Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Wielki Post dzień po dniu - filmiki na kanale powołaniowym paulinów


Czwartek, 12.03.2026

Wielki Post dzień po dniu - filmiki na kanale powołaniowym paulinów
Wielki Post dzień po dniu. Małe kroki. Wielka przemiana - to motto wielkopostnego cyklu w mediach społecznościowych, prowadzonych przez Pauliński Ośrodek Powołaniowy na Jasnej Górze.

Na kanale powołaniowym paulinów na Facebooku od początku Wielkiego Postu, każdego dnia pojawiają się krótki filmiki pod wspólnym tytułem: Słowo na Post. To komentarze do Słowa Bożego, poprzez które paulini chcą pomóc odbiorcom w dobrym przeżyciu czasu Wielkiego Postu.

Do codziennego obejrzenia tych filmików zaprasza w swoim, ale także w imieniu współbraci, o. Tadeusz Iwaszczyszyn, nasz radiowy duszpasterz, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów, a swoimi refleksjami dzielą się m.in. o. Adrian Urbanek. o. Patryk Mazgaj i o. Andrzej Grad:



Także jeden z ostatnich cyklu „Po bratersku o powołaniu” jest poświęcony temu szczególnemu okresowi w Kościele, jakim jest Wielki Post. O tym, jak dobrze wykorzystać ten czas, jak pracować nad sobą? - rozmawiają o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra i o. Tadeusz Iwaszczyszyn. Jednym ze sposobów, jaki proponują ojcowie, jest udział w wielkopostnych, pokutnych nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

- To są takie nabożeństwa, w których nie celebrujemy śmierci, nie celebrujemy bólu, ale odkrywamy to, że w naszym osobistym bólu, czy w naszej drodze krzyżowej, w naszym jakimś cierpieniu, jest obecny Chrystus - mówi o. Andrzej Grad - Że On wcześniej poszedł tą drogą, abyśmy my, krocząc swoją drogą, czasem krzyżową, naznaczoną czasami jakimś naszym ludzkim zmaganiem, walką o życie, o lepsze jutro, dostrzegli, że jest Chrystus obok nas. Nie tylko w chwilach radosnych, ale także w chwilach trudnych. I to, co mi zawsze te nabożeństwa uświadamiają, że mogę się na Nim wesprzeć. Nie ja jestem Cyrenejczykiem, tylko On staje się Cyrenejczykiem na mojej drodze krzyżowej.



Audycje „Po bratersku o powołaniu”, które wybrzmiewają na antenie Radia Jasna Góra, oprócz emisji na antenie ukazują się jako podcasty oraz filmy na powołaniowym kanale paulinów

youtube.com/@PowolaniaPaulini.

Autor: DR

Zobacz również

Trwa Tydzień Miłosierdzia

Trwa Tydzień Miłosierdzia

Czwartek, 16.04.2026

W Kościele katolickim trwa 82. Tydzień Miłosierdzia – wyjątkowy czas refleksji nad pomocą potrzebującym oraz konkretnym działaniem na rzecz ubogich. Tegoroczne obchody, które rozpoczęły się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia, koncentrują się na wezwaniu do życia miłością w praktyce i zaangażowania w dzieła miłosierdzia.

Warto przypomnieć, że Święto Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas Polska. Z tej okazji gościem Radia Jasna Góra w ostatnich dniach był ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Arch. Częstochowskiej

Autor: DR

Film „Maryja. Matka Papieża” na ekranach kin

Film „Maryja. Matka Papieża” na ekranach kin

Środa, 15.04.2026

Po sukcesie obrazu „Najświętszego Serce”, który zgromadził blisko 250 tys. widzów w całej Polsce, dystrybutor Rafael Film przygotował kolejną dużą premierę. Film pt. „Maryja. Matka Papieża” zadebiutuje 17 kwietnia w ponad 160 kinach w całej Polsce, a lista lokalizacji systematycznie się powiększa. 

Film podejmuje temat obecności Matki Bożej w życiu Jana Pawła II oraz jej znaczenia w codziennej wierze. Istotnym elementem narracji jest wątek objawień fatimskich oraz ujawnionej przez papieża tajemnicy.

Autor: oprac. DR

Święto książki - Targi Wydawców Katolickich

Święto książki - Targi Wydawców Katolickich

Wtorek, 14.04.2026

Cztery dni pełne książek, spotkań i inspiracji - już w czwartek rozpoczną się 31. Targi Wydawców Katolickich. Będą trwały od 16 do 19 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wydarzenie to, w rozmowie z Agatą Nalichowską (autorką audycji „Goście z Wydawnictwa”, specjalną wysłanniczką Radia Jasna Góra na Targi), zapowiadał ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Autor: oprac. DR

Premiera filmu pt. „Kryptonim Warta. 7 Dywizja Piechoty 1939”

Premiera filmu pt. „Kryptonim Warta. 7 Dywizja Piechoty 1939”

Poniedziałek, 13.04.2026

„Kryptonim Warta. 7 Dywizja Piechoty 1939” - to tytuł pełnometrażowego, fabularyzowanego dokumentu, poświęconego działaniom bojowym tej jednostki, prowadzonym na pograniczu polsko-niemieckim w rejonie Lublińca i Częstochowy w pierwszych dniach II wojny światowej. Premierowy pokaz filmu odbędzie się w poniedziałek, 13 kwietnia o godz. 18.00 w Akademickim Centrum Kultury w Częstochowie (Klub Politechnik, al. Armii Krajowej 23/25).

Jednym z operatorów obrazu jest Grzegorz Juziak, współautor filmu, jednocześnie kierownik montażu - na co dzień współpracownik Radia Jasna Góra. Zdjęcia realizowali także Przemysław Molik i Jędrzej Niestrój.

Autor: DR

Zaproszenie na Bieg i Spacer Miłosierdzia w Częstochowie

Zaproszenie na Bieg i Spacer Miłosierdzia w Częstochowie

Niedziela, 12.04.2026

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego - 12 kwietnia - odbędzie się 12. Bieg / Spacer Miłosierdzia w Parku Lisiniec w Częstochowie. Organizatorem jest Fundacja Ufam Tobie. Do udziału w wydarzeniu zapraszała na naszej antenie Jolanta Kobojek, prezes Fundacji Ufam Tobie, organizującej każdego roku tę sportowo-dobroczynną imprezę. 

Autor: DR

11 kwietnia wieczorem - czuwanie Czuwanie modlitewne z Papieżem o pokój

11 kwietnia wieczorem - czuwanie Czuwanie modlitewne z Papieżem o pokój

Sobota, 11.04.2026

Szczególna modlitwa o pokój pod przewodnictwem papieża Leona XIV odbędzie się dziś - w sobotę, 11 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice św. Piotra. Do udziału, a także duchowej łączności, zaproszeni są wszyscy wierni.

Ojciec Święty w orędziu Urbi et Orbi, wygłoszonym w Niedzielę Wielkanocną, zaprosił wszystkich do modlitewnego czuwania razem z nim w intencji pokoju na świecie.

Autor: Vaticannews / Episkopat