Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Paulińscy nowicjusze przyjęli habit zakonny


Sobota, 09.12.2023

Paulińscy nowicjusze przyjęli habit zakonny
Dziewięciu nowicjuszy paulińskich przyjęło biały habit zakonny na znak włączenia do wspólnoty Zakonu Paulinów. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej 8 grudnia – zgodnie ze szczególnym, maryjnym charyzmatem paulinów w dniu, kiedy Kościół wspomina Niepokalane Poczęcie Najśw. Maryi Panny. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy Mszę św. z Sanktuarium Leśniowskiego.

Bracia nowicjusze przyjęli habit zakonny – szatę, która od tego dnia staje się dla nich widocznym znakiem przynależności do rodziny zakonnej. Dla paulinów jest to szczególny dzień – wielu ojców i braci wraca wspomnieniami do własnych obłóczyn sprzed kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Na uroczystość przyjechali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, bliscy znajomi nowicjuszy, kapłani z rodzinnych parafii i ojcowie paulini z różnych placówek w Polsce i za granicą – m.in. z Chorwacji, Węgier, Słowacji i Białorusi. Obecny był także o. Bernard Wulczyński, magister nowicjatu i wychowawca braci.

Eucharystii przewodniczył o. Piotr Stanikowski, przeor klasztoru i rektor Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin.

„To uroczyste przyjęcie habitu zakonnego mówi światu o szczególnym włączeniu danej osoby do instytutu zakonnego, ale również o jej posłaniu, poprzez które staje się widzialnym znakiem poświęcenia życia Chrystusowi na służbę w Kościele” – mówił na początku Mszy św. o. przeor Piotr Stanikowski:

W kazaniu o. Mateusz Walczak, socjusz magistra nowicjatu podkreślił, że przyjęcie znaku zakonnego habitu staje się dla młodych mężczyzn początkiem życia konsekrowanego. „Obłóczyny to jest wydarzenie, które przeżywa się tylko jeden raz w życiu. Bracia, różne funkcje i różne zdania będą wam w przyszłości powierzane - będziecie generałami, prowincjałami, przełożonymi mniejszych i większych wspólnot w takim czy innym kraju. A we wszystkim tym towarzyszyć wam będzie ów biały strój – mówił o. Walczak – Ubiór, który wyróżnia, czy zobowiązuje? Strój, który pomaga, czy może przeszkadza? Szata chwały czy szata pokory? Oczywiście nie ten biały habit uczyni z was paulińskich zakonników, choć od dziś będziecie zewnętrznie odbierani jako paulini. Jednak o waszej zakonności nie habit będzie świadczył, ale życie”:

W „Panoramie reporterskiego dnia” zabrzmiała dziś rozmowa z dwoma paulińskimi nowicjuszami, którzy po raz pierwszy założyli pauliński habit. W rozmowie z o. Tomaszem Mordziałkiem bracia Franciszek i Marcin opowiedzieli, jakie znaczenie miała dla nich uroczystość obłóczyn, przeżywana w gronie paulińskim, a także rodzinnym:

Autor: DR

Zobacz również

Płyta tygodnia -  WM Band - Zakochani w Maryi

Płyta tygodnia - WM Band - Zakochani w Maryi

Poniedziałek, 29.04.2024

Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Dominik Chmielewski SDB.

Autor: RJG

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR