Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitwa za ojczyznę i ofiary stanu wojennego


Piątek, 13.12.2019

Modlitwa za ojczyznę i ofiary stanu wojennego
W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na Jasnej Górze zanoszona jest szczególna modlitwa za Ojczyznę.

Z udziałem przedstawicieli częstochowskiego regionu NSZZ Solidarność, a także represjonowanych i więzionych w tym okresie, będzie sprawowana Msza św., w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15:30.

Po Eucharystii - poczynając od figury Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich, aż po pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki w al. Henryka Sienkiewicza, zostanie ułożony ze zniczy i lampionów krzyż upamiętniający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Mówi ks. Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej 'Solidarności':

Jasna Góra od pierwszych godzin wprowadzenia stanu wojennego pełniła ważną rolę. To tutaj, na Sali Rycerskiej, spotkali się działacze związków zawodowych różnych zakładów pracy, wspomina Anna Woźnicka-Wójcik, członek Prezydium Zarządu Solidarność w Częstochowie w latach 1981-1989:

Zbigniew Bonarski, w czasie stanu wojennego przewodniczący organizacji zakładowej NSZZ Solidarność 'Instal', zachęcając młode pokolenia do zachowywania pamięci, o tych trudnych czasach, zaprasza do odkrywania na Jasnej Górze różnych 'śladów' związanych ze stanem wojennym. Te znaki uczą czym jest prawdziwa miłości do Ojczyzny, dodaje kustosz pamięci historii Solidarności.

Szczególnym znakiem miłości do Ojczyzny jest na Jasnej Górze codzienna modlitwa w jej intencjach zanoszona w Kaplicy Matki Bożej podczas Mszy św. o godz. 15:30. Ta modlitwa wzięła swój początek właśnie dzień po wprowadzeniu stanu wojennego.

Autor: MB

Zobacz również

„Radość konsekracji” - audycje na antenie Radia Jasna Góra

„Radość konsekracji” - audycje na antenie Radia Jasna Góra

Środa, 22.09.2021

W ramach cyklicznej audycji „Radość konsekracji”, w środę 22 września gościem o. Jakuba Szymczychy była siostra nazaretanka Maria Gabriela Spyra. Opowiedziała o tym, w jaki sposób rodziło się jej powołanie, i jak została siostrą zakonną. Zdradziła, czym dla niej jest życie konsekrowane i jak długo żyje jako osoba konsekrowana.

Autor: DR, KC

Czy warto służyć rodzinom?

Czy warto służyć rodzinom?

Wtorek, 21.09.2021

Czy Dzień Dla Życia i Rodziny to tylko jednorazowa, doroczna akcja? A może za towarzyszącymi mu marszami po ulicach miast kryje się coś więcej? W ramach podsumowania niedzielnych wydarzeń z terenu Archidiecezji Częstochowskiej Bartłomiej Zug w „Paśmie Otwartym” rozmawiał z przedstawicielami różnych wspólnot kościelnych zaangażowanych w codzienną służbę rodzinom i promocję wartości każdego życia.

Autor: AN/BZ

'Męskie oblężenie Jasnej Góry'

'Męskie oblężenie Jasnej Góry'

Poniedziałek, 20.09.2021

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry” – to temat, który szczególnie akcentowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra w sobotę, 18 września. Uczestnicy tej „męskiej” pielgrzymki byli gośćmi s. Aleksandry Szyborskiej w ramach „Pasma studia otwartego”, a także rozmówcami Bartłomieja Zuga w „Panoramie reporterskiego dnia”. Wieczorem, o godz. 19.00, transmitowaliśmy Mszę św. w ramach „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry”.

Autor: DR

Konkurs dla Polonii

Konkurs dla Polonii

Sobota, 18.09.2021

Kochana POLONIO! Wiemy, że Radio Jasna Góra jest chętnie słuchane przez Polaków za granicą. Jesteście ważną częścią naszej radiowej wspólnoty! Dlatego chcemy nagłośnić inicjatywę podjętą przez Kongres Młodzieży Polonijnej i Młodzieżową Agencję Informacyjną MAIKA.

Autor: DR, AS

Bądź na bieżąco z życiem Kościoła, słuchaj Pasma Studia Otwartego

Bądź na bieżąco z życiem Kościoła, słuchaj Pasma Studia Otwartego

Piątek, 17.09.2021

Fascynuje Cię Jasna Góra, jej historia i współczesność? Szukasz informacji o Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu albo Kongresie Eucharystycznym? Codziennie od 11.15 do 11.55 redaktorzy Radia Jasna Góra proponują ciekawe tematy, inspirujące rozmowy, opinie ekspertów, spotkania z niezwykłymi osobami i dobrą muzykę.  

Autor: AN

Już wkrótce - Marsz Życia i Rodziny

Już wkrótce - Marsz Życia i Rodziny

Środa, 15.09.2021

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Częstochowy w najbliższą niedzielę, 19 września. W dzisiejszym  „Paśmie studia otwartego” gościem Dariusza Ciszewskiego był Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji Życia i Rodziny, a tematem rozmowy był zbliżający się Marsz, organizowany przez Fundację z okazji Dnia dla Życia i Rodziny, poświęconego istocie ludzkiego życia.

Autor: DR, KC