Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bł. Euzebiuszu, módl się za nami


Poniedziałek, 13.01.2020

Bł. Euzebiuszu, módl się za nami
Na Jasnej Górze, a także we wszystkich pozostałych placówkach paulińskich na całym świecie trwają przygotowania do rozpoczynającego się 20 stycznia Jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Na ten czas świętowania paulini przygotowali wiele inicjatyw mających zaprezentować historię i duchowość Zakonu.

W sobotę, 11 stycznia na jasnogórskim kanale YouTube swoją premierę miał pierwszy odcinek filmowego cyklu poświęconego bł. Euzebiuszowi: "Płomyki w Zakon zebrane - 12 rozmów o duchowości". Mówi odpowiedzialny za projekt o. Michał Legan:

Kolejne odcinki publikowane będą 11 dnia każdego miesiąca 2020 roku na portalu YouTube. Rozmowy emitowane będą również w Radiu Jasna Góra.

W obchody wpisuje się także obecny w radiowej ramówce, już od września 2019, cykl audycji "Szlakiem paulińskich klasztorów". Mówi o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni:

Na polskich drogach pojawi się także "PALOS-BUS", czyli mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu. Bus przygotowali zakonnicy węgierscy. Wystawę otworzy w Budapeszcie 20 stycznia kardynał Peter Erdo. Po kilku dniach mobilne muzeum wyruszy w trasę do Polski. 25 stycznia niezwykła ekspozycja dotrze na Jasną Górę.

Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu przedstawiony zostanie o godzinie 14.00 na konferencji prasowej, która odbędzie się na Jasnej Górze w siedzibie Kurii Generalnej Zakonu, w tzw. "Pokojach Królewskich".

Rok bł. Euzebiusza oficjalnie rozpocznie się 20 stycznia 2020 roku i zakończy 20 stycznia 2021 roku.

Autor: AN

Zobacz również

Jasna Góra jest największą uczelnią duchowości i patriotyzmu - śp. bp Stanisław Stefanek

Jasna Góra jest największą uczelnią duchowości i patriotyzmu - śp. bp Stanisław Stefanek

Czwartek, 23.01.2020

Zmarły 17 stycznia biskup Stanisław Stefanek, pauliński konfrater został dziś pochowany w podziemiach katedry św. Michała Archanioła w Łomży, która w latach 1996-2011 stanowiła jego biskupią siedzibę.

Autor: AN

Maryjne drogi do świętości Prymasa Wyszyńskiego

Maryjne drogi do świętości Prymasa Wyszyńskiego

Czwartek, 23.01.2020

Na Jasnej Górze rozpoczyna się drugi etap przygotowań do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 stycznia zainaugurowane zostaną spotkania zatytułowane "Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

Autor: AN

"Bóg u twoich stóp" - rozpoczyna się kolejna edycja Jasnogórskich Dni Skupienia

Czwartek, 23.01.2020

- Całe rekolekcje poświęcone są tematowi modlitwy. Rozważamy jej różne aspekty, sięgamy do pism patrystycznych i dokumentów Kościoła - mówi o. Marcin Ciechanowski, rekolekcjonista.

Autor: AN

Biskupie prymicje u Matki Bożej

Biskupie prymicje u Matki Bożej

Środa, 22.01.2020

- Bardzo mi zależało, żeby na początku swej posługi biskupiej przybyć na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej i Jej się zawierzyć. Wybrałem dzień dzisiejszy, bo dziś wspomnienie św. Wincentego Pallottiego założyciela pallotynów, zgromadzenia do którego należę - powiedział ks. Adrian Galbas nowy biskup pomocniczy ełcki.

Autor: IT

Dziadek Jezusa też ma tu swoje miejsce

Dziadek Jezusa też ma tu swoje miejsce

Środa, 22.01.2020

Dziadek Jezusa, św. Joachim też ma swoje miejsce na Jasnej Górze. W lewej nawie bocznej bazyliki znajduje się jego ołtarz - św. Joachim prowadzi młodą Maryję.

Autor: IT

Powstanie Styczniowe a Jasna Góra

Powstanie Styczniowe a Jasna Góra

Środa, 22.01.2020

Dziś mija 157.rocznica Powstania Styczniowego największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków.Wybuchło 22 stycznia 1863 roku, gdy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji.

Autor: IT