Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Pamięć o Ravensbrück


Wtorek, 21.04.2020

Pamięć o Ravensbrück
Pielgrzymka się nie odbędzie, ale pamięć trwa. Z powodu pandemii odwołane są wszystkie zorganizowane spotkania na Jasnej Górze, a wśród nich także modlitwa byłych więźniarek w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
To częstochowskie Sanktuarium jest miejscem wybranym przez więzione kobiety na miejsce szczególnej pamięci i dziękczynienia za ocalenie. Coroczna pielgrzymka to wypełnienie ślubowania złożonego Matce Bożej przez niektóre z nich, że gdy ujdą z życiem będą co roku przybywać na Jasną Górę, aby dziękować za ten cud. Przed laty tak opowiadały o swoich obozowych doświadczeniach.

Wśród ocalonych z Ravensbrück jest dr Wanda Półtawska, która w obozie była poddawana zbrodniczym doświadczeniom medycznym. W 2016 roku przyjaciółka Jana Pawła II tak uzasadniała konieczność pamiętania o historii i pielgrzymowania na Jasną Górę.

Podobnie jak nie mogła się odbyć coroczna pielgrzymka na Jasną Górę, tak samo nie odbyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu w zamkniętym z powodu pandemii niemieckim Muzeum Pamięci Ravensbrück.

Założony w 1938 r. obóz koncentracyjny to największy w III Rzeszy obóz dla kobiet. Przeszło przez niego ponad 132 tys. niewiast i dzieci, w tym około 40 tys. Polek. Przeżyło zaledwie 8 tys. Wśród zarejestrowanych więźniów jest także 20 tys. mężczyzn i tysiąc dziewcząt w obozie dla niepełnoletnich. Wyzwolenie nastąpiło 30 kwietnia 1945 r.

Autor: BZ

Zobacz również

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Już w sobotę - 14. Bieg Częstochowski

Czwartek, 16.05.2024

14. Bieg Częstochowski odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę, 18 maja. To impreza biegowa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Częstochowy, a trasa biegu zawsze prowadzi w pobliżu klasztoru jasnogórskiego. Jak podkreśliła w rozmowie z Radiem Jasna Góra Magdalena Trzepizur, prezeska ZABIEGANYCH Częstochowa i współorganizatorka biegu, „jest to rywalizacja sportowa, integracja, promocja aktywności ruchowej i biegowej, ale też promocja miasta; ma ten aspekt i walor, którego bardzo brakuje w dzisiejszych czasach, żeby po prostu być ze sobą razem”.

Autor: DR

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Moto Dzień Dziecka - impreza integracyjna

Środa, 15.05.2024

Motocyklowy Dzień Dziecka odbędzie się 22 maja w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana de La Salle w Częstochowie – nasza rozgłośnia objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. O idei i programie tej imprezy mówiliśmy w „Rozmowie poranka”. Gośćmi Jakuba Jakubowskiego byli Małgorzata Michalczyk, dyrektor Ośrodka oraz motocykliści Tomasz Kurpiarz i Paweł Żyła.

Autor: DR

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów

Środa, 15.05.2024

XVIII Konferencja Naukowa Etyka Mediów  “Troska o media – troski mediów. In memoriam ks. prof. Michała Drożdża”  odbędzie się w dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorem jest Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII.

Autor: o.AG

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

„Żeby zrobić coś dobrego” - charytatywna wyprawa Marcela

Wtorek, 14.05.2024

Marcel Posmyk, młody miłośnik rowerowej jazdy i wolontariusz Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej był gościem audycji „Chcę żyć” na antenie Radia Jasna Góra. Marcel opowiedział Izabeli Banaszewskiej o swoim pomyśle na charytatywną wyprawę rowerową - pokonanie 4 tys. km i przejechanie całych Stanów Zjednoczonych, zachęcając w ten sposób do wsparcia podopiecznych Hospicjum oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Autor: DR

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR