Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Opolskie i gliwickie pielgrzymowanie na antenie


Sobota, 19.08.2023

Opolskie i gliwickie pielgrzymowanie na antenie
Na Jasnej Górze dziś pielgrzymkowa sobota, do sanktuarium wchodzą kolejne piesze grupy. Dotarły pielgrzymki diecezjalne: opolska i gliwicka. Od rana na antenie Radia Jasna Góra trwało studio pielgrzymkowe na żywo - powitanie 47. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej przedstawiali Agata Nalichowska i Marcin Bernaś, natomiast 377. Gliwicką Pieszą Pielgrzymkę wprowadzał w bramy Jasnej Góry z mikrofonem radiowym o. Andrzej Grad, dyrektor naszej rozgłośni. W naszym sobotnim programie znalazły się także transmisje obu pielgrzymkowych eucharystii.

Wejście Pielgrzymki Opolskiej relacjonowało dla swoich słuchaczy także Radio DOXA z diec. opolskiej - jednym z gości na żywo był o. Andrzej Grad.

W jednej z grup Pielgrzymki Opolskiej wędrował ks. Marcin Ogiolda, przez wiele lat główny kierownik całej pielgrzymki. W tym roku oficjalnie, po raz pierwszy, szedł nie jako przewodnik, nie jako opiekun nowego przewodnika, ale jako zwykły pielgrzym. „Przed chwilą powiedziałem grupie, że od 33. lat tak nie wchodziłem na Jasną Górę – mówił w rozmowie z Agatą Nalichowską – Zrzucono ze mnie cały ciężar obowiązków i odpowiedzialności, więc mogłem po prostu iść. A Pan Bóg łaskaw, że sił i chęci trochę jeszcze mam, więc naprawdę byłem takim zupełnie zwyczajnym pielgrzymem”:

Jedną z najstarszych uczestniczek pielgrzymki opolskiej była pani Weronika, wędrująca po raz 23. „Przyszłam Maryi podziękować za wszystkie łaski, za każdy dzień, za każdą sekundę – że wstawia się za mną, za naszą rodziną, za naszą parafią – mówiła pątniczka w rozmowie z Marcinem Bernasiem – Chciałam Jej podziękować i prosić o dalszą pomoc, o błogosławieństwo, żeby wstawiała się za nami u swojego Syna”:

O czasie pielgrzymowania, jako o „detoksie” od problemów codziennego dnia, opowiadał s. Kamili Nowickiej pielgrzym wędrujący na Jasną Górę już po raz 24-ty - Mirosław Leśniewski. „Zawsze nasi przewodnicy podkreślali, że pielgrzymka to są rekolekcje w drodze. I rzeczywiście, jak dla mnie ta forma modlitwy, ta forma odnowy, jest fantastyczna, bardzo mi odpowiada. Nie chciałbym tutaj prawić banałów o tym ładowaniu baterii na cały rok, aczkolwiek rzeczywiście dobrze sobie zrobić tydzień detoksu od świata, i być w tym lepszym świecie, do którego wszyscy zmierzamy. I to jest dla mnie osobiście wielka radość. Dane jest mi to przeżywać. Wszystkich, którzy chcieliby tego doświadczyć, zapraszam serdecznie”:

Jak podkreślały dwie nastolatki - Emilia i Paulina z grupy z Kędzierzyna-Koźla, z drogi bardzo dobrze wspominać będą ciekawe konferencje, z których dużo dowiedziały się o Kościele. Na pytanie s. Kamili Nowickiej, czy oprócz czasu pielgrzymowania, kiedy mogą w sposób otwarty wyznawać swoją wiarę, to czy na co dzień, w rodzinach czy w szkole, też mają odwagę mówić o Panu Bogu? - dziewczyny odpowiadały: „Tak, nie wstydzę się tego, bo to jest normalne. Jak wierzysz, to można o tym mówić. Ja się też tego nie wstydzę, choć czasem się ze mnie śmieją w szkole, ale ja się nie dawałam, starałam się dalej to pokazywać, bo to jest moja wiara, to jest moje życie. Byłam tak nauczona od małego i nie mam zamiaru z tej drogi ustępować’:

O tym, co można zyskać i co jest za darmo na pielgrzymce, opowiadała w rozmowie z o. Andrzejem Gradem Agnieszka z Pyskowic: „Ten trud jest niczym w porównaniu z tym, co można zyskać. Przypomina mi się drugi dzień, jak wchodziliśmy na przerwę obiadową na takie ogromne boisko sportowe – wzdłuż całego boiska rozłożone były stoły, które się uginały od wszystkiego. Każdy znalazł coś dla siebie – od zup, tostów, kanapek, naleśników, kawy, herbaty, ciast – jedna wielka uczta. A mój 11-letni syn Kuba zadał pytanie: mamo, czy to za darmo? Chwilę wcześniej była konferencja naszego księdza o eucharystii, czym ona jest, że jest ucztą. Mamy przychodzić i po prostu się nasycić. I tak sobie potem sobie uświadomiłam, że u Pana Boga też wszystko jest za darmo”:

Rozmowy naszych dziennikarzy jeszcze dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” o godz. 22:00 i 3:00. Nagrania pojawią się też na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR

Zobacz również

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR