Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek


Czwartek, 28.03.2024

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek
W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 18:00 - Gorzkie Żale; 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Oto wybrane punkty programu Radia Jasna Góra na Wielki Piątek:

6:00 Na progu poranka - w tematykę Wielkiego Czwartku wprowadzą Państwa o. Andrzej Grad i Marcin Bernaś

7:15 Siedem Boleści Matki Bożej
Kolejne rozważanie wydarzeń z życia Maryi, które napełniły Jej serce bólem. W Wielki Piątek o. Tadeusz Słoniak, paulin, posługujący w Sanktuarium NMP Bolesnej w Wielgomłynach, pochyli się w swojej refleksji nad szóstą boleścią Matki Bożej – objęciem martwego ciała Syna

9:00 Godzina Czytań – transmisja z jasnogórskiej bazyliki

11:15 Przez uszy do duszy
O. Marcin Ciechanowski, paulin podejmuje refleksję nad tajemnicami i przeżywaniem Triduum Paschalnego

12:30 W temacie dnia – Wielki Piątek (przyg. o. Andrzej Grad)
Omówienie tajemnicy dnia oraz kształtowania się przeżywania Wielkiego Piątku na przestrzeni wieków. Wspomniane zostały sposoby celebrowania tego dnia w Kościele Prawosławnym i Protestanckim. Przypomnienie możliwości uzyskania odpustu zupełnego w Wielki Piątek

13:10 Sercem przy Sercu Maryi (przyg. Bartłomiej Zug)
Druga rozmowa z ks. dr. Kamilem Zadrożnym, mariologiem, dyrektorem Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie o obecności Maryi w tajemnicy kolejnych dni Świętego Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek kapłan rozważy temat: „Matka Boża Bolesna. Ta, którą uczeń (my także) bierze do siebie”

13:40 Jasnogórskie Drogi Krzyżowe (przyg. Agata Nalichowska)
S. Małgorzata Kierznowska podsumowuje wielkopostną inicjatywę Jasnogórskiego Centrum Informacji – „Via Crucis”. Opowiada o znajdujących się w Sanktuarium Drogach Krzyżowych i dzieli się refleksjami po oprowadzaniu tą nową, w ofercie Centrum, trasą pielgrzymów

14:00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej - Oratorium Drogi Krzyżowej pt. „Ślad losu”
To niezwykła, muzyczna Droga Krzyżowa, którą napisali redemptoryści z Seminarium Duchownego w Tuchowie w latach stanu wojennego. Oratorium to modlitewne świadectwo swoich czasów, ale muzyka i tekst wciąż zachwycają i wzruszają. To Droga Krzyżowa także na nasze czasy, bo tekst rozważań każdej stacji brzmi dziś na wskroś współcześnie, i pozwala przyjrzeć się nie tylko Drodze Jezusa po ulicach Jerozolimy i jego śmierci na Golgocie, ale także – naszemu życiu.
Układ rozważań to czternaście tradycyjnych stacji oraz piętnasta, która wykracza już poza znany wszystkim format nabożeństwa drogi krzyżowej. Autorem większości słów jest o. Andrzej Wodka, muzykę skomponował o. Wojciech Skroboszewski (poza stacją IX, której kompozytorem byli o. Piotr Andruszkiewicz i o. Krzysztof Dudek)

15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia - transmisja z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (I dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego)

15:30 Kochająca Matka (przyg. o. Andrzej Grad)
Rozważania o spotkaniu Matki Bożej z Jezusem podczas Drogi Krzyżowej. Maryja w tym momencie uczy nas ufnej i cichej modlitwy, w której nie potrzeba słów – wystarczy spotkanie

16:15 Transmisja modlitwy różańcowej – od Ołtarza Adoracji w jasnogórskiej bazylice

16:45 Siedem Boleści Matki Bożej

17:25 Codzienność naszego krzyża (przyg. Danuta Romanowska)
Rozmowy o krzyżu, który jest w centrum liturgii Wielkiego Piątku. Paulin o. Bernard Wulczyński tłumaczy, jaki wymiar ma adoracja krzyża w tym dniu i czym jest krzyż w naszym codziennym życiu; natomiast ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i Anna Mazur-Gałka, mama chorego na mukowiscydozę syna radzą, jak na co dzień nieść krzyż choroby, samotności czy lęku

18:00 Transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z bazyliki jasnogórskiej

18:30 Sens Krzyża Chrystusa w ujęciu Benedykta XVI (przyg. s. Kamila Nowicka)
Ks. dr Błażej Małolepszy, kapłan arch. częstochowskiej, miłośnik teologii papieża Benedykta XVI, w sposób przystępny opowiada o krzyżu: co on mówi nam o Bogu i tożsamości człowieka oraz czym się jawi w perspektywie Zmartwychwstania

19:00 Transmisja Liturgii Męki Pańskiej z bazyliki jasnogórskiej

20:40 Testament z Krzyża (przyg. Izabela Banaszewska)
Audycja realizowana w ramach cyklu Tajemnice dnia – gościem jest ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

21:00 Apelowe rozważania na Triduum Paschalne
Ponieważ w dni Triduum Paschalnego na Jasnej Górze nie jest odprawiane nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego, dlatego o godz. 21:00 wyemitujemy apelowe rozważania Maryjne, wpisujące się w tajemnicę dnia, przygotowane przez bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej

21:30 Zeszyty Miłości Pełne
Audycja s. Gaudi Skass, ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wpisująca się w przygotowania do Święta Bożego Miłosierdzia

22:45 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Na serwisy informacyjne w przygotowaniu Izabeli Banaszewskiej oraz zespołu Biura Prasowego @Jasna Góra News, zapraszamy o godzinach: 8:15, 10:00, 11:00, 12:05 (wydanie główne); 13:00 oraz 21:20 (podsumowanie wydarzeń jasnogórskich).

Audycje zamieszczamy też do odsłuchania w dogodnej dla Państwa chwili w specjalnych playlistach na naszej stronie internetowej:

Autor: DR

Zobacz również

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG