Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Odpust w polskim Loretto


Poniedziałek, 01.09.2025

Odpust w polskim Loretto
7 września 2025 r. w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto rozpocznie się trzeci rok nowenny przygotowującej do 100-lecia śmierci bł. Ignacego Kłopotowskiego – kapłana, społecznika, wydawcy i wielkiego apostoła miłosierdzia, nazywanego Ojcem najuboższych.
Tego dnia przeżywać będziemy także uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Loretańskiej. Do wspólnej modlitwy zapraszamy pielgrzymów, wspólnoty różańcowe, młodych i dorosłych – wszystkich, którzy chcą czerpać ze źródła duchowości naszego Założyciela.
Trzeci rok nowenny nosi tytuł: „Ojciec najuboższych”. To właśnie troska o człowieka ubogiego, zagubionego i potrzebującego była sercem życia bł. ks. Ignacego. Sam mawiał:
„W biednym i nieszczęśliwym, któremu świadczymy dobrze, mamy uznać samego Pana Jezusa; w bliźnim Boga samego znajdujemy”.
Jego heroiczna miłość do najbardziej potrzebujących wyrastała z Eucharystii i modlitwy, a owocowała dziełami, które stały się ratunkiem dla sierot, bezdomnych, chorych i opuszczonych.
________________________________________
20-lecie beatyfikacji
Wspominając życie i dzieło naszego Założyciela, pragniemy także nadal czcić 20-lecie beatyfikacji bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
Z tej okazji 11 września 2025 r. odbędzie się sesja naukowo-formacyjna poświęcona jego dziedzictwu duchowemu i charyzmatowi, który nie traci na aktualności w dzisiejszym świecie.
________________________________________
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Loretańskiej, wiernych, kapłanów, siostry zakonne, członków wspólnot różańcowych i osoby poszukujące duchowego umocnienia do udziału w uroczystościach odpustowych w Loretto 7 września 2025 r. oraz w sesji jubileuszowej 11 września.
Niech przykład bł. ks. Ignacego, który sam siebie nazywał „Bożym ogniem”, rozpala w nas pragnienie żywej wiary i czynnej miłości wobec potrzebujących.

Autor: ib

Zobacz również

Płyta tygodnia: Karmelitanki Bose z Islandii - Zorza nad Betlejem

Płyta tygodnia: Karmelitanki Bose z Islandii - Zorza nad Betlejem

Poniedziałek, 19.01.2026

Na Islandii - w kraju, w którym Polacy są największą mniejszością narodową, na ziemi „lodu i ognia”, polskie Karmelitanki Bose nagrały specjalnie dla czytelników „Gościa Niedzielnego” autorską płytę z kolędami pt. „Zorza nad Betlejem”. W tym tygodniu to krążek, z którego utwory emitujemy na antenie Radia Jasna Góra w ramach „Płyty tygodnia”.

Autor: oprac. DR

Zaproszenie na niedzielne obchody uroczystości św. Pawła Pustelnika

Zaproszenie na niedzielne obchody uroczystości św. Pawła Pustelnika

Paulini zapraszają wszystkich wiernych na niedzielne, tzw. zewnętrzne obchody uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów - - 18 stycznia.

Na Jasnej Górze Msza św. sprawowana będzie o godz. 11.00 w Jasnogórskiej Bazylice. Przewodniczyć jej ma bp senior Ignacy Dec z diec. świdnickiej. Na antenie Radia Jasna Góra zaplanowaliśmy transmisję tej Eucharystii.

O godz. 17.00, również w Bazylice, sprawowane będzie specjalne nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących bądź pragnących potomstwa, ponieważ św. Paweł z Teb uznawany jest również za ich szczególnego patrona. To nabożeństwo również będziemy transmitować w niedzielnym programie - głównym celebransem ma być bp Antoni Długosz, nazywany biskupem dzieci.

Autor: DR

Królowa Pustelników - patronka Zakonu Paulinów

Królowa Pustelników - patronka Zakonu Paulinów

Piątek, 16.01.2026

Obchodzone 16 stycznia święto NMP Królowej Pustelników jest wyrazem wdzięczności za wielowiekową opiekę Maryi nad Zakonem Paulińskim. O wymiarze dzisiejszego święta w jednej z rozmów mówił o. Bartłomiej Maziarka, sekretarz generalny Zakonu Paulinów (rozmowa zabrzmi jeszcze na naszej antenie w wieczornej i nocnej Panoramie reporterskiego po 22:40 i 4:00).

W święto Najśw. Maryi Panny Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu, na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy także wspólnotową Eucharystię, w czasie której homilię wygłosił o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Autor: DR

Św. Paweł z Teb - patriarcha Zakonu Paulinów

Św. Paweł z Teb - patriarcha Zakonu Paulinów

Czwartek, 15.01.2026

Dziś ojcowie i bracia paulini obchodzą swoje największe święto - uroczystość św. Pawła I Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów. Na antenie Radia Jasna Góra włączamy się w paulińskie świętowanie - o godz. 11:00 transmitowaliśmy Mszę św. z udziałem Konwentu Jasnogórskiego, w czasie której paulini ponowili swoje śluby zakonne.

Gościem Radia Jasna Góra w porannym paśmie był o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów. Wątki paulińskiego święta wybrzmiewają także w Panoramie reporterskiego dnia - z o. Samuelem Pacholskim, Przeorem Jasnej Góry oraz z o. Januszem Pawlichą, rozmawiała Agata Białecka Nowak.

Autor: DR

Grota miejscem spotkania z Bogiem - rozważania

Grota miejscem spotkania z Bogiem - rozważania "pawełkowe"

Środa, 14.01.2026

Dla paulińskiego patriarchy grota była miejscem codziennego życia, zmagania duchowego i spotkania z Bogiem. Na ten element biografii świętego Pawła Pierwszego Pustelnika zwrócił uwagę ojciec Dawid Piskorz, autor rozważań wybrzmiewających w czasie tegorocznych nabożeństw „pawełkowych” we wszystkich paulińskich klasztorach. Posługujący w angielskim Wolverhampton zakonnik był gościem środowej „rozmowy dnia” w Radiu Jasna Góra.

Autor: AN

Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Poniedziałek, 12.01.2026

Trwają „Pawełki” czyli Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów. Na antenie Radia Jasna Góra codziennie o godz. 18:00 transmitujemy nabożeństwo nowennowe z Kaplicy św. Pawła, przylegającej do bazyliki jasnogórskiej.

O przesłaniu tego nabożeństwa, a także o tym, jak przebiega na Jasnej Górze, opowiadał o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry w rozmowie z Bartłomiejem Zugiem. Przed styczniowymi uroczystościami ku czci św. Pawła, ze wspólnotą nowicjacką paulinów w Leśniowie spotkał się Marcin Bernaś. 

Autor: DR