Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Jak mamy uczyć kochać, to trzeba przyjść tu, do Częstochowy” /śp. Wanda Półtawska/


Środa, 25.10.2023

„Jak mamy uczyć kochać, to trzeba przyjść tu, do Częstochowy” /śp. Wanda Półtawska/
W nocy w Krakowie zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Była ostatnią byłą więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przyjaciółką i współpracowniczką św. Jana Pawła II.

Na antenie Radia Jasna Góra, w ramach popołudniowej „Panoramy dnia”, zabrzmiało wspomnienie o śp. Pani Profesor Półtawskiej. Sięgnęliśmy do archiwalnych, radiowych materiałów, przywołując nasze rozmowy z Wandą Półtawską - wielokrotnym pielgrzymem jasnogórskim.

W czasie jednego z wywiadów, udzielonych w 2008 roku, nawiązała do Jasnej Góry – w kontekście potrzeby pielgrzymowania zarówno świadków przeżycia obozów koncentracyjnych, jak i młodych ludzi, którym trzeba przekazywać wiedzę o tamtych wydarzeniach: „Przychodzimy tu. Jeśli się mówi o miłości, to trzeba szukać wzorca. Ojciec Święty Jan Paweł II zawsze, po każdej Mszy świętej, którą odprawiał młodym gdzieś w górach i lasach mówił: ‘Matko Pięknej Miłości, ucz nas kochać’. Więc jak mamy uczyć kochać, to trzeba przyjść tu, do Częstochowy”.

We wspomnieniowym materiale, przygotowanym przez Marcina Bernasia, zabrzmiały również rozmowy z osobami, które znały Panią Profesor, współpracowały i przyjaźniły się z Nią. Ks. Tomasz Lubaś, były dyrektor Edycji św. Pawła, który nadzorował publikację książek związanych z życiem i działalnością Wandy Półtawskiej, powiedział: „Zawsze imponowała mi Jej troska o drugiego człowieka. Jej własne sprawy, jak choćby odpoczynek, schodziły na dalszy plan. Będąc już w podeszłym wieku, potrafiła spędzić wiele godzin w samochodzie, żeby tylko spotkać się z ludźmi, którzy ją zaprosili”.

O krótkie wspomnienie o śp. Wandzie Półtawskiej Marcin Bernaś poprosił także Magdalenę Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka:

Zapraszaliśmy także naszych słuchaczy do dzielenia się swoimi refleksjami po spotkaniach, czy po lekturze książek tej niezwykłej kobiety. Oto niektóre z nich:

Z fascynacją przeczytałam kiedyś książkę – „Beskidzkie rekolekcje” Pani Wandy Półtawskiej o przyjaźni z Karolem Wojtyła, którą znalazła po ciężkich obozowych przeżyciach, gdyż papież umiał słuchać ludzi, a gdzie indziej trudno było Pani Wandzie o to zrozumienie po traumie, która pozostawiła trwały ślad w Jej życiu. Bożena

Dziękuję Dobremu Bogu za dar życia dr Wandy Połtawskiej. Dla mnie Świętej, Pięknej kobiety, kochającej przede wszystkim Chrystusa, a przez to walczącą o zbawienie każdego człowieka. Niestrudzona w odnajdowaniu i głoszeniu prawdy o godności mojej i twojej. Kinga

Śp. Pani Wanda Półtawska - bardzo mądra, niezwykła kobieta, wychowawczyni młodych pokoleń. Byłam dwa razy na spotkaniu z P. Wandą w Muzeum Monet i Medali. Osoba wyjątkowa, niepowtarzalna, wyjątkowa. Myślę, że kandydatka na ołtarze. Zofia

Autor: DR

Zobacz również

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Piątek, 10.05.2024

Raymond Nader, założyciel Rodziny Świętego Szarbela, libański katolik i maronita, był wczoraj gościem „Panoramy reporterskiego dnia” w Radiu Jasna Góra. Raymond jest dyrektorem największej chrześcijańskiej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie (Noursat Network), założycielem i przewodniczącym Rodziny Świętego Szarbela (Aylet Mar Charbel), bliskim współpracownikiem maronickiego patriarchy kardynała Bechary Boutrosa Rai, a przede wszystkim człowiekiem znanym z pasji i charyzmatu głoszenia Ewangelii.

Autor: DR