Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitewne spotkanie, które buduje wspólnotę - rekolekcje Episkopatu


Piątek, 24.11.2023

Modlitewne spotkanie, które buduje wspólnotę - rekolekcje Episkopatu
Na Jasnej Górze zakończyły się czterodniowe rekolekcje Episkopatu Polski. O podsumowanie tegorocznych dni skupienia poprosiliśmy dziś księży biskupów.

„Zawsze jest to piękny czas, który motywuje. To jest nie tylko okazja, żeby biskupi spotkali się, razem modlili, ale też słuchamy, i później dzielimy się tym, co usłyszeliśmy” – mówił bp Marek Mendyk w rozmowie z Marcinem Bernasiem:

Bp Artur Miziński poproszony przez Agatę Nalichowską o podsumowanie rekolekcji podkreślił, że tegoroczny rekolekcjonista ks. profesor Henryk Pietras, bazując na Liturgii Słowa – „zarówno liturgii Mszy św. jak i brewiarzowej, prowadził rozważania rekolekcyjne ukazujące odpowiedzialność pasterzy za Kościół, który został im powierzony”. Bp Miziński mówił także o swoistej „sztafecie dziejów”, nawiązując w ten sposób do szczególnej modlitwy, jaka zabrzmiała na zakończenie rekolekcji – w intencji wszystkich zmarłych biskupów od czasów II wojny światowej:

Jeszcze przed rozpoczęciem rekolekcji o ich wymiar pytał bpa Jana Wątrobę Bartłomiej Zug. „To jest szczególnie ważny moment, i bardzo oczekiwany. Bardzo się cieszę, że te rekolekcje odbywają się tu, na Jasnej Górze, u Matki. Również sanktuarium i otoczenie są bardzo sprzyjające, by się razem modlić” – podkreślił bp Wątroba:

Abp Adrian Galbas zapytany o znaczenie wspólnotowych dni skupienia odpowiedział: „To bardzo ważne, żebyśmy raz w roku spotkali się także na modlitwie, nie tylko na omawianiu i załatwianiu spraw, ponieważ właśnie to modlitewne spotkanie najbardziej ze wszystkich możliwych buduje wspólnotę”. Abp Galbas mówił także, jakie znaczenie ma dla niego samo miejsce odbywania rekolekcji, czyli Jasna Góra. W kontekście zbliżającej się 70-tej rocznicy powstania Apelu Jasnogórskiego padło pytania Bartłomieja Zuga o znaczenie tej modlitwy:

Bp Krzysztof Wętkowski przekonywał, że rekolekcyjne spotkanie jest „bardzo budujące”. „Wydaje mi się, że wielu biskupom brakuje takiego momentu wspólnego spotkania, takiego spokoju, czasu bez pośpiechu, żeby ze sobą pobyć” – mówił ks. biskup:

„Rekolekcje to taki kluczowy czas w ciągu roku, kiedy można się zatrzymać, i troszkę rozliczyć przed Panem Bogiem z tego, jak się to powołanie pasterskie wypełnia” – mówił w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem bp Adam Bab, jeden z najmłodszych członków Episkopatu, dla którego są to dopiero trzecie rekolekcje biskupie:

Bp Artur Ważny tłumacząc potrzebę takich rekolekcji podkreślił również, jak ważne jest dla niego miejsce, w którym się odbywają – Jasna Góra. „Lubię przede wszystkim Kaplicę Jasnogórską, i świadomość tego, że tam Ktoś na mnie czeka. Po prostu jestem u siebie, a stąd idę, posłany, w różne miejsca Kościoła” – wyznał bp Artur Ważny:

Rozmowy w całości są do odsłuchania na naszym radiowym SoundCloud.

fot. Episkopat News/flickr.com

Autor: DR

Zobacz również

Płyta tygodnia -  WM Band - Zakochani w Maryi

Płyta tygodnia - WM Band - Zakochani w Maryi

Poniedziałek, 29.04.2024

Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty jest ks. Dominik Chmielewski SDB.

Autor: RJG

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?

Sobota, 27.04.2024

Na Jasnej Górze trwa kolejna tura Jasnogórskich Dni Skupienia. Rekolekcje pod hasłem: „Serce pełne słowa - czyli: gdzie szukasz spełnienia?” prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin. Na obecną edycję przyjechały m.in. Małgorzata Żarów z Hamburga i Barbara Gogler z Jaworza k. Bielska-Białej - obie panie były gośćmi Radia Jasna Góra w sobotniej „Rozmowie poranka”.

Autor: DR

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji

Piątek, 26.04.2024

Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii.

Autor: DR

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

„Kobieta mężna i ofiarna” - Maria Okońska

Czwartek, 25.04.2024

Radio Jasna Góra objęło patronat medialny nad konferencją „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi”, poświęconą życiu i działalności Marii Okońskiej, współpracowniczki Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Konferencja odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 11 maja.

Autor: RJG

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Przygotowania do spotkania z Maryją w Obrazie Nawiedzenia

Środa, 24.04.2024

W „Rozmowie poranka” przybliżaliśmy dziś temat misji świętych, przygotowujących wiernych do spotkania z Maryją w znaku Obrazu Nawiedzenia. Jak przypominaliśmy wczoraj, w arch. częstochowskiej twa peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej  Zanim Wizerunek zawita do danej parafii według kalendarza nawiedzenia, we wspólnocie odbywają się tygodniowe misje, czyli rekolekcje, głoszone przez kaznodziejów, dekretowanych przez metropolitę częstochowskiego. Jednym z nich jest o. dr Oskar Maciaczyk, franciszkanin, rektor WSD OO. Franciszkanów we Wrocławiu, wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, felietonista pism i portali katolickich.

Autor: DR

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Relacje z wędrówki Maryi w Obrazie Nawiedzenia

Wtorek, 23.04.2024

Trwa peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. częstochowskiej. Codzienne relacje z nawiedzenia w poszczególnych parafiach przygotowuje Radio Fiat – rozgłośnia arch. częstochowskiej. Dziennikarze zamieszczają informacje tekstowe i wiele zdjęć, ukazujących przebieg spotka wiernych z Jasnogórską Matką.

Relacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych Radia Fiat czy powiązanego z rozgłośnią portalu czestochowskie24.pl, są również zamieszczane na specjalnej stronie internetowej poświęconej nawiedzeniu: nawiedzenie.archiczest.pl.

Autor: DR