Sobota, 07.06.2025
Pielgrzymka zgromadziła moderatorów, zelatorów oraz członków Żywego Różańca z całej Polski. Przybyli oni do duchowej stolicy kraju, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Żywy Różaniec w świecie mediów”, wpisującym się w obchody VIII roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, przygotowującej do jubileuszu 200-lecia Żywego Różańca.
O Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasną Górę opowiadał w piątkowej Rozmowie dnia ks. Jacek Gancarek, Krajowy Moderator Żywego Różańca:
Z grupą czcicieli różańca dotarł na Jasną Górę o. Michał Szałkowski, dominikanin, moderator Żywego Różańca arch. warszawskiej. Jak podkreślał w rozmowie z Danutą Romanowską, różaniec na początku może być trudną modlitwą, ale z czasem można ją zgłębić i czerpać wiele z możliwości jej odmawiania:
W organizację Pielgrzymki Żywego Różańca co roku włączają się siostry loretanki. Zgromadzenie wydaje miesięcznik Różaniec i prowadzi działalność wydawniczą, również związana z modlitwą różańcową - przypomniała s. Gemma Misiuk, loretanka:
Jak ważna dla nich w codziennym życiu jest modlitwa różańcowa, opowiadali uczestnicy Pielgrzymki Żywego Różańca z parafii Smardzewice:
Tegoroczna pielgrzymka ma szczególny wymiar z racji trwającego Roku Jubileuszowego 2025, a także ze względu na to, że zapoczątkuje ona ostatni rok przed Jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Hasło pielgrzymki zwraca uwagę na rolę współczesnych mediów w ewangelizacji. W dobie cyfrowej komunikacji Żywy Różaniec chce świadomie i odpowiedzialnie korzystać z dostępnych narzędzi, aby dotrzeć do jak najszerszego grona wiernych. Dziś coraz więcej róż, zwłaszcza tych tworzonych przez ludzi młodych, funkcjonuje w przestrzeni internetowej, a dla osób mieszkających w odległych miejscowościach środki społecznego przekazu stanowią dogodną platformę spotkania.
Żywy Różaniec to dzieło założone przez bł. Paulinę Jaricot, która pragnęła „uczynić różaniec modlitwą wszystkich”. Wspólnota składa się z 20-osobowych grup, w których każda osoba codziennie odmawia jeden dziesiątek różańca, rozważając przydzieloną jej tajemnicę. W ten sposób róża odmawia każdego dnia cały różaniec. Żywy Różaniec jest „żywy” dlatego, że kontemplacja tajemnic ma sprawić, by życie członków zostało przeniknięte duchem Ewangelii. Wspólnota ta, omadlając intencje wyznaczone przez papieża, posiada także nieodłączny wymiar apostolski, „odziedziczony” po bł. Paulinie, która dała również początek Papieskim Dziełom Misyjnym.
Autor: DR