Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Radość wspólnej, kapłańskiej modlitwy


Sobota, 23.09.2023

Radość wspólnej, kapłańskiej modlitwy
Pielgrzymka Kapłanów Arch. Częstochowskiej była tematem „Rozmowy poranka” w Radiu Jasna Góra. Gościem Jolanty Kobojek był ks. dr Mariusz Bakalarz, Kanclerz Kurii Częstochowskiej.

„Ta pielgrzymka to stały element formacji” – tłumaczył kapłan. Podkreślał, że ważnym dla księży jest także wybór miejsca na coroczne spotkanie. Mimo, że służą i pracują blisko Jasnej Góry, a wielu przybywa tu ze swoimi parafianami lub zagląda na chwilę indywidualnej modlitwy, to wspólna modlitwa w kapłańskim gronie jest im potrzebna. „Rzeczywiście to jest wielkie szczęście, że mamy Jasną Górę na wyciągnięcie ręki. To jest wielki skarb i wielka radość. To miejsce szczególne, zwane duchową stolicą Polski jest też centrum naszej diecezji – choć najważniejszym kościołem naszej diecezji jest katedra – mówił ks. Mariusz Bakalarz - Pielgrzymowania tak naprawdę nie mierzy się kilometrami, choć one mają swoje znacznie, ale mierzy się intencją i sensem jej przeżywania. Dlatego my też chcemy tę swoją małą pielgrzymkę odbyć. Spotykamy się razem na modlitwie – nie tylko po to, żeby się zobaczyć, jak kto wygląda i co u niego słychać, ale żeby poczuć się razem jako wspólnota, jest to też moment wzajemnego wsparcia”.

Ks. Kanclerz podkreślił, że pielgrzymka jest czasem omadlania różnych spraw i problemów dnia codziennego – w posłudze parafialnej, szkolnej, duszpasterskiej czy w życiu osobistym. Odniósł się też do ostatnich doniesień medialnych stwierdzając: „Dla nas księży to też jest problem, to też jest ból mimo, że nie dotyczy to naszej diecezji, ale dotyczy naszych współbraci. To jest dla nas trudne i myślę, że wielu z nas z tym dzisiaj przybędzie”.

Jak stwierdził ks. Mariusz Bakalarz, spotkaniu kapłanów towarzyszy też intencja modlitewna o nowe powołania kapłańskie, choć w tym roku zahamowany został spadający poziom liczby kandydatów zgłaszających się do seminarium: „Wielka radość, bo zgłosiło się 8 kandydatów z arch. częstochowskiej” – poinformował ks. Kanclerz.

Obecnie arch. częstochowska ma ok. 650 kapłanów, wliczając także tych pracujących na misjach.

Więcej o Pielgrzymce Kapłanów Arch. Częstochowskiej na Jasną Górę - na stronie internetowej Biura Prasowego Sanktuarium.

fot. Krzysztof Świertok/Jasna Góra

Autor: DR

Zobacz również

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR