Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii


Wtorek, 25.02.2020

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii
Na Jasnej Górze zakończyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe "Jasnogórska Matka Kościoła".

W konferencji uczestniczyli nie tylko teologowie, ale także przedstawiciele innych dyscyplin naukowych. Wśród prelegentów była m.in. prof. dr hab. Agnieszka Czajkowska, językoznawca i wykładowca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wygłosiła referat zatytułowany "Macierzyństwo Maryi w literaturze polskiej":

W centrum Sympozjum znalazły się nie teoretyczne wykłady, ale spotkania, rozmowy i przede wszystkim wspólna modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.

- Kościół teologów, kościół dokumentów rodzi się z żywej wiary Ludu Bożego - mówi o. Michał Legan, paulin i jeden z prelegentów, podkreślając wkład Jasnej Góry w nauczanie Kościoła w Polsce i na świecie:

Trwające w dniach 24 - 25 lutego Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe zorganizowane zostało na Jasnej Górze przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Jasnogórski Instytut Maryjny Zakonu Paulinów oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor: AN

Zobacz również

Wyjątkowe Triduum

Wyjątkowe Triduum

Środa, 08.04.2020

Jak z bagażem lęku przed zarażeniem niebezpiecznym patogenem oraz strachu o najbliższych wejść w przeżywanie Triduum Paschalnego i najbardziej radosnych dla katolików Świąt Zmartwychwstania Pańskiego? Jak stanąć ze spokojnym sercem obok napływających z mediów informacji o rosnącym wciąż zagrożeniu?

Autor: IB

Kapłani tęsknią za wiernymi

Kapłani tęsknią za wiernymi

Środa, 08.04.2020

Wyludnione kościoły, puste dziedzińce, Msze święte i nabożeństwa sprawowane bez udziału wiernych i tęsknota w sercach, taki jest obraz Wielkiego Tygodnia w dobie koronawirusa. Jak przyznaje o. Waldemar Pastusiak - kustosz Jasnej Góry, tęsknota jest obopólna, nie tylko wiernym brakuje realnej obecności w świątyni i udziału we Mszy św., kapłanom brakuje widoku tych do których zostali posłani.

Autor: IB

Apel w intencji służby zdrowia

Apel w intencji służby zdrowia

Środa, 08.04.2020

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni - za wszystkich tych, którzy z koronawirusem walczą na pierwszym froncie i jednocześnie są najbardziej narażeni na zakażenie, zanoszona była wczorajsza modlitwa Apelu Jasnogórskiego.

Autor: IB

Ukryci pod płaszczem Maryi

Ukryci pod płaszczem Maryi

Wtorek, 07.04.2020

Przy Jasnej Górze działa kilkanaście wspólnot, stowarzyszeń i dzieł duszpasterskich m.in. Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Wspólnota bł. Euzebiusza i Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy. W związku z pandemią koronawirusa zmienił się sposób ich działania.

Autor: AN

Maryjo, spraw byśmy wytrwali na straży zdrowia i życia

Maryjo, spraw byśmy wytrwali na straży zdrowia i życia

Wtorek, 07.04.2020

Na Jasnej Górze nieustannie trwa modlitwa za chorych i tych wszystkich, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa

Autor: AN

 Rozsiani po świecie, połączeni wiarą

Rozsiani po świecie, połączeni wiarą

Wtorek, 07.04.2020

Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanada to tylko kilka państw, z których duchowo na Jasną Górę pielgrzymuje Polonia.

Autor: AN