Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Mądrość, pokora i miłość do Maryi - wspominamy Benedykta XVI i Wojciecha Kilara


Sobota, 30.12.2023

Mądrość, pokora i miłość do Maryi - wspominamy Benedykta XVI i Wojciecha Kilara
W ostatnich dniach grudnia przypadają rocznice śmierci dwóch wielkich postaci – 31 grudnia 2022 r. zmarł papież Benedykt XVI, a 29 grudnia 2013 r. odszedł Wojciech Kilar, światowej sławy kompozytor. Razem z ojcami paulinami – o. Sebastianem Mateckim i o. Nikodemem Kilnarem, wspominaliśmy te postaci w „Rozmowach poranka”, przywołując przede wszystkim „jasnogórskie” wątki ich życia.

O. Sebastian Matecki powrócił wspomnieniami do wizyty papieża Benedykta XVI na Jasnej Górze 26 maja 2006 r. „Był to drugi papież odwiedzający Jasną Górę. Przybył do nas, aby spotkać się z wiernymi, skierował swoje słowo do przedstawicieli zgromadzeń zakonnych, seminarzystów i instytutów świeckich i ruchów religijnych. Ojciec Święty przybył jako pielgrzym, a jednocześnie – aby umacniać nasza wiarę, taki był tytuł tego pielgrzymowania” – przypomniał o. Sebastian Matecki, który podczas tamtej pielgrzymki sprawował funkcję podprzeora Jasnej Góry.

„Pamiętam, jak mówił o ‘szkole Maryi’, w której wszyscy powinniśmy być. Pięknie zaczął, że jesteśmy zgromadzeni jak apostołowie z Maryją w Wieczerniku, w ‘sali na górze’ – właśnie na Jasnej Górze. I ten motyw często wraca tutaj w wielu późniejszych homiliach” – wspominał paulin w rozmowie z Jolantą Kobojek:

Radio Jasna Góra · 2023 - 12 - 30 - Rozmowa poranka - O. Sebastian Matecki - wspomnienie Papieża Benedykta


Z kolei w rozmowie z o. Nikodemem Kilnarem Jolanta Kobojek pytała o obecność na Jasnej Górze kompozytora Wojciecha Kilara. „Był pielgrzymem jasnogórskim i wielkim czcicielem Matki Bożej. Jego transformacja wewnętrzna, jak zresztą sam powiedział w wywiadzie, który przed chwilą słyszeliśmy, dokonała się na Jasnej Górze – mówił paulin – Na pewno Jego obecność tutaj wywarła szczególny wpływ na Jego duchowość, na Jego twórczość muzyczną – to właśnie na Jasnej Górze powstała słynna kompozycja ‘Angelus’. Ona tworzyła się z nasłuchiwania modlitwy różańcowej w tym miejscu”.

O. Nikodem przyniósł ze sobą do radiowego studia list, który otrzymał od Wojciecha Kilara w 2011 roku, a w którym wspomina o bezcennej dla niego życzliwości ojców paulinów i wdzięczności „za tak wiele doznanych na Jasnej Górze łask, które odmieniły moje życie”:

Radio Jasna Góra · 2023 - 12 - 29 - Rozmowa Poranka - O. Nikodem Kilnar - wspomnienie o Wojciechu Kilarze


Autor: DR

Zobacz również

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela Dobrego Pasterza i Tydzień modlitw o powołania

Niedziela, 21.04.2024

Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – mówił bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP przed Niedzielą Dobrego Pasterza i Tygodniem modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku będziemy go przeżywać od 21 do 27 kwietnia pod hasłem: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”.

Autor: o.AG