Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Opowieść o paulinach w Mochowie


Poniedziałek, 30.10.2023

Opowieść o paulinach w Mochowie
Dobiegła końca nasza radiowa podróż do Mochowa koło Głogówka, w powiecie prudnickim, w diec. opolskiej, gdzie od wieków posługują ojcowie i bracia paulini. W cyklu „Szlakiem paulińskich klasztorów” reporterzy Radia Jasna Góra przemierzają Polskę, odwiedzając placówki Zakonu Paulinów i prezentując posługę zakonników w parafiach, w których posługują. We wtorek, 31 października o godz. 10:15 na naszej antenie wybrzmi ostatni już odcinek reportażu z paulińskiej parafii pw. Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej, ustanowionej także Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej (powtórka - jeszcze w czwartek o 4:00 i 17:40).

Opowiedzieliśmy Państwu o historii przybycia paulinów do Mochowa, o paulińskim duszpasterstwie, zajrzeliśmy do ciekawych miejsc na terenie kompleksu klasztornego. Dziś zwieńczymy nasz cykl opowieścią o dożynkach parafialnych, które odbyły się w Mochowie tuż przed naszym przybyciem.

Klasztor w Mochowie jest jednym z pierwszych klasztorów na ziemi polskiej, gdzie paulini mieli możliwość pracować działać i szerzyć kult Bogurodzicy.

„Paulini przybyli do Mochowa już w 1388 roku, sześć lat po fundacji Jasnej Góry” – podkreślał o. Mateusz Wydmański, proboszcz parafii w Mochowie i przeor tamtejszej wspólnoty paulinów. Klasztor w Mochowie był miejscem, gdzie paulini przechowywali Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w czasie potopu szwedzkiego i oblężenia Jasnej Góry, w obawie przed profanacją czy nawet kradzieżą Cudownego Obrazu. Po burzliwych wiekach wojen i kasaty, paulini powrócili do Mochowa w 1972 roku (więcej informacji na stronie internetowej www.mochowpauliny.pl).

Cykl audycji z Mochowa, przygotowany przez Danutę Romanowską, Sylwię Michalska i o. Tomasza Mordziałka, jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce „Szlakiem paulińskich klasztorów”. Znajdziecie tam Państwo także poprzednie cykle audycji m.in. z Włodawy, Wieruszowa, Biechowa czy Łęczeszyc.


Autor: DR

Zobacz również

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Piątek, 10.05.2024

Raymond Nader, założyciel Rodziny Świętego Szarbela, libański katolik i maronita, był wczoraj gościem „Panoramy reporterskiego dnia” w Radiu Jasna Góra. Raymond jest dyrektorem największej chrześcijańskiej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie (Noursat Network), założycielem i przewodniczącym Rodziny Świętego Szarbela (Aylet Mar Charbel), bliskim współpracownikiem maronickiego patriarchy kardynała Bechary Boutrosa Rai, a przede wszystkim człowiekiem znanym z pasji i charyzmatu głoszenia Ewangelii.

Autor: DR

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Czwartek, 09.05.2024

Pięciu paulińskich braci kleryków przyjęło święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce 8 maja, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Bazyliki na Skałce w Krakowie. Święceń młodym paulinom udzielił bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy tę uroczystość.

Bracia włączeni do stanu diakonów to: Kacper Borkowski, Paweł Słoniec, Dawid Cichoń, Korneliusz Wasylik i Jakub Krawiec.

Autor: DR