Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » My chcemy Boga!


Wtorek, 03.12.2019

My chcemy Boga!
'My chcemy Boga!' - tym wezwaniem w grudniu 1983 rozpoczął się uczniowski strajk w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina. Młodzież stanęła w obronie krzyży usuniętych przez władze komunistyczne z sal lekcyjnych. Pamiątki i wota po tych wydarzeniach znajdują się także na Jasnej Górze.

- Strajk trwał przez 4 miesiące, spotkały nas w tym czasie liczne represje. Decyzją władz zajęcia w szkole zostały zawieszone. Dlatego zdecydowaliśmy się udać po duchowe wsparcie na Jasną Górę - wspomina ks. Stanisław Bieńko, który posługiwał w Miętnem jako katecheta:

Część uczniów zaangażowanych w strajk nie mogła podjąć ponownie nauki w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Zredukowano również część etatów, w wyniku czego pracę straciło troje nauczycieli. Sprawa zaangażowała w rozmowy najwyższe władze rządowe i kościelne. Krzyż wrócił do szkoły 6 kwietnia 1984 roku.

- Po latach w podziękowaniu za opiekę i wsparcie Matce Bożej Jasnogórskiej ofiarowaliśmy wotum, które do dziś znajduje się w Kaplicy Cudownego Obrazu - dodaje ks. Stanisław Bieńko:

Niespełna rok później, 3 grudnia 1984 roku, za przykładem swoich rówieśników z Miętna strajk mający na celu przywrócenie usuniętych z pomieszczeń szkolnych krzyży rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie.

Autor: AN

Zobacz również

Wianki, muszki i kolorowe plecaki

Wianki, muszki i kolorowe plecaki

Czwartek, 02.07.2020

Z jednej z najstarszych świątyń w Polsce, z archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie, z modlitwą dziękczynną za dar Pierwszej Komunii Świętej na Jasną Górę przybyła 12-osobowa grupa dzieci.

Autor: AN

Nauczyciele u Matki

Nauczyciele u Matki

Czwartek, 02.07.2020

83. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców trwa na Jasnej Górze. Odbywa się pod hasłem: „Świadkowie Prawdy” i nawiązuje do wielki postaci - św. Jana Pawła II i Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiciele oświaty podkreślają, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to doświadczenie tego roku dla wszystkich było wyzwaniem niespotykanym:

Autor: it

„Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną”  (Ps 105, 11)

„Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną” (Ps 105, 11)

Czwartek, 02.07.2020

Od poniedziałku w Sanktuarium trwają rekolekcje wakacyjne Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Kana". Nauki głosi paulin, o. Piotr Stanikowski, a tematem rozważań jest fragment Psalmu 105 - "Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną".

Autor: AN

Neoprezbiterzy ze Szczecina

Neoprezbiterzy ze Szczecina

Środa, 01.07.2020

W ubiegłą sobotę archidiecezja szczecińsko - kamieńska powiększyła się o ośmiu nowych kapłanów. Dziś młodzi księża przybyli na Jasną Górę, by Maryi podziękować za otrzymany dar oraz zawierzyć swoje kapłaństwo.

Autor: IB

 Pszczyna wierna Matce Bożej

Pszczyna wierna Matce Bożej

Środa, 01.07.2020

Ze względu na panujący w kraju stan epidemii nie udało im się zorganizować pielgrzymki pieszej ale 1 lipca w dniu, w którym zwykle po pokonaniu 120 km i kliku dni wędrówki ukazywał im się szczyt wieży jasnogórskiej, przyjechali do Sanktuarium autokarem i prywatnymi samochodami.

Autor: IB

83. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

83. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

Środa, 01.07.2020

Na Jasnej Górze w nieco zmienionej formie niż zwykle odbędzie się dwudniowa Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Rozpocznie ją dzisiejszy Apel w Kaplicy Matki Bożej, który poprowadzi bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Autor: IB