Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jarmark Pauliński na naszej antenie


Niedziela, 27.08.2023

Jarmark Pauliński na naszej antenie
3. Jarmark Pauliński trwa w dniach 27-28 sierpnia w paulińskiej parafii we Włodawie, 400 km od Częstochowy. Koncerty, konkursy, gry, zabawy, a także stoiska prezentacyjne, edukacyjne i handlowe oraz regionalne poczęstunki z kuchni ogrodowej – to wszystko dzieje się w ogrodach paulińskich przy parafii św. Ludwika we Włodawie, gdzie posługują paulini. Jarmark towarzyszy uroczystościom odpustowym ku czci Patrona parafii.

Radio Jasna Góra, podobnie jak w ubiegłym roku, zostało zaproszone do objęcia patronatu medialnego nad imprezą, a podczas tegorocznego Jarmarku nasza redakcja została uhonorowana Nagrodą św. Ludwika za towarzyszenie i relacjonowanie wydarzenia. W imieniu całego zespołu za to wyróżnienie podziękował o. Andrzej Grad, dyrektor Radia, wyrażając wdzięczność ojcom i braciom paulinom na czele z przeorem włodawskim o. Markiem Nowackim oraz wszystkim współorganizatorom.

Na uroczystą Sumę odpustową i Jarmark w ostatni weekend sierpnia przybyły setki mieszkańców miasteczka, jak również okolicznych miejscowości. Jak przypomniał w porannej relacji, przygotowanej na antenę Radia Jasna Góra o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni, Jarmark Pauliński nawiązuje do wiekowej tradycji jarmarków w tym miasteczku, znanym niegdyś jako miasto kupieckie. Podkreślił to także o. Marek Nowacki, przeor paulińskiego konwentu we Włodawie i proboszcz parafii, współorganizator Jarmarku Paulińskiego w rozmowie z Marcinem Bernasiem: „Staraliśmy się oprzeć na dawnej, i bardzo znaczącej dla Włodawy tradycji - kiedyś miasto słynęło z ogromnych jarmarków. Było z nich znane i w Koronie, i na Litwie, a paulini są bardzo istotnym elementem historii tego miejsca. Sprowadzenie Paulinów do Włodawy przez Ludwika Pocieja w 1698 roku wiązało się z nadaniem pewnego prestiżu temu miastu”:

Wydarzenie, organizowane wspólnie przez parafię paulinów oraz władze miasta, rozpoczęło się wczoraj w południe grą terenową i spacerem z przewodnikiem po parafii paulińskiej i najbliższej okolicy, a także konferencja naukową związaną z historią Jarmarków Włodawskich. Podczas sesji zatytułowanej „Nad Bugiem, we Włodawie - historyczny i kulturowy portret miasta”, naukowcy z uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie podjęli próbę zarysowania historii tego miejsca, Jarmarków, a także sylwetek osób związanych z Włodawą na przestrzeni wieków. „Była to dobra okazja, aby poznać historię tego miejsca” - podkreślał o. Andrzej Grad, który rejestrował przebieg sesji dla potrzeb antenowych.

O godz. 10:30 na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy Mszę św. odpustową z racji święta św. Ludwika, patrona parafii we Włodawie. Eucharystii przewodniczył o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry.

Natomiast w naszym wieczornym programie, o godz. 21:30, zapraszamy na godzinną relację z tegorocznego wydarzenia.



Autor: DR

Zobacz również

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR