Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Ponad 15 tys. pieszych pielgrzymów dotarło dziś na Jasną Górę


Wtorek, 13.08.2019

Ponad 15 tys. pieszych pielgrzymów dotarło dziś na Jasną Górę
- Tu nasze serce, tu nasz skarb: Ewangelia, Kościół, nasza wiara, Jasna Góra - podkreślali pielgrzymi, którzy dziś "tysiącami opasali Jej gród" od wczesnych godzin porannych. Choć w drodze pokutowali, to u kresu drogi wyrażają radość - bo to "święto u Mamy". Na Jasną Górę przybyło aż 12 grup pieszych, a w nich ponad 15 tys. osób. Przyjechało kilkanaście pielgrzymek rowerowych, a także dotarli biegacze z Radomia.
W pielgrzymce na Jasną Górę jest miejsce dla wszystkich pokoleń i stanów, w drogę wyruszają rodziny, młodzież, emeryci, biskupi.
W pieszej pielgrzymce kieleckiej przyszedł raper Piotr Kowalczyk -Tau.


Najliczniejsza była pielgrzymka radomska, w której przyszło 6023 osoby. Całą trasę pokonali dziś biskupi: bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, bp Arkadiusz Okroj z Pelplina i bp Jan Piotrowski z Kielc.
Do pieszych pątników pod Szczytem jasnogórski dołączały pielgrzymki rowerowe. W 18. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej przyjechał także bp pomocniczy diec. kaliskiej Łukasz Buzun. Rowerzyści z "biskupiej grupy" cieszyli się, że do tej pory nie jechał z nimi ksiądz, "a tu taki bonus".
S. Judyta, franciszkanka od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, na rowerze przyjechała w habicie z Lęborka.


Pokonując 400 km, po raz 29. przyszła także pielgrzymka Słowaków z paulińskiej parafii pw. Narodzenia Marii Panny w Vranov nad Toplou.
Ostatnią grupą, która przybyła dziś pod jasnogórski Szczyt, była Piesza Pielgrzymka Diec. Łomżyńskiej. Szli z hasłem "Idź za Bożym Duchem" realizując program roku duszpasterskiego w Polsce. W drodze rozważali różne aspekty życiowego powołania człowieka. Rozmawiali m.in. o zagrożeniach życia ludzkiego, jak aborcja, eutanazja metoda In vitro, eksperymenty genetyczne, także o destrukcyjnym wpływie nałogów na życie człowieka czy radościach i kryzysach życia kapłańskiego.
Jutro wejścia pieszych pielgrzymek rozpoczną się już o godz. 6.00. Jako pierwsza swój cel osiągnie pielgrzymka siedlecka.

Autor: MS

Zobacz również

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Środa, 12.08.2020

Aż z początku Polski, z dalekiego Helu dotarła na Jasną Górę  reprezentacja z Kaszub. To część pielgrzymki  arch. gdańskiej, podobnie jak pallotyńska wspólnota „Ludzie ulicy”, w której przyszło 8 osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy w sztafecie.

Autor: ms

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

Środa, 12.08.2020

 -To, że jesteśmy dziś tutaj to z pewnością wstawiennictwo śp. ks. Andrzeja Szpaka, który wielu z nas wyciągnął z różnych trudności a nawet ze śmierci - mówili uczestnicy pielgrzymki pieszej Młodzieży Różnych Dróg, którzy odbyli rekolekcje, ale tylko duchowo:

 

Autor: it

Warmia daje świadectwo wiary

Warmia daje świadectwo wiary

Środa, 12.08.2020

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński witał na jasnogórskich błoniach pielgrzymów, którzy zanieśli do Matki intencje całej archidiecezji.

Autor: AS

Rodzinne pielgrzymowanie

Rodzinne pielgrzymowanie

Środa, 12.08.2020

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przybyli do sanktuarium jasnogórskiego.

Autor: ib

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Środa, 12.08.2020

'Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący' - pod takim hasłem do sanktuarium dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej. W ciągu dziewięciu dni ok. 1300 osób w 150 - cio osobowych grupach sztafetowych przemierzało szlak z Sandomierza do Częstochowy. Na Jasnej Górze pątników reprezentowała grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pielgrzymi trwali w modlitwie za Kościół i o nowe powołania.

Autor: ib

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Wtorek, 11.08.2020

O czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pielgrzymka ta, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, dotarła w tradycyjnej formie na Jasną Górę. W sumie ponad tysiąc osób.

Autor: ms