Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej


Czwartek, 14.09.2023

Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Już w ten weekend odbędzie się szereg imprez promujących piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W wydarzenie po raz kolejny włączają się paulini – pokazując i promując takie miejsca jak Jasna Góra, Skałka w Krakowie, Sanktuarium Leśniowskie i klasztor św. Barbary w Częstochowie. O przygotowanych przez paulinów atrakcjach opowiadał na naszej antenie o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie i prezes Fundacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

Juromania, czyli Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, trwać będzie od 15 do 17 września m.in. w: Olsztynie, Żarkach, Złotym Potoku, Pieskowej Skale, Olkuszu, Rabsztynie, Lelowie, Siewierzu i Ogrodzieńcu – w sumie w 47. lokalizacjach pomiędzy Krakowem a Częstochową. Bogactwo zamków, imprez przygotowanych przez gminy i muzea, a także szereg propozycji turystycznych, krajoznawczych i duchowych – tak o. Tabulski zachęca do udziału w tegorocznej edycji Juromanii w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

W imprezę włącza się Jasna Góra – będzie można zobaczyć m.in. zabytkową, Starą Bibliotekę Jasnogórską i inne miejsca niedostępne na co dzień dla turystów i pielgrzymów (wszelkie informacje na temat zwiedzania klasztoru jasnogórskiego można znaleźć na stronie internetowej Jasnogórskiego Centrum Informacji). Na Juromanię - i na Jasną Górę - zapraszał w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem Przemysław Jaskurzyński z JCI:

Radio Jasna Góra · 2023 - 09 - 13 - Przemysław Jaskurzyński, jasnogórski przewodnik, zaproszenie na Juromanię


Atrakcje przygotowuje także Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin (oprowadzanie po ogrodach, degustacja pomidorów leśniowskich, obejrzenie mini-zoo czyli leśniowskiej Arki Noego). Również klasztor paulinów na Skałce w Krakowie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających, proponując m.in. wizytę w bibliotece czy udział w koncercie. Pełen program imprez w ramach tegorocznego Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się na stronie internetowej juromania.pl.

„Chcemy wprowadzać to nasze paulińskie dziedzictwo - 600-letnie Jasnej Góry i 500-letnie Skałki. Jest czym się chwalić i co pokazać” – zachwala o. Mariusz Tabulski.

Radio Jasna Góra · 2023 - 09 - 13 - Rozmowa poranka - Święto Jury u Paulinów - O. Mariusz Tabulski


W czasie tegorocznej Juromanii na miłośników historii czekają liczne wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować swoich sił w licznych warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych. Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jurajskich jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych smakołyków i podziwiać wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć niepowtarzalny jurajski klimat - zapraszają i zachęcają organizatorzy. Imprezę przygotowuje wspólnie Województwo Śląskie i Małopolskie.

Autor: DR

Zobacz również

Aniele Boży, Stróżu mój - zaproszenie na radiową nowennę przed 2 października

Aniele Boży, Stróżu mój - zaproszenie na radiową nowennę przed 2 października

Środa, 20.09.2023

Chcesz nawiązać lepszą relację ze swoim Aniołem Stróżem? A może dopiero odkrywasz jego istnienie? W obu przypadkach odpowiedzią może być nowa propozycja programowa Radia Jasna Góra. Od 23 września do 1 października o godz. 7:30 wybrzmiewać będzie Nowenna do Aniołów Stróżów.

Autor: AN

Bóg nadaje życiu sens. XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Bóg nadaje życiu sens. XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Wtorek, 19.09.2023

Na Jasnej Górze odbyło się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich. To była sposobność by w programie jasnogórskiej rozgłośni powrócić do tematu wychowania i przekazywania wartości.

Autor: AN

Teobańkologia - Niech zstąpi Duch Twój

Teobańkologia - Niech zstąpi Duch Twój

Poniedziałek, 18.09.2023

Krążek, na którym Duch Święty gra pierwsze skrzypce! Teobańkologia wydaje pierwszą płytę

Autor: PG

Media jasnogórskie - ‘promujemy’ Matkę Bożą

Media jasnogórskie - ‘promujemy’ Matkę Bożą

Niedziela, 17.09.2023

W III niedzielę września – w tym roku 17 września - Kościół w Polsce obchodzi 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. I o tym w radiowym studiu rozmawiali dyrektorzy mediów jasnogórskich: o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry i dyrektor Biura Prasowego Klasztoru oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Na Jasnej Górze od lat istnieją i rozwijane są media jasnogórskie – Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe, Dwumiesięcznik Jasna Góra, social media (Twitter, Facebook) oraz jasnogórski kanał YouTube. Jak podkreślili rozmówcy, to właśnie dzięki mediom jasnogórskim możliwe jest duchowe, wirtualne pielgrzymowanie na Jasną Górę, a możliwość łączności z duchową stolica Polski docenia zwłaszcza Polonia na całym świecie.

Autor: DR

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Pani Wielgomłyńskiej

Sobota, 16.09.2023

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, obchodzone w Kościele katolickim 15 września, w paulińskiej parafii w Wielgomłynach – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej – odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy św., którą transmitowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra, przewodniczył o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni.

Wielgomłyny to miejscowość znajdująca się 24 km od Radomska, a ok. 60 km od Częstochowy. Znajduje się tam piękne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej. W zabytkowym klasztorze, w cichej atmosferze, wierni zanoszą swoje prośby do Maryi, a Jej obecność widzą w pełnej bólu i cierpienia Piecie - rzeźbie przedstawiającej Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny.

 

Autor: DR

Zmarł Marcin Polus, dziennikarz Radia Doxa

Zmarł Marcin Polus, dziennikarz Radia Doxa

Środa, 13.09.2023

Jak kruche jest ludzkie życie. I niby jest to prawda oczywista, ale w codziennej gonitwie tak łatwo o niej zapomnieć. I dopiero chwile, w których dowiadujemy się o śmierci kogoś, kogo znaliśmy, wyrywają nas z błogiego stanu niepamiętania.

Autor: o.AG