Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Rola kobiety w społeczeństwie wg Prymasa Tysiąclecia


Piątek, 23.07.2021

Rola kobiety w społeczeństwie wg Prymasa Tysiąclecia
„Świętość urzeczywistnia się w określonych kontekstach historycznych i geograficznych” – napisał św. Jan Paweł II w Motu Proprio z 1-go października 1999 roku, w którym ustanawiał trzy święte kobiety Patronkami Europy. Jedną z nich – św. Brygidę – czcimy dzisiaj w liturgii. Stąd zrodził się pomysł tematu Pasma Otwartego, w którym rozmawialiśmy dziś o współczesnych wzorcach kobiecości. W przededniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia mówiliśmy o jego wizji kobiety w Kościele i społeczeństwie.

Pierwszym gościem była prof. Krystyna Czuba, medioznawca, teolog, wykładowca UKSW i WSKSiM, Senator IV kadencji Senatu, była przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz członkini Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, publikująca obecnie w Naszym Dzienniku i Radiu Maryja, a przede wszystkim członkini Instytutu Prymasowskiego, aktualnie przebywająca na urlopie na Bachledówce, gdzie tworzy się Dom Pamięci Kard. Wyszyńskiego. Opowiadała o wielkich kobietach, które Boża Opatrzność dała Prymasowi jako współpracowniczki: o Marii Okońskiej, Lilce Wantowskiej i Jance Michalskiej. Zapytana jako medioznawca o rolę współczesnej kobiety w mediach, odpowiedziała:

W drugiej części Pasma Otwartego przypomnieliśmy konferencję wygłoszoną przez red. Anetę Liberacką podczas zeszłorocznego Święta Kobiet na Jasnej Górze. Redaktor naczelna portalu Stacja7.pl, manager, żona i matka, omówiła wtedy list do polskich dziewcząt napisany przez Prymasa w 1958 roku:

"Panorama świętości jest oczywiście tak bogata i różnorodna, że nowych patronów można by szukać także wśród innych wybitnych postaci, jakimi może się poszczycić każda epoka i każda część kontynentu (…)" – konkluduje Jan Paweł II w Motu Proprio ustanawiającym święte Patronki Europy podkreślając, że istnieje opatrznościowa tendencja, coraz silniejsza w Kościele i społeczeństwie naszych czasów, do pełniejszego uznania godności kobiety i właściwych jej darów.

Autor: AS

Zobacz również

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Środa, 08.05.2024

Papież liczy na modlitwę św. Stanisława w sprawie pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Mówił o tym w słowie do Polaków na środowej audiencji ogólnej.

Autor: o.AG

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

Wtorek, 07.05.2024

Ponad 40 tys. maturzystów, licząc tylko pielgrzymki diecezjalne, dotarło na Jasną Górę w roku szkolnym 20023/24 – poinformowało Biuro Prasowe @Jasna Góra News. Ponad 260 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół liceów, techników i szkół branżowych drugiego stopnia przystąpiło do egzaminów maturalnych.

Reporterzy Radia Jasna Góra przeprowadzili setki rozmów zarówno z młodymi, jak i opiekunami, katechetami czy biskupami – te rozmowy rozbrzmiewały w naszej radiowej „Panoramie reporterskiego dnia”. Do tych spotkań można powrócić – zamieszczamy je na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Gość Radia Jasna Góra - bp Artur Miziński

Poniedziałek, 06.05.2024

Zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski 2 maja stało się okazją do zaproszenia na naszą antenę bpa Artura Mizińskiego, wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Agata Nalichowska poprosiła księdza biskupa o podsumowanie 10-latniej pracy w Radzie Stałej KEP i posługi sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski od 2014.

Rozmowa wyemitowana dziś na naszej antenie stała się także okazją do refleksji, jak w tym czasie zmieniał się Kościół, a także nakreślenia, przed jakimi wyzwaniami stoi wspólnota Kościoła w Polsce w najbliższym czasie. Agata Nalichowska zapytała także, jaką rolę w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości ma do odegrania Sanktuarium na Jasnej Górze.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Płyta tygodnia - Grzane Wino - Po tamtej stronie gór

Poniedziałek, 06.05.2024

Minęły 2 lata od premiery albumu Melodie nocy, która była sporym sukcesem. Można śmiało powiedzieć, że każda z płyt była inna i rzuciła nowe światło na krainę łagodności czyli nurt piosenki turystycznej. Początek roku 2024 zwiastuje kolejną premierę - nowe dźwięki, innowacyjne aranżacje i style, w których zanurzyło się Grzane Wino, nagrywając 17 piosenek.

Płyta „Po tamtej stronie gór" jest pokazaniem wędrówki człowieka, czasem samotnego, a czasem wędrującego z kimś, stąpającego po kamienistej życiowej drodze w dążeniu do krainy wiecznego spokoju i radości, pośród tego co najbardziej kochał za życia. Tematycznie jest to taki powrót do korzeni zespołu, ponieważ jest tam sporo tekstów inspirowanych górami.

Autor: RJG

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Jakie skarby kryje Stara Biblioteka na Jasnej Górze?

Sobota, 04.05.2024

W cyklu „Goście z wydawnictwa”, radiowym magazynie kulturalnym, w tym tygodniu na antenie Radia Jasna Góra proponujemy odcinek specjalny.

Autorka cyklu Agata Nalichowska zaprasza do odwiedzenia jednego z najciekawszych miejsc na Jasnej Górze – Starej Biblioteki Jasnogórskiej. Gościem audycji jest Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Autor: DR

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Piątek, 03.05.2024

Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie, 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Autor: o.AG