Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Jasnogórskie Wieczory Organowe


Sobota, 30.11.2019

Jasnogórskie Wieczory Organowe
Jasna Góra pomaga w przeżyciu adwentu i wkroczeniu w nowy rok liturgiczny. Oprócz nieustannej posługi sakramentalnej i głoszenia Słowa Bożego Paulini proponują artystyczne wydarzenie, które przygotowuje pielgrzymów i turystów na spotkanie z Bogiem.

O godz. 17 w Sanktuarium zainaugurowane zostaną 18. Jasnogórskie Wieczory Organowe. Gościem pierwszego muzycznego spotkania w bazylice będzie Jan Mroczek, częstochowski organista, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych oraz wykładowca Uniwersytetu im. Jana Długosza i Studium Organistowskiego w Częstochowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

- Idea tych muzycznych spotkań od lat jest niezmienna. Koncerty to sposobność do poruszenia naszej wrażliwości, do głębszego przeżywania adwentu i przygotowania na nasze spotkanie z sacrum, z Bogiem - powiedział koordynator projektu o. Sebastian Matecki.

Organizatorami Wieczorów Organowych są Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

Tradycyjnie przed koncertami adwentowymi odbyło się strojenie organów, które wykonał organmistrz Zdzisław Mollin, opiekujący się instrumentem od czasów jego renowacji zakończonej w 2013 roku. Dokonano m.in. korekty stroju piszczałek, które ulegają wpływom atmosferycznym.

Jasnogórskie organy to obecnie trzeci pod względem wielkości instrument w Polsce, obok organów bazyliki w Licheniu i katedry we Wrocławiu. Aktualnie liczą 105 głosów i kwalifikują się do grona wielkich organów symfonicznych.
Choć obecny instrument został wybudowany w latach 50-tych ubiegłego (XX) wieku, to organy w bazylice brzmiały znacznie wcześniej. Kroniki klasztoru wspominają o instrumencie zbudowanym już w XVII w.

Autor: BZ

Zobacz również

Wianki, muszki i kolorowe plecaki

Wianki, muszki i kolorowe plecaki

Czwartek, 02.07.2020

Z jednej z najstarszych świątyń w Polsce, z archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie, z modlitwą dziękczynną za dar Pierwszej Komunii Świętej na Jasną Górę przybyła 12-osobowa grupa dzieci.

Autor: AN

Nauczyciele u Matki

Nauczyciele u Matki

Czwartek, 02.07.2020

83. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców trwa na Jasnej Górze. Odbywa się pod hasłem: „Świadkowie Prawdy” i nawiązuje do wielki postaci - św. Jana Pawła II i Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiciele oświaty podkreślają, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to doświadczenie tego roku dla wszystkich było wyzwaniem niespotykanym:

Autor: it

„Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną”  (Ps 105, 11)

„Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną” (Ps 105, 11)

Czwartek, 02.07.2020

Od poniedziałku w Sanktuarium trwają rekolekcje wakacyjne Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Kana". Nauki głosi paulin, o. Piotr Stanikowski, a tematem rozważań jest fragment Psalmu 105 - "Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną".

Autor: AN

Neoprezbiterzy ze Szczecina

Neoprezbiterzy ze Szczecina

Środa, 01.07.2020

W ubiegłą sobotę archidiecezja szczecińsko - kamieńska powiększyła się o ośmiu nowych kapłanów. Dziś młodzi księża przybyli na Jasną Górę, by Maryi podziękować za otrzymany dar oraz zawierzyć swoje kapłaństwo.

Autor: IB

 Pszczyna wierna Matce Bożej

Pszczyna wierna Matce Bożej

Środa, 01.07.2020

Ze względu na panujący w kraju stan epidemii nie udało im się zorganizować pielgrzymki pieszej ale 1 lipca w dniu, w którym zwykle po pokonaniu 120 km i kliku dni wędrówki ukazywał im się szczyt wieży jasnogórskiej, przyjechali do Sanktuarium autokarem i prywatnymi samochodami.

Autor: IB

83. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

83. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

Środa, 01.07.2020

Na Jasnej Górze w nieco zmienionej formie niż zwykle odbędzie się dwudniowa Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Rozpocznie ją dzisiejszy Apel w Kaplicy Matki Bożej, który poprowadzi bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Autor: IB