Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • - Każdy z nas jest w jakimś sensie ubogim i potrzebuje Bożego Miłosierdzia. Stąd myślą przewodnią jasełek przedstawianych przez podopieczne naszego ośrodka uczyniliśmy słowa: „Jezus dla ubogich” – wyjaśnia s. Dagmara.
  Dziś w kaplicy Św. Józefa na halach jasnogórskich, młodzież ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa, zainscenizowała wydarzenia biblijne z narodzin Jezusa.
  W odgrywanych jasełkach nie mogło zabraknąć oczywiście przykładu życia Świętej Rodziny, pasterzy i aniołów. Inscenizacje przedstawiono na tle filmu ukazującego różne rodzaje ubóstwa na świecie. Na scenie pojawili się także święci, którzy swoim przykładem zachęcali do służby najbardziej potrzebującym:
  Jednym z przesłań jasełek było: „zobaczenie siebie jako ubogiego, do którego pragnie przychodzić Chrystus” – dodał Katarzyna Klimas, wychowawca ośrodka opiekuńczego:
  Pewną nowością w jasełka przedstawianych przez podopieczne i wychowawców Specjalnego Ośrodka Wychowawczego, była prezentacja tańców charakterystycznych m.in. dla kultury europejskiej, afrykańskiej i obu ameryk. 
  Na teatralne zaproszenie Sióstr Józefitek odpowiedzieli m.in. uczniowie i wychowankowie różnych  placówek edukacyjnych z Częstochowy.
  Na Jasnej Górze, podobnie jak we wszystkich paulińskich klasztorach, trwa nowenna przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu.
  Na „Pawełki”  chętnie przychodzą wierni, którym duchowość paulińska jest bliska. Przede wszystkim jednak nabożeństwo pełni ważną rolę w życiu samych zakonników.
  - To czas poczucia więzi duchowej między nami i z naszymi braćmi, których pokolenia poprzedziły nas na paulińskiej drodze - mówi o. Marek Nowacki.
  Jednym z elementów nowenny, która opowiada kościołowi życie i duchową drogę św. Pawła, są uroczyście wyśpiewane Hymny. Na nabożeństwo składają się także kazania, których treść przygotowywana jest przez mnichów reprezentujących także inne tradycje pustelnicze. W tym roku jest to Benedyktyn z Tyńca.
  Uroczystość zewnętrzna św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów odbędzie się w niedzielę 15-go stycznia o godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej. 
  Tradycyjnie zakończenie „Pawełek” o godz. 16.15 połączone będzie z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>