Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Co zrobić z nietrafionymi prezentami?


Czwartek, 28.12.2023

Co zrobić z nietrafionymi prezentami?
Już po raz 13. zainaugurowana została akcja zbierania nietrafionych prezentów, organizowana corocznie przez Jasnogórski Punkt Charytatywny i Fundację Ufam Tobie. Każdy, kto znalazł pod choinką coś, czego chciałby dyskretnie się pozbyć, może to przekazać potrzebującym. O prezentach, którymi można się podzielić, rozmawialiśmy w środę w porannym programie. Do radiowego studia Agata Nalichowska zaprosiła Jolantę Kobojek – prezesa Fundacji Ufam Tobie oraz o. Zygmunta Bolę – dyrektora Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Na antenie Radia Jasna Góra przypominamy także o tej akcji w specjalnych komunikatach.

Obie instytucje organizujące akcję współpracują ze sobą od kilku lat. W ostatnim czasie zorganizowały wspólnie obchody 7. Światowego Dnia Ubogich na Jasnej Górze, połączone z posiłkiem dla potrzebujących.

Akcję zbierania nietrafionych prezentów zainspirował przed laty list p. Bolesława, czytelnika Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zauważył on, że z wielu podarków ucieszymy się, ale pewną część rzucimy w kąt, bo szalików, skarpetek, pluszowych misiów, lalek czy innych zabawek mamy już pod dostatkiem. „Tymczasem dla wielu biedniejszych rodzin te niepotrzebne nam rzeczy są przedmiotem marzeń” – napisał czytelnik. „Mnie się wydaje, że to p. Bolesław jest inicjatorem tej akcji” – podkreślała Jolanta Kobojek.

„Prezenty to jest coś, co zazwyczaj otrzymujemy nowe, ale z jakiegoś powodu – gustu, który mamy, rozmiaru, albo ktoś nie może czegoś jeść – to jest taka zachęta żeby dzielić się tymi prezentami, niekoniecznie rzeczami, które nam zalegają, których chcielibyśmy się pozbyć – na to mamy cały rok. Ale przy tej akcji mówimy przede wszystkim o prezentach” – mówiła nasza rozmówczyni.

Jak podkreślał o. Zygmunt Bola, mogą to być także ubiegłoroczne prezenty, „wrzucone w szufladę, i do tej pory tam leżą, może nie były używane lub tylko raz, zapraszamy do ich przejrzenia”.

Radio Jasna Góra · 2023 - 12 - 27 - Rozmowa poranka - Akcja Charytatywna Nietrafiony Prezent


Nietrafione prezenty można przekazywać osobiście do siedziby Punktu Charytatywnego na Jasnej Górze (czynny w dni robocze od 8:00 do 11:00), a także wysyłać pocztą na adres: Jasnogórski Punkt Charytatywny, ul. św. Barbary 6, 42-225 Częstochowa. Ważne, żeby na przesyłce znalazł się dopisek: „nietrafiony prezent”.

Autor: DR

Zobacz również

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR

Bóg wybrał św. Szarbela

Bóg wybrał św. Szarbela

Poniedziałek, 22.04.2024

O „Wspólnocie Świętego Szarbela” - ogólnopolskim katolickim ruchu, którego członkowie inspirują się przykładem życia św. Szarbela, pustelnika chrześcijańskiego Wschodu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Gościem Agaty Nalichowskiej była Ewa Paliczka, członkini Wspólnoty.

Święty Szarbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za pośrednictwem jego osoby. Pan Bóg wybrał św. Szarbela, aby w nadzwyczajny sposób pokazywał światu swoje istnienie, wszechmocną miłość oraz nieskończone miłosierdzie – czytamy na stronach internetowych poświęconych duchowości tego Świętego.

Autor: DR