Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo
IV Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej
Data
2022-11-08 - 2022-11-13
Tytuł:
IV Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej
Organizator:
Zespół Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie
Informacje:

Do udziału w projekcie zaproszone są dzieci i młodzież z całej Polski w wieku 10–25 lat, ucząca się w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Prezentować będą oni w trakcie konkursu muzykę polską. Pragniemy w ten sposób zachęcić młodzież do odkrywania repertuaru właśnie rodzimych kompozytorów, dzięki czemu lepiej ją poznają i będą chętniej i częściej wykonywać, także w przyszłości. Uczestników będzie oceniać Jury złożone ze znakomitych skrzypków, doskonale znanych w kraju i za granicą. Są wśród nich soliści, kameraliści, pedagodzy, a przede wszystkim osoby związane z Wandą Wiłkomirską, chcące podobnie jak my uczcić jej pamięć. W skład Jury wejdą m.in: Aleksandra Szwejkowska–Belica Częstochowa/Polska, Lidiya Futorska–Lwów/Ukraina, Eliseu Silva–Porto/Portugalia, Leonard Vajdulak–Dolny Kubin/Słowacja.

 

I edycja Konkursu odbyła się w terminie 1–4 marca 2019r. Na konkurs zgłosiło się 111 wspaniałych młodych wykonawców, a poziom Konkursu był niezwykle wysoki.

II edycja Konkursu odbyła się w terminie 25 lutego–1 marca 2020r. Na konkurs zgłosiło się 80 uczestników, poziom konkursu był także wysoki.

III edycja Konkursu odbyła się w dniach 11–14 listopada 2021r. Na konkurs zgłosiło się 104 uczestników.

Wydarzenia około konkursowe rozpocznie Koncert Inauguracyjny 8 listopada 2022r.
w Filharmonii Częstochowskiej.

Od 9 listopada rozpoczną się przesłuchania kolejnych grup wiekowych:

− Grupa I – skrzypkowie urodzeni w latach 2010 – 2012

− Grupa II – skrzypkowie urodzeni w latach 2007 – 2009

− Grupa III – skrzypkowie urodzeni w latach 2003 – 2006

− Grupa IV – skrzypkowie urodzeni w latach 1998 – 2002

Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Zwieńczeniem Konkursu będzie Koncert Laureatów 13 listopada, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste wręczenie nagród i prezentacja muzyczna Laureatów IV edycji Konkursu. Wszystkie koncerty i przesłuchania będą transmitowane przez Akademię Filmu i Telewizji oraz dostępne on–line dla szerokiej publiczności. Do tej pory na platformie YouTube Konkurs został wyświetlony ponad 462 tys. razy.

Dodatkowo, po zakończeniu Konkursu zorganizowane zostaną kolejne koncerty wybranych laureatów m.in. w Filharmonii Kameralnej w Łomży, w Filharmonii Lubelskiej, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna w Częstochowie, w Festiwalu Harmonie Starego Miasta w Lublinie oraz Festiwalu Skrzypce pod Żaglami na Mazurach.

Te dodatkowe nagrody w postaci udziału w koncertach dla najlepszych uczestników, pozwolą na poszerzenie promocji młodych muzyków oraz samego Konkursu.

 

1 maja 2 018 roku zmarła Wanda Wiłkomirska, uważana za jedną z czołowych skrzypaczek XX wieku, ciesząca się zasłużoną sławą i uznaniem na całym świecie. Była nie tylko wybitną interpretatorką muzyki skrzypcowej, ale także znakomitym pedagogiem, mistrzynią, której umiejętności i niezwykła osobowość wywarły znaczący wpływ na liczne grono młodych skrzypków.

Pragnieniem Wandy Wiłkomirskiej było stworzenie konkursu dla młodych muzyków, który będzie rozwijał ich umiejętności i propagował muzykę polską. Przed śmiercią Wanda Wiłkomirska przekazała swój zamysł Aleksandrze Szwejkowskiej-Belicy, jednej ze swych wychowanek, która od lat prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Inicjując Konkurs im. Wandy Wiłkomirskiej i podejmując się kierowania nim, Aleksandra Szwejkowska – Belica spełnia zobowiązanie wobec swojej mentorki, zaś wspierające ją środowisko szkoły muzycznej w Częstochowie oraz polscy pedagodzy – skrzypkowie składają hołd zmarłej Mistrzyni, pozostając w przekonaniu, że jej dokonania stanowić będą wzór dla młodych adeptów wiolinistyki.