Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » By nie było wśród nas "ludzi niewidzialnych" - pielgrzymka bezdomnych


Sobota, 09.11.2019

By nie było wśród nas
Choć bezdomni często stają się dla innych 'niewidzialni', to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać, starać się zrozumieć i pomóc - apelują organizatorzy 14. Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę. Spotkanie zorganizowane przez Caritas Polska jest zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa i stanowi przygotowanie do III Światowego Dnia Ubogich, który obchodzić będziemy 17 listopada.

Hasłem tegorocznego spotkania są słowa z Księgi Lamentacji 'Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która go szuka'. O znaczeniu nawrócenia, wiary i nadziei w wychodzeniu z bezdomności mówią podopieczne Fundacji św. Barnaby w Częstochowie.

Ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas zaznaczył, że choć bezdomni często stają się dla innych 'niewidzialni', to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać i starać się zrozumieć - wszystko po to, by pomóc osobom wykluczonym wrócić do prawdziwego domu.

Z bezdomnymi spotkał się Lech Dyblik aktor znany z kilkudziesięciu ról w filmach, m.in. w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, ale też jako Kazimierz Badura w serialu 'Świat według Kiepskich'. Dał recital i opowiedział o swoim wychodzeniu z alkoholizmu i nawróceniu, bo jak mówi - daje to innym nadzieję, że 'można wyjść z piwnicy'.

Pomysł pielgrzymki osób bezdomnych zrodził się w roku jasnogórskich jubileuszy: 350-lecia ślubów Jana Kazimierza i 50-lecia Ślubów Narodu Polskiego, w których jest rota przyrzeczenia, by także 'dzielić się plonami ziemi i owocami pracy, aby (...) nie było głodnych, bezdomnych i płaczących'.

Choć liczba, tych którzy nie mają dachu nad głową maleje, to jednak problem bezdomności w Polsce wciąż jest duży. Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, większość to mężczyźni.

Najczęstszą przyczyną są: zadłużenia, eksmisja z mieszkania, konflikty rodzinne i uzależnienia.
W trudnym jesiennym i zimowym czasie Caritas Polska apeluje o wrażliwość na los bezdomnych i ratowanie ludzkiego życia.

Autor: MS

Zobacz również

Wianki, muszki i kolorowe plecaki

Wianki, muszki i kolorowe plecaki

Czwartek, 02.07.2020

Z jednej z najstarszych świątyń w Polsce, z archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie, z modlitwą dziękczynną za dar Pierwszej Komunii Świętej na Jasną Górę przybyła 12-osobowa grupa dzieci.

Autor: AN

Nauczyciele u Matki

Nauczyciele u Matki

Czwartek, 02.07.2020

83. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców trwa na Jasnej Górze. Odbywa się pod hasłem: „Świadkowie Prawdy” i nawiązuje do wielki postaci - św. Jana Pawła II i Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Przedstawiciele oświaty podkreślają, że choć polska szkoła jest dynamiczna i poddawana ciągłym zmianom, to doświadczenie tego roku dla wszystkich było wyzwaniem niespotykanym:

Autor: it

„Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną”  (Ps 105, 11)

„Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną” (Ps 105, 11)

Czwartek, 02.07.2020

Od poniedziałku w Sanktuarium trwają rekolekcje wakacyjne Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym "Kana". Nauki głosi paulin, o. Piotr Stanikowski, a tematem rozważań jest fragment Psalmu 105 - "Dam tobie ziemię Kanaan na waszą własność dziedziczną".

Autor: AN

Neoprezbiterzy ze Szczecina

Neoprezbiterzy ze Szczecina

Środa, 01.07.2020

W ubiegłą sobotę archidiecezja szczecińsko - kamieńska powiększyła się o ośmiu nowych kapłanów. Dziś młodzi księża przybyli na Jasną Górę, by Maryi podziękować za otrzymany dar oraz zawierzyć swoje kapłaństwo.

Autor: IB

 Pszczyna wierna Matce Bożej

Pszczyna wierna Matce Bożej

Środa, 01.07.2020

Ze względu na panujący w kraju stan epidemii nie udało im się zorganizować pielgrzymki pieszej ale 1 lipca w dniu, w którym zwykle po pokonaniu 120 km i kliku dni wędrówki ukazywał im się szczyt wieży jasnogórskiej, przyjechali do Sanktuarium autokarem i prywatnymi samochodami.

Autor: IB

83. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

83. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

Środa, 01.07.2020

Na Jasnej Górze w nieco zmienionej formie niż zwykle odbędzie się dwudniowa Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Rozpocznie ją dzisiejszy Apel w Kaplicy Matki Bożej, który poprowadzi bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Autor: IB