Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo
S. Urszula Michalak, I miód, i piołun. Wybór wierszy z lat 1974-2024
Data
2024-06-03
Tytuł:
S. Urszula Michalak, I miód, i piołun. Wybór wierszy z lat 1974-2024
Organizator:
Wydawnictwo Związku Literatów Polskich
Informacje:

Siostra Urszula Michalak, urszulanka szara, opublikowała kolejną książkę poetycką pt. „I miód, i piołun. Wybór wierszy z lat 1974-2024”. W przedmowie do książki Wojciech Kaliszewski napisał: „Cztery dekady wierszy s. Urszuli Michalak to cztery dekady wsłuchiwania się w świat, cztery dekady pracowitego wędrowania, zapisywania, pochylania się nad ludzkim życiem. To cztery dekady szukania słów jasnych, prostych i znaczących.”

Twórczość s. Michalak inspirowana jest poszukiwaniem prawdy o człowieku i świecie a także wiarą i wartościami ewangelicznymi. Autorka odnosi się do wartości fundamentalnych jakim jest poszukiwanie prawdy, dążenie do dobra i kontemplacja piękna, jako do filarów ludzkiego życia.

 Jej poezja jest refleksją nad ludzkim losem, jego wartością, urokiem, sensem; zarówno radością jak i bólem, ukojeniem i niepokojem, przemijaniem i pragnieniem życia bez końca. Wiersze stanowią niejako lustro, w którym może się przejrzeć każdy z nas, by ujrzeć twarz człowieka (własną twarz); ujrzeć własne piękno, wielkość, możliwości twórcze a jednocześnie słabość, kruchość, bezradność wobec tego, co człowieka przerasta, nad czym nie ma władzy.