Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Płyta tygodnia

Płyta z kolędami Patriotycznymi - „Na inny Czas"

Płyta z kolędami Patriotycznymi - „Na inny Czas

Instytut Pamięci Narodowej prezentuje płytę z kolędami patriotycznymi.
Osiem mało znanych utworów, tj. „Kolęda łagrowa (1942)", „Kolęda katyńska (1943)" czy „Kolęda warszawskich powstańców (1944)" oraz teledysk do kolędy powstałej w 1942 roku w okupowanej Warszawie do muzyki „Lulajże, Jezuniu". W teledysku udział wzięli: prezes IPN dr Karol Nawrocki wraz z pracownikami oraz Katarzyna Cerekwicka.

Muzyka do kolęd patriotycznych, często nieznanych autorów, została zaaranżowana lub skomponowana na nowo przez Krzysztofa Falkowskiego – kompozytora, aranżera, dyrygenta i absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej. Na płycie usłyszymy czworo solistów: Jakuba Badacha, Katarzynę Cerekwicką, Gabrielę Mościcką i Łukasza Reksa. Towarzyszyć im będzie chórek, sekcja rytmiczna oraz kameralna orkiestra smyczkowa.

 

Święta Bożego Narodzenia są bardzo mocno zakorzenione w polskiej tradycji i j historii. W najtrudniejszych momentach dziejowych pamięć o spędzonych w Ojczyźnie świętach, melodia polskich kolęd i pastorałek pozwalała przetrwać obozy koncentracyjne, syberyjskie mrozy, głód, więzienie, internowanie, dawała siłę i nadzieję. Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest przypominanie tych historii oraz krzewienie tradycji, której ważną częścią są zakorzenione w polskości Święta Bożego Narodzenia.

 

– Dziś możemy czerpać z wiekowego dziedzictwa kulturowego Polski, a Instytut Pamięci Narodowej poprzez tę płytę pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia muzykę patriotyczną, ale i pokazać przez jej pryzmat historię naszego kraju – zaznaczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.

 

Ta historia przewija się w teledysku do kolędy powstałej w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Teledysk kręcony był w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL: ubeckiej katowni, miejscu kaźni Żołnierzy Niezłomnych. Tak jak zakazane piosenki, kolędy podtrzymywały na duchu Polaków w czasie okupacji. Kolędy szeptane przez więźniów na Rakowieckiej łagodziły ból i ciernienie, dawały nadzieję, przywołując w znanej melodii i słowach ciepło rodzinnego domu, twarze kochających osób.

 

Zasiadając razem z rodziną przy wigilijnym stole podziękujmy również za wolność. Teledysk i kolędy „Na Inny Czas" przypominają nam, że nie jest ona nam dana raz na zawsze i powinniśmy za nią dziękować. I doceniać rolę narodowej wspólnoty.


„A gdy nam wolności zorza zaświeci, zakrzykną znów starzy, a z nimi dzieci:
Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi, choć chłodno i głodno, lecz między swemi!"

W skrócie:

Archiwum naszych promowanych płyt: