Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Trwa oktawa Wszystkich Świętych. W tych dniach wierni mogą zyskać odpust zupełny modląc się i nawiedzając cmentarze. Do takich świętych miejsc pochówku należą także krypty jasnogórskie, otwarte dla pielgrzymów na modlitwę. Warto dobrze wykorzystać ten czas łaski  – przypomina s. Miriam Łuszczek, jasnogórska zakrystianka.
  Coroczne rekolekcje dla Kapelanów Szpitali zgromadziły na Jasnej Górze ponad 100 Kapłanów posługujących w szpitalach, domach opieki, hospicjach oraz sanatoriach w całej Polsce. Tegoroczne ćwiczenia duchowe prowadzi bp Henryk Ciereszko z arch. białostockiej, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Michała Sopoćki. Rekolekcjonista przywołując postać błogosławionego podkreśla, że kapłan ma być przede wszystkim sługą Miłosierdzia.
  Oprócz ćwiczeń duchowych kapłani biorą udział w warsztatach, które mają na celu poszerzenie ich wiedzy i umiejętności w dziedzinach związanych z ich posługą.
  Mówi ks. Arkadiusz Zawistowski Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.
  Rekolekcje Kapelanów Szpitali potrwają do czwartku.
  W jasnogórskim sanktuarium modlą się także bracia i ojcowie Paulini przeżywający swoje doroczne rekolekcje. Prowadzi je bp Andrzej Przybylski, który z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, podkreśla związek miłości Ojczyzny z naszą polską maryjnością.
  Trwa jasnogórska modlitwa za papieży. Dokładnie 60 lat temu, 6 listopada 1958 r. na Jasnej Górze odprawiona została pierwsza Msza św. w intencji Następcy św. Piotra. Duchowa stolica Polski została tym samym wprowadzona w stałą więź modlitewną ze Stolicą Apostolską. Prosił o nią święty papież Jan XXIII zwracając się do kard. Stefana Wyszyńskiego w słowach: Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed Waszą Matką Bożą.
  - Jasna Góra na tę prośbę odpowiedziała codzienną Eucharystią – przypomniał o. Sebastian Matecki, rzecznik sanktuarium:
  Rzecznik Jasnej Góry przypomniał również o szczególnych związkach Stolicy Apostolskiej z częstochowskim Sanktuarium:
  Msza św. za papieża sprawowana jest niezmiennie od 60 lat każdego dnia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30.
  Matka Boża Jasnogórska, nazywana jest „Madonna di Papa” i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił na świecie kult Jasnogórskiej Bogurodzicy. W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.
  W 1904 roku Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej a gdy w 1909 roku skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla cudownego wizerunku, które wykonał watykański złotnik. Papież Pius XI po zakończeniu misji nuncjusza apostolskiego w Polsce, wracając do Rzymu, zabrał kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowaną przez polskich biskupów.
  Z kolei Pius XII zgodził się na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra w 1953 roku.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>