Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania zagości w Częstochowie. Będzie prezentowana w krużgankach kościoła św. Zygmunta, usytuowanego na krańcu al. Najświętszej Maryi Panny, głównej ulicy miasta, którą pielgrzymi podążąją na Jasną Górę.
Częstochowianie, ale też jasnogórscy pątnicy, będą mogli obejrzeć obrazy Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło. Każdy z twórców namalował dwa obrazy Zwiastowania – duży dla przestrzeni sakralnej a mniejszy na potrzeby modlitwy domowej. Powstały one w ramach drugiej edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, który ma na celu odnowę mecenatu sztuki sakralnej. Zaproszeni do projektu artyści obecnie pracują nad obrazami przedstawiającymi Nawiedzenie, a w kolejnych latach tematykę ich prac wyznaczą kolejne tajemnice różańca.
Pomysłowi zaprezentowania w Częstochowie wystawy „Zwiastowanie” pobłogosławił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który weźmie też udział w wernisażu wystawy.
Wernisaż odbędzie się w niedzielę 14 lipca. W programie: wieczorna Msza Święta pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w kościele św. Zygmunta (ul. Krakowska 1) i uroczyste otwarcie wystawy w krużgankach świątyni. Planowany jest też pokaz filmu w reż. Wojtka Wieteski (ok. 30 min.)
Wystawę można będzie oglądać od 15 lipca do 8 września, w godzinach 8-18 od poniedziałku do niedzieli. Rozpocznie się więc w przededniu święta Matki Bożej Szkaplerznej i potrwa do święta Narodzenia NMP. Zapraszamy! Wstęp wolny!
„Tajemnice różańca są wielkim intelektualnym wyzwaniem, ale i niezwykle wspaniałymi tematami do malarskiej ekspresji” – mówił podczas rzymskiego wernisażu tej wystawy o. Thomas Joseph White OP, rektor Angelicum. „Celem naszego projektu jest tworzenie nowych obrazów sakralnych, które przemawiają współczesnym językiem i zdolne są służyć w modlitwie i kulcie człowiekowi XXI wieku” – podkreśla dr Dariusz Karłowicz, kurator wystawy a zarazem dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie.
Organizatorami wystawy są trzy podmioty: Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Teologia Polityczna.