Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W jasnogórskim sanktuarium trwa dziękczynienie za przyjęte sakramenty – Eucharystii i Kapłaństwa.
  Maj to czas dziękczynienia kapłanów za dar święceń prezbiteratu. Jubileusz 40-lecia święceń obchodzą dziś na Jasnej Górze kapłani z arch. częstochowskiej. Towarzyszą im pasterze: abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, Apb Senior Stanisław Nowak oraz bp Andrzej Przybylski. 
  Abp Senior podkreślił poświęcenie jubilatów w służbie Kościołowi, prosząc o modlitwę zarówno za nich jak i ich następców.
  Jednym z kapłanów obchodzących 40-tą rocznicę święceń jest ks. prał Stanisław Iłczyk. To jemu właśnie, po ustanowieniu Archidiecezji Częstochowskiej w 1991 roku,  bp Stefan Bareła polecił budowę i organizację Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Następnie ks. Iłczyk przez 10 lat kierował częstochowskim oddziałem Caritas. Obecnie jest proboszczem parafii św. Wojciecha. 
  - Na święcenia do częstochowskiej katedry przyjechaliśmy z Krakowa, następnego dnia przybyliśmy tutaj, na Jasną Górę, aby drugą Mszę Prymicyjną sprawować u stóp Matki Bożej – wspomina jubilat.
  Jedną z polskich majowych tradycji jest także pielgrzymowanie na Jasną Górę dzieci pierwszokomunijnych. Od rana brzmią tu dziś modlitwy małych pielgrzymów, przybyłych tu z katechetami i członkami rodzin. 
  - Dla dzieci ważne jest, że pielgrzymują z nimi rodzice, bo to oni są pierwszymi wychowawcami w wierze  - mówi Dorota Bator, katechetka z Występy w diec. kieleckiej.
  Za łaskę przyjęcia po raz pierwszy Komunii Świętej zawierzają się Matce Bożej także dzieci z Komorowa, Gorliczyny, Sukowa, Dąbrowy-Pawlikowic. 
  Ks.  Marek Barczewski przybył z dziećmi komunijnymi ze Szkoły Pijarów w Katowicach.
  - Chcemy przyzwyczaić naszych wychowanków do pielgrzymowania na Jasną Górę, opowiadając jej historię wplecioną w dzieje naszej Ojczyzny – mówi kapłan.
  Na Jasną Górę przybywają także pielgrzymi z zagranicy, dziś m. in. z Francji, Włoch oraz z Kore i Singapuru.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>