Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej


Czwartek, 14.09.2023

Już w ten weekend - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Już w ten weekend odbędzie się szereg imprez promujących piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W wydarzenie po raz kolejny włączają się paulini – pokazując i promując takie miejsca jak Jasna Góra, Skałka w Krakowie, Sanktuarium Leśniowskie i klasztor św. Barbary w Częstochowie. O przygotowanych przez paulinów atrakcjach opowiadał na naszej antenie o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce w Krakowie i prezes Fundacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

Juromania, czyli Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, trwać będzie od 15 do 17 września m.in. w: Olsztynie, Żarkach, Złotym Potoku, Pieskowej Skale, Olkuszu, Rabsztynie, Lelowie, Siewierzu i Ogrodzieńcu – w sumie w 47. lokalizacjach pomiędzy Krakowem a Częstochową. Bogactwo zamków, imprez przygotowanych przez gminy i muzea, a także szereg propozycji turystycznych, krajoznawczych i duchowych – tak o. Tabulski zachęca do udziału w tegorocznej edycji Juromanii w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

W imprezę włącza się Jasna Góra – będzie można zobaczyć m.in. zabytkową, Starą Bibliotekę Jasnogórską i inne miejsca niedostępne na co dzień dla turystów i pielgrzymów (wszelkie informacje na temat zwiedzania klasztoru jasnogórskiego można znaleźć na stronie internetowej Jasnogórskiego Centrum Informacji). Na Juromanię - i na Jasną Górę - zapraszał w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem Przemysław Jaskurzyński z JCI:

Radio Jasna Góra · 2023 - 09 - 13 - Przemysław Jaskurzyński, jasnogórski przewodnik, zaproszenie na Juromanię


Atrakcje przygotowuje także Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin (oprowadzanie po ogrodach, degustacja pomidorów leśniowskich, obejrzenie mini-zoo czyli leśniowskiej Arki Noego). Również klasztor paulinów na Skałce w Krakowie otwiera swoje podwoje dla zwiedzających, proponując m.in. wizytę w bibliotece czy udział w koncercie. Pełen program imprez w ramach tegorocznego Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się na stronie internetowej juromania.pl.

„Chcemy wprowadzać to nasze paulińskie dziedzictwo - 600-letnie Jasnej Góry i 500-letnie Skałki. Jest czym się chwalić i co pokazać” – zachwala o. Mariusz Tabulski.

Radio Jasna Góra · 2023 - 09 - 13 - Rozmowa poranka - Święto Jury u Paulinów - O. Mariusz Tabulski


W czasie tegorocznej Juromanii na miłośników historii czekają liczne wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować swoich sił w licznych warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych. Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jurajskich jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych smakołyków i podziwiać wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć niepowtarzalny jurajski klimat - zapraszają i zachęcają organizatorzy. Imprezę przygotowuje wspólnie Województwo Śląskie i Małopolskie.

Autor: DR

Zobacz również

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Piątek, 10.05.2024

Raymond Nader, założyciel Rodziny Świętego Szarbela, libański katolik i maronita, był wczoraj gościem „Panoramy reporterskiego dnia” w Radiu Jasna Góra. Raymond jest dyrektorem największej chrześcijańskiej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie (Noursat Network), założycielem i przewodniczącym Rodziny Świętego Szarbela (Aylet Mar Charbel), bliskim współpracownikiem maronickiego patriarchy kardynała Bechary Boutrosa Rai, a przede wszystkim człowiekiem znanym z pasji i charyzmatu głoszenia Ewangelii.

Autor: DR

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Czwartek, 09.05.2024

Pięciu paulińskich braci kleryków przyjęło święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce 8 maja, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Bazyliki na Skałce w Krakowie. Święceń młodym paulinom udzielił bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy tę uroczystość.

Bracia włączeni do stanu diakonów to: Kacper Borkowski, Paweł Słoniec, Dawid Cichoń, Korneliusz Wasylik i Jakub Krawiec.

Autor: DR