Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » „Radio gra...” - cykl audycji o klasztorze jasnogórskim


Sobota, 02.09.2023

 „Radio gra...” - cykl audycji o klasztorze jasnogórskim
Wakacje dobiegają końca, a tym samym na antenie Radia Jasna Góra kończy się letni cykl audycji pt. „Wakacje, a Radio gra”. W sobotę i niedzielę wybrzmiewa ostatni odcinek wakacyjnego zwiedzania Jasnej Góry. O tajemnicach i atrakcjach wieży jasnogórskiej opowiada Przemysław Jaskurzyński z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

W 10-ciu odcinkach autorka cyklu Sylwia Michalska przygotowała krótkie kompendium wiedzy o Jasnej Górze, zachęcając pielgrzymów i turystów do zajrzenia w najciekawsze miejsca klasztoru jasnogórskiego. Na wakacyjnego przewodnika po sanktuarium wybrała Przemysława Jaskurzyńskiego, pracownika Centrum Informacji na Jasnej Górze. I tak wspólnie zaproponowali bardzo ciekawą podróż, na trasie której znalazły się:

- Kaplica Cudownego Obrazu - wizyta w samym sercu Jasnej Góry, ze spojrzeniem na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, i odpowiedzi na pytania: w jaki sposób Obraz znalazł się na Jasnej Górze, jaką tajemnicę ma Matka Boża, z którego miejsca w Kaplicy najlepiej spojrzeć w Jej oczy, i czy możemy na ścianach Kaplicy zawieszać wota;
- bazylika jasnogórska - odcinek, z którego słuchacze dowiedzieli się m.in., dlaczego do bazyliki przychodzi się np. na …Walentynki;
- Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza i Sala Rycerska – rozmyślanie nad współczesnym ujęciem Drogi Krzyżowej jednego z najwybitniejszych polskich malarzy oraz odpowiedź na pytanie, czy Sala Rycerska ma ona coś wspólnego z rycerzami;
- Muzeum 600-lecia – miejsce, które w pigułce ukazuje ponad sześćsetletnią historię sanktuarium, a odcinek odpowiada na pytania: czy Cudowny Obraz namalowany był na deskach ze stołu Świętej Rodziny? czy Matce Bożej potrzebne są sukienki? kogo interesują dawne instrumenty muzyczne?;
- Muzeum św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Wyszyńskiego oraz Bastion św. Rocha – rzut oka na sutannę Jana Pawła II i papieskie BMW oraz spacer wzdłuż murów obronnych Jasnej Góry;
- Wały Jasnogórskie - wycieczka w plener i pokazanie, że droga okalająca sanktuarium to doskonałe miejsce na modlitwę i relaks w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie warto w plenerze, w skupieniu, odprawić Nabożeństwo przy monumentalnych stacjach Drogi Krzyżowej, a później usiąść w cieniu lip i sięgnąć wzrokiem w dal, aż na Jurę Krakowsko-Częstochowską;
- Skarbiec – podróż do miejsca, które budzi ogromne zainteresowanie wśród jasnogórskich pielgrzymów, bo samo słowo ‘Skarbiec’ działa na wyobraźnię. Błysk złota, pereł i kamieni szlachetnych – i przekonanie, że te cenne rzeczy tak naprawdę są…bezcenne, bo to historia i narodowe dziedzictwo;
- wieża jasnogórska – zachęta do pokonania ponad trzystu stopni i dotarcia na drugą kondygnację wieży, gdzie turystów i pielgrzymów spotka nagroda w postaci pięknej panoramy miasta i dalszej okolicy, a także opowieść o historii i architekturze wieży.

Do wszystkich wakacyjnych odcinków można wrócić – są dostępne na naszym radiowym Sound Cloud w specjalnej zakładce Wakacje, a radio gra. Wszak dla niektórych wakacje trwają jeszcze we wrześniu, dla innych – cały rok;-) A więc po wysłuchaniu reportaży – zapraszamy na Jasną Górę!

Autor: DR

Zobacz również

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Piątek, 10.05.2024

Raymond Nader, założyciel Rodziny Świętego Szarbela, libański katolik i maronita, był wczoraj gościem „Panoramy reporterskiego dnia” w Radiu Jasna Góra. Raymond jest dyrektorem największej chrześcijańskiej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie (Noursat Network), założycielem i przewodniczącym Rodziny Świętego Szarbela (Aylet Mar Charbel), bliskim współpracownikiem maronickiego patriarchy kardynała Bechary Boutrosa Rai, a przede wszystkim człowiekiem znanym z pasji i charyzmatu głoszenia Ewangelii.

Autor: DR