Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra


Wtorek, 25.03.2025

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra
Radio to fale, które nadawane przez jednych odbierają drudzy. Radio to dźwięk. Radio to ludzie. Radio odbiera się uchem, ale nadaje sercem. Dziś przypada 30. rocznica powstania Radia Jasna Góra. Na przestrzeni trzech dekad rozgłośnia szerzy kult Matki Bożej wśród tęskniących za Nią słuchaczy.

Na co dzień pracownicy Radia Jasna Góra dbają o to, by w sposób rzetelny przekazywać bieżące informacje. By ich praca przyczyniała się do szerzenia kultu Matki Bożej, nie gorszyła, wręcz przeciwnie – przyciągała ludzi do wiary. Dbają o to, by prezentowane przez nich treści nie były „kościółkowe”, ale ludzkie, bliskie człowiekowi, jednocześnie pomagające jednak słuchaczowi wzrastać duchowo.

By uszanować Ich posługę, należy przytoczyć w tym miejscu kilka rzetelnych faktów… Rozgłośnia radiowa Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej zainaugurowała nadawanie 25 marca 1995r. Inicjatorem powstania rozgłośni i pierwszym dyrektorem radia jest o. Stanisław Tomoń. Urząd ten piastowali także: o. Roman Majewski, o. Kamil Szustak, a obecnie o. Andrzej Grad. Rozgłośnia mieści się na samej Jasnej Górze w odległości kilkudziesięciu metrów od Kaplicy Matki Bożej. Słyszalni są na paśmie 100,6 FM, oraz za pośrednictwem Internetu. Ich misją jest umożliwienie każdemu spotkania z Bogiem przez pośrednictwo Maryi. To za pośrednictwem jasnogórskiej rozgłośni przeprowadzono po raz pierwszy transmisję wieczornego Apelu. Potem powstała Księga Modlitwy Apelowej, która nieustannie pozostaje świadectwem wielkiej miłości i zaufania Polaków do swojej Matki.

To tyle, jeśli chodzi o suche fakty, a teraz to, co najważniejsze – prawdziwe Radio Jasna Góra, czyli ci, którzy je tworzą każdego dnia, wkładając w to ogrom Swojego Serca.

Obecny dyrektor radia o. Andrzej Grad, paulin, „dyrektorzy” raczej NIE częściej niż częściej. Bywać w radiu w stroju roboczym z młotkiem i śrubokrętem w ręku też mu się zdarza. Jego serce jednak pozostaje skierowane w stronę spraw, które są mu najbliższe. - W Kościele, jako pielgrzymi nadziei, przeżywamy piękny jubileusz, Rok Święty – zauważył podkreślając, że jest to czas także pewnych podsumowań w życiu. Także tych radiowych. Przyznał, że na przestrzeni 30 lat istnienia, radio bardzo się zmieniło. Dzisiaj to nie tylko fonia, ale też media społecznościowe. A to wszystko nie mogłoby istnieć, gdyby nie praca „rzeszy ludzi”, także tych, którzy pozostają niewidoczni, niesłyszalni i w „ukryciu”.

Darek Ciszewski, głos ponad 1200 odsłon muzycznej listy przebojów „Muzyczne Dary”, z niejednego medialnego pieca chleb jadł. Pomimo tego, swoją ścieżkę zawodową na ponad dwadzieścia lat związał z Jasną Górą. Choć spędził tu tyle lat, nie jest w stanie przecenić dobrodziejstwa płynącego z obcowania z Matką Bożą. – Człowiek pracuje umysłem, ale też i sercem i to w tym znaczeniu biblijnym. To jest centrum zawiadywania całym człowiekiem. Jeśli oddamy to serce Bogu i Jemu poświęcimy naszą pracę, to wtedy dzieją się cuda – powiedział. Przyznał też, że często kieruje swoje kroki do Kaplicy Matki Bożej, żeby spotkać się z Maryją. – Gdyby nie Ona, cała ta „historia” by się nie wydarzyła – dodał.

