Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Paulińskie Dni Młodych


Czwartek, 11.07.2019

Paulińskie Dni Młodych
Jubileuszowe 10. Paulińskie Dni Młodych odbywają się w Wielgomłynach w dniach od 8 do 14 lipca.
W tym roku pod hasłem 'Pragnę' zgromadziła się rekordowa liczba młodzieży. Wraz z ojcami, klerykami i siostrami zakonnymi grupa PDM liczy ok. 200 osób. Młodzi uczestnicy spotkania pragną bliskiego spotkania z Bogiem i ludźmi.

To, co wyróżnia Paulińskie Dni Młodych na tle spotkań proponowanych przez inne zgromadzenia zakonne, to forma rekolekcje 'Lectio Divina'.
- Studium biblijne i adoracja, która pogłębia lekturę słowa Bożego to ważny element naszej duchowości. Uczymy młodzież jak wprowadzać w życie naszą zakonną dewizę: 'Sam na sam z Bogiem' - mówi o. Dariusz Kropacz, opiekun grupy młodych z Torunia.

W tym roku rekolekcje w ramach Paulińskich Dni Młodych prowadzi o. Mateusz Walczak. Podkreśla, że poszczególne etapy biblijnej drogi, czyli czytanie, rozważanie, modlitwa i kontemplacja, wymagają skupienia i duchowej walki. A wszystko po to, żeby otworzyć się na spotkanie z Jezusem.

Kolejną charakterystyczną cechą Paulińskich Dni Młodych jest to, że co roku odbywają się one w innym paulińskim klasztorze. Z okazji jubileuszu 10-lecia PDM postanowiliśmy przypomnieć dziesięć placówek, w których spotkanie już się odbyło - mówi organizator o. Michał Gawryluk.

Oprócz rozważania Słowa Bożego młodzi spędzają czas na licznych aktywnościach, mają okazję skorzystać z kierownictwa duchowego, a ostatniego dnia biorą udział w 'Pauliniadzie' czyli olimpiadzie wiedzy o historii i charyzmacie Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

W tym roku Paulińskie Dni Młodych mają charakter międzynarodowy. Są młodzi wraz z duszpasterzami z placówek w Niemczech i Stanach Zjednoczonych oraz brat kleryk z Kamerunu.

Autor: AS

Zobacz również

Neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej

Neoprezbiterzy diecezji rzeszowskiej

Środa, 03.06.2020

Sakrament prezbiteratu otrzymali w ubiegłą sobotę - 30 maja w katedrze w Rzeszowie z rąk bpa. Jan Wątroby, dziś przybyli Matce Bożej podziękować za dar kapłaństwa, jaki stał się ich udziałem.

Autor: ib

Szmaragdowy jubileusz

Szmaragdowy jubileusz

Środa, 03.06.2020

Czerwiec to na Jasnej Górze czas kapłańskich jubileuszy.
55. rocznicę święceń prezbiteratu przeżywa dziś w Sanktuarium franciszkanin o. Bonifacy Knapik.

Autor: ib

Czerwcowe pielgrzymki maturzystów

Czerwcowe pielgrzymki maturzystów

Środa, 03.06.2020

Na Jasną Górę po okresie izolacji powracają szkolne grupy tegorocznych maturzystów. Zwykle egzamin dojrzałości pisali na początku maja, w tym roku po raz pierwszy w historii, jako abiturienci przybywają w czerwcu.

Autor: ib

Perłowy jubileusz

Perłowy jubileusz

Środa, 03.06.2020

30 - tą rocznicę święceń przeżywał na Jasnej Górze ks. Ryszard Umański, kapłan arch. częstochowskiej i proboszcz parafii NMP Częstochowskiej dziękował dziś Maryi za kapłaństwo i trwanie w powołaniu.

Autor: ib

Najświętsze Serce Jezusa jest naszym ratunkiem

Najświętsze Serce Jezusa jest naszym ratunkiem

Wtorek, 02.06.2020

Czerwiec to czas, w którym Kościół szczególnie oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Autor: BZ

Matka Boża w życiu kapłana

Matka Boża w życiu kapłana

Wtorek, 02.06.2020

Pierwszą pielgrzymkę w nowej roli przeżywają na Jasnej Górze kolejne grupy nowo wyświęconych kapłanów.

Autor: BZ