Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W dzisiejsze wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, przypada 334-ta  rocznica Wiktorii Wiedeńskiej. Dzięki wygranej bitwie z 12 września 1683 r. chrześcijańska Europa została uwolniona od nawały tureckiej i zagrożenia islamem.
  Król Jan III Sobieski był przekonany, że zwycięstwo było dziełem Maryi. Przypomniał o tym podczas porannej Mszy św. paulin, o. Eustachy Rakoczy:  Przybywający dziś pielgrzymi twierdzą, że za przykładem monarchy uczą się tu właśnie zawierzenia:  O zawierzeniu mówi także ks. Bogdan Chyliński z Bab, który przybył do Częstochowy z grupą parafian wybierając specjalnie na dzień pielgrzymki dzisiejsze wspomnienie Imienia Maryi:


   
  O. Eustachy Rakoczy zauważył, że dziś prawda o sile oddania się Maryi jest  szczególnie potrzebna:  O. Rakoczy przypomniał, że na Kalembergu koła Wiednia, w miejscu zwycięskiej bitwy Jana III Sobieskiego znajduje się obraz Bogarodzicy  ofiarowany przez paulinów z Jasnej Góry w 1906 r. z adnotacją potwierdzającą, że król przed wyruszeniem na bitwę modlił się w częstochowskim Sanktuarium prosząc o wstawiennictwo Matkę Bożą.

  Na Jasną Górę król Jan III Sobieski ofiarował znaczną część zdobyczy wiedeńskiej jako wyraz dziękczynienia za tryumf oręża polskiego nad Turkami.
  Najwięcej pamiątek można znaleźć w Bastionie św. Rocha. W pierwszej części Skarbca Pamięci Narodu znajduje się przedmiot przypominający fragment husarskiego skrzydła. To znak, który wskazywał w tumulcie bitewnym, gdzie znajduje się wódz. To zabytek klasy zerowej.
  W sali centralnej bastionu są trofea wiedeńskie: tureckie kołczany, tuziny strzał, tarcza z wielkiej żółwiej skorupy. Do ciekawych eksponatów należą materiały tureckie.
  Sobieski podarował klasztorowi także tkane odrzwia z namiotu tureckiego dostojnika. Jest również buńczuk tatarski, w wojennej randze równy naszej chorągwi rycerskiej.

  Na wieść o zwycięstwie pod Wiedniem Jasna Góra trzykrotnie wiwatowała salwami armatnimi. Z okazji zwycięstwa Jan III Sobieski zorganizował pieszą pielgrzymkę dziękczynną z Krakowa.

  Do Sanktuarium przybywają dziś przede wszystkim niewielkie grupy parafialne:  Obok pielgrzymek parafialnych Jasną Górę nawiedzają również inne grupy, w tym emeryci i renciści:  Nocne czuwanie w KMB podejmą dziś siostry zawierzenia.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>