agaty Nalichowskiej byli: o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry oraz o. Jakub Szymczycha, posługujący w naszej rozgłośni. „Staramy się w tym wyjątkowym czasie sięgać do naszych paulińskich korzeni” – mówił o. Waldemar Pastusiak.

Z o. Jakubem staraliśmy się zinterpretować nowennę do św. Pawła I Pustelnika w kontekście życia Patriarchy paulinów, i w odniesieniu do realiów XXI wieku. „Św. Paweł to wzór życia dla nas - życia na wyłączność Bogu, w pokorze, w cichości i w czystości” - mówił o. Jakub.

/rozmowy do odsłuchania już wkrótce w „Paśmie studia otwartego” na naszej stronie internetowej/

„Prosimy Was też bardzo serdecznie o modlitwę za nasz pauliński Zakon, za wszystkich ojców i braci posługujących na Jasnej Górze, ale także w innych klasztorach w kraju i poza jego granicami” – zachęca o. Andrzej Grad w pierwszym dniu Nowenny ku czci św. Pawła I Pustelnika, Patriarchy paulinów.Autor: DR

Zobacz również

„Płomyki w Zakon zebrane”

„Płomyki w Zakon zebrane”

Czwartek, 20.01.2022

Razem z paulinami wspominamy dziś na antenie Radia Jasna Góra postać bł. Euzebiusza, faktycznego organizatora Zakonu Paulinów. Przed transmisją wspólnotowej Mszy św. pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu, rozmawialiśmy o współczesnej ikonie bł. Euzebiusza – a namalował ją paulin o. Marcin Sylwan Wirkowski. W drugiej części „Pasma studia otwartego” Bartłomiej Zug do rozmowy o bł. Euzebiuszu zaprosił przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego. 

Autor: DR

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Św. Józef Sebastian Pelczar, czciciel Maryi

Środa, 19.01.2022

Dziś wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego, ordynariusza diecezji przemyskiej, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W „Paśmie otwartym” zaproponowaliśmy Państwu wysłuchanie rozmowy s. Aleksandry Szyborskiej z ks. Edwardem Sznajem, kustoszem sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie,  który obecny był m.in. na uroczystościach beatyfikacyjnych abp Pelczara, ale również na wiele innych sposobów jest związany z tym świętym.

Autor: SM

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Coroczna modlitwa o jedność chrześcijan

Wtorek, 18.01.2022

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przypominał o tym podczas pierwszej dzisiejszej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Gościem „Pasma studia otwartego” był ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Autor: DR

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Płyta Tygodnia – Małe TGD – Online

Poniedziałek, 17.01.2022

“Online” to płyta dla małych i dużych; zdaniem tych, którzy już ją słyszeli – najlepsza!
Album mieni się pięknymi barwami dziecięcych głosów; wśród nich głos Ali Tracz, reprezentatki Polski w konkursie Eurovision Junior.

Autor: PG

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Zawierzyli Maryi śpiewająco

Poniedziałek, 17.01.2022

Na Jasnej Górze za 5-lecie działalności dziękował chór Belcanto z Węgrowa z diecezji drohiczyńskiej. Kolędy w wykonaniu chóru zabrzmiały zarówno na Apelu Jasnogórskim w sobotni wieczór, jak i na Mszach świętych niedzielnych zarówno w Kaplicy Matki Bożej jak i w Bazylice Jasnogórskiej.

Autor: AS

Pawełki dla najmłodszych

Pawełki dla najmłodszych

Niedziela, 16.01.2022

Dziś uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła I Pustelnika, przypadająca zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to Paulini obchodzą jego wspomnienie liturgiczne. Tradycyjnie ostatnie popołudniowe nabożeństwo w ramach nowenny zwanej "pawełkami", zostało dedykowane dzieciom.

Autor: AS