Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Płyta tygodnia

Schola Liturgiczna "Domine Jesu" - PASTERZ

Schola Liturgiczna

Początki Scholi liturgicznej “Domine Jesu” to listopad 2011 roku. Celem, który przyświecał założeniu zespołu była chęć służenia wiernym archidiecezji częstochowskiej poprzez śpiew i muzykę. Członkowie scholi pragną nie tylko doskonalić swoje umiejętności wokalne, ale ćwiczyć także swoje serca by móc samemu przybliżać się do Boga, a także pomagać w tym osobom, które ich słuchają.
Zanim powstała idea założenia regularnie spotykającej się grupy wokalnej wiele osób wcześniej brało udział w warsztatach muzyczno-liturgicznych organizowanych przez przyszłego pomysłodawcę i dyrygenta scholi, księdza Mateusza Ociepkę.

Skąd nazwa?
“Domine Jesu” czyli “Panie Jezu” ma wyrażać gotowość i skierowanie się ku Chrystusowi. Niezależnie od tego co przeżywają członkowie scholi, czy sukcesy czy porażki pragną oni kierować wszystkie te sprawy przez Jezusa i ku Jezusowi, właśnie w słowach “Domine Jesu” - “Panie Jezu”. Do nazwy postanowili dodać także słowo „liturgiczna” określające charakter zespołu. W większości bowiem ich repertuar stanowią pieśni liturgiczne, które zachwycają nie tylko niezwykłą melodyjnością co przede wszystkim głębią słów, często zaczerpniętych z kart Pisma Świętego.
Schola pełni swoją posługę w różnych miejscach na terenie archidiecezji częstochowskiej oraz poza jej granicami, przede wszystkim podczas liturgii, gdyż takie jest jej główne powołanie i przeznaczenie, ale także organizuje różne formy koncertów, mających przede wszystkim charakter modlitewny. Uwieńczeniem kilkuletniej ciężkiej pracy scholi było nagranie płyty zatytułowanej “Pasterz” z pieśniami w opracowaniach oraz aranżacjach takich kompozytorów jak Jakub Blycharz, Paweł Bębenek, czy także Marcin Pospieszalski. Schola jest także zaprzyjaźniona ze środowiskiem Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i chętnie korzysta chociażby z ich muzycznego dorobku w postaci śpiewników “Niepojęta Trójco”. Członkowie scholi biorą także udział w licznych warsztatach liturgiczno-muzycznych, warsztatach z emisji głosu, a także w różnych formach dni skupienia oraz rekolekcji. Nie brakuje im także czasu i chęci na wspólne bycie ze sobą i odpoczynek.
Schola liturgiczna “Domine Jesu” bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy ich wspierają w jakiejkolwiek formie i pokornie proszą o modlitwę, aby stawali się wciąż lepszymi narzędziami w rękach Boga.

Wykonawcy: Schola Liturgiczna "Domine Jesu" pod dyrekcją ks. Mateusza Ociepki, działająca przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie

Spis treści:
1. Pasterz (t. Cyryllonas, m. J. Blycharz)
2. Uczta Baranka (t. i m. J. Blycharz)
3. Chrystus Pan karmi nas/Magnificat (t. ks. W. Danielski, m. J. Galineau SJ, ks. I. Pawlak, t. Łk 1, 46-55 , opr. C. Paciorek)
4. Kantyk Tobiasza/Uwielbiam Boga mego (t. Tb 13, 9-18, m. M. Kłos)
5. Niech Oblicze Twe (t. i m. J. Sykulski)
6. Dobry jest Pan (t. Lm 2-3, m. J. Blycharz)
7. Przywróć mi życie/Modlitwa o przebaczenie (t. i m. J. Blycharz)
8. Słodkie jest brzemię (t. Hymn Brewiarzowy, m. J. Blycharz)
9. Dobry Pasterzu (t. trad., m. P. Bębenek)
10. Ty jesteś Panie/Psalm 86 (m. D. Kusz OP)
11. Panie mój (t. i mel. trad., opr. Marcin Pospieszalski)

W skrócie:

Archiwum naszych promowanych płyt: