Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • „Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały” - te słowa dokładnie 12 września 335 lat temu, napisał król Jan III Sobieski w liście do żony, po zwycięstwie nad imperium Osmańskim.

  Bitwa nazywana inaczej Wiktorią Wiedeńską była przełomowym wydarzeniem w wojnie z Turkami, którzy od tej pory przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

  Niezwykłe zwycięstwo, które dokonało się zdaniem samego króla za przyczyną Maryi, podczas porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przypomniał o. Andrzej Grad.
  Jako wotum w podziękowaniu Matce Bożej król ofiarował na Jasną Górę znaczną część trofeów wojennych w tym rzadkie okazy orientalnej broni i uzbrojenia, a zwłaszcza dużą liczbę wzorzystych opon namiotów tureckich. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje paradny namiot Kara Mustafy haftowany złotem i srebrem. W roku 1722 Jakub Sobieski dołączył do tych pamiątek zdobyczny buńczuk turecki i znak hetmański po ojcu, przechowywany dotąd w rodzinnych zbiorach.

  O jednej z pamiątek królewskich znajdującej się w skarbcu mówi s. Ewelina, przewodnik z Jasnogórskiego Centrum Informacji.
  Jan III Sobieski jako pielgrzym był na Jasnej Górze trzykrotnie.  W 1669 r., w okresie sprawowania urzędu hetmana wielkiego koronnego przybył do Częstochowy w chwili osobistych kryzysów. Drugą pielgrzymkę odbył po swej koronacji królewskiej w 1676 r. Natomiast ostatnią podjął w 1683 r., w obliczu zagrożenia całego chrześcijaństwa ze strony tureckiej. Król wierzył głęboko w pomoc Matki Bożej i dlatego polecał sprawy własne i Królestwa Polskiego modlitwom paulinów przed Jej Cudownym Obrazem. Zwycięstwo wiedeńskie przypisywał także Bożej Rodzicielce.


  W dziękczynnej pielgrzymce za ocalenie z niemieckich obozów koncentracyjnych na Jasną Górę przybyła kilkunastoosobowa grupa ze Stowarzyszenia Kombatantów Południowej Wielkopolski z Pleszewa.

  Stowarzyszenie zrzesza osoby, które jako dzieci w czasie II wojny światowej były więźniami różnych niemieckich obozów zagłady a obecnie mieszkają na terenie Wielkopolski.

  W Sanktuarium dostępna jest obecnie dla zwiedzających wystawa „In nomine Domini. Misjonarz Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007)”. Na 24 planszach ukazana została historia życia jezuity - od czasów młodości przez kapłaństwo, czasy II wojny światowej i pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz aż po działalność misyjną w Zambii, której poświęcił 61 lat życia. Mówi ks. Daniel Koryciński, dyrektor Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej.

  Częstochowa jest czwartym miastem w Polsce, w którym prezentowana jest ekspozycja. Wcześniej była w Watykanie, gdzie do zapoznania się z nią „mieszkańców świata” zachęcał papież Franciszek.
  Katarzyna Cesarz, kustosz Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej dodaje, że cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem.

  Wystawa o kardynale Kozłowieckim, człowieku, którego proces beatyfikacyjny jeszcze się nie rozpoczął, a który już przez mieszkańców Afryki uznawany jest za świętego, została otwarta na Jasnej Górze w niedzielę 9 września , dostępna jest dla zwiedzających w Sali o. Augustyna Kordeckiego.


  W Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze modlili się  s. Julia Koczot SFMI – Redaktor Naczelna Małego Rycerzyka Niepokalanej oraz o. Andrzej Iwanicki OFM Conv. - Dyrektor Wydawnictwa Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Matce Bożej Jasnogórskiej powierzali II Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie, które odbędzie się w najbliższą sobotę 15 września a jego celem będzie zdobycie kolejnych „małych rycerzy” dla Maryi.


  Najmłodsi mogą na spotkanie przyjechać w strojach rycerzy i dam dworu a na miejscu w Niepokalanowie czeka na nich wiele atrakcji – przyznaje s. Julia.
  Zainspirowanie młodych serc dobrem, to cel i ogromna wartość o którą warto powalczyć - dodaje o. Andrzej.
  Na wspólnej Eucharystii z wszystkimi dziećmi, które chciałyby dołączyć do grona Rycerstwa Niepokalanej spotka się bp Antoni Długosz z Częstochowy. Wydarzenie to patronatem medialnym objęło Radio Jasna Góra.

   
  Wszystkich przybywających do Sanktuarium pielgrzymów informujemy, że w związku z nadal prowadzonymi remontami na Jasnej Górze czasowo wyłączona jest dla ruchu pieszego i samochodowego brama Jana Pawła II od strony Domu Pielgrzyma. Trwają tam prace przy wymianie nawierzchni.Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>