Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!


Poniedziałek, 23.09.2019

W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!
80 lat temu, 23 września 1939 roku, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybył pierwszy transport polskich więźniarek. Po wyzwoleniu obozu w czerwcu 1945 roku okazało się, że spośród 40 tysięcy uwięzionych w obozie Polek, przeżyło jedynie 8 tysięcy. Wśród nich były m.in. Karolina Lanckorońska, Wanda Półtawska i Krystyna Zając.

- Jeszcze w obozie ślubowałyśmy, że jeśli przetrwamy to rok rocznie będziemy przybywać do Matki Bożej Jasnogórskiej - mówiła pani Krystyna w czasie pielgrzymki w kwietniu 2018 roku:

Pierwsza pielgrzymka więźniarek obozu jenieckiego w Ravensbrück na Jasną Górę odbyła się w maju 1946 roku. Od tego czasu co roku przybywają do Matki Bożej dziękując za ocalenie życia.

Wraz z więźniarkami na Jasną Górę pielgrzymują także przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück".

- Celem stowarzyszenia jest m.in. krzewienie wiedzy o KL Ravensbrück, zwłaszcza wśród młodego pokolenia - mówiła w czasie jednej z pielgrzymek Maria Lorens, córka Katarzyny Matei, harcerki "Murów" - drużyny działającej w obozie od 1941 roku.

Obecnie na terenie dawnego KL Ravensbrück znajduje się Muzeum - Miejsce Pamięci. W 1996 roku staraniem Polek, które były poddane pseudomedycznym eksperymentom, umieszczono tam tablicę upamiętniającą ich martyrologię.

Autor: AN

Zobacz również

Neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej

Neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej

Środa, 03.06.2020

Sakrament prezbiteratu otrzymali w ubiegłą sobotę - 30 maja w katedrze w Rzeszowie z rąk bpa. Jan Wątroby, dziś przybyli Matce Bożej podziękować za dar kapłaństwa, jaki stał się ich udziałem.

Autor: ib

Szmaragdowy jubileusz

Szmaragdowy jubileusz

Środa, 03.06.2020

Czerwiec to na Jasnej Górze czas kapłańskich jubileuszy.
55. rocznicę święceń prezbiteratu przeżywa dziś w Sanktuarium franciszkanin o. Bonifacy Knapik.

Autor: ib

Czerwcowe pielgrzymki maturzystów

Czerwcowe pielgrzymki maturzystów

Środa, 03.06.2020

Na Jasną Górę po okresie izolacji powracają szkolne grupy tegorocznych maturzystów. Zwykle egzamin dojrzałości pisali na początku maja, w tym roku po raz pierwszy w historii, jako abiturienci przybywają w czerwcu.

Autor: ib

Perłowy jubileusz

Perłowy jubileusz

Środa, 03.06.2020

30 - tą rocznicę święceń przeżywał na Jasnej Górze ks. Ryszard Umański, kapłan arch. częstochowskiej i proboszcz parafii NMP Częstochowskiej dziękował dziś Maryi za kapłaństwo i trwanie w powołaniu.

Autor: ib

Najświętsze Serce Jezusa jest naszym ratunkiem

Najświętsze Serce Jezusa jest naszym ratunkiem

Wtorek, 02.06.2020

Czerwiec to czas, w którym Kościół szczególnie oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Autor: BZ

Matka Boża w życiu kapłana

Matka Boża w życiu kapłana

Wtorek, 02.06.2020

Pierwszą pielgrzymkę w nowej roli przeżywają na Jasnej Górze kolejne grupy nowo wyświęconych kapłanów.

Autor: BZ