Izabela Banaszewska darzy słuchaczy ciepłem swojego głosu w serwisach informacyjnych. Wspomniane ciepło nie zatrzymuje się jednak tylko na gardle i rozlewa się dalej, na serce skierowane do odbiorców. Do jasnogórskiej rozgłośni trafiła osiemnaście lat temu. Jak przyznała, na przestrzeni tych lat nie raz zdarzyło jej się usłyszeć, że słuchacze modlą się za nią i pozostałe osoby z radia.

Są też i tacy, przed którymi Matka Boża postawiła nowe wyzwania zawodowe, poza Jasna Górą.

Izabela Tyras z Jasną Góra związana była przez prawie trzydzieści lat. To ona była jedną z pierwszych pracownic Radia. Pracę dziennikarza informacyjnego poznała od strony zarówno „blasków jak i cieni”. – Praca ta z jednej strony bardzo trudna, bo trzeba być ciągle w gotowości; nie ma wyłączenia sobót i niedziel. Im większa uroczystość, tym więcej pracy. Z drugiej strony ta posługa stwarza wiele sytuacji niezwykłych, kiedy możemy być w centrum cudownych i bardzo ważnych, historycznych wręcz, wydarzeń – zauważyła. Podkreśliła też zdecydowanie jak istotne jest przekazywanie charyzmatu tego miejsca. Dodała również, że praca w mediach jasnogórskich wiąże się z misją pokazywanie światu tego, co tutaj się dzieje. - Bo kto dziś powie, kto dziś pokaże, te tysiące młodych ludzi, którzy przybywają, by u progu dorosłego życia, zawierzyć się Maryi. Kto powie o maturzystach – powiedziała Izabela Tyras, życząc jednocześnie koleżankom i kolegom nadziei i umiejętności spoglądania na Jasną Górę z „perspektywy lotu ptaka”.

Bartek Zug przez dziesięć lat jasnogórskich pielgrzymów słuchał z mikrofonem w dłoni. Jak sam przyznał, najbardziej tęskni się za „tym miejscem i ludźmi”. Największą wartość stanowiły dla niego spotkania z ludźmi i rozmowy. – Z tymi znaczącymi, z pierwszych stron gazet, ale też z anonimowymi pielgrzymami – powiedział. Bardzo wyraźnie dostrzega zarówno to co dawał z siebie posługując tutaj, ale również to, ile otrzymywał. – Ja dawałem swój czas, siły i umiejętności, ale dużo tez otrzymywałem od Matki Bożej: nawrócenie niejednokrotnie, formację, przyjaźnie i inspiracje do zmian w swoim życiu od napotkanych ludzi – dodał. Z uśmiechem przyznał, że choć w nowej pracy serwują dobra kawę, to jednak na Jasnej Górze smakowała ona zdecydowanie lepiej, ze względu na ludzi, którzy tu pracują.

tekst: Maria Kopacka-Fornal, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Autor: BPJG

Zobacz również

Wielka Sobota na antenie radia

Wielka Sobota na antenie radia

Sobota, 19.04.2025

Wielka Sobota to czas, kiedy Jezus Chrystus spoczywa w grobie. Zapraszamy Państwa na specjalne, okolicznościowe audycje i transmisje w ramówce Radia Jasna Góra na ten dzień.

O godz. 9:00 zaplanowaliśmy transmisję Liturgii Godzin; o 15:00 – Koronki do Bożego Miłosierdzia, o 16:15 – modlitwy różańcowej przy Grobie Pańskim. Centralnym punktem tego dnia będzie transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej – rozpoczniemy ją o godz. 17:20.

Autor: DR

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Piątek, 18.04.2025

W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 16:00 - Gorzkie Żale; 17:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Autor: DR

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Wielki Czwartek - ramówka i audycje

Czwartek, 17.04.2025

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa, a także rozważania nad tajemnicą Eucharystii.

Autor: DR

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Słów kilka o ramówce Radia na Triduum i Wielkanoc

Środa, 16.04.2025

O okolicznościowej ramówce Radia Jasna Góra na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne w środowej Rozmowie dnia opowiadał o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra (powtórka od 21:40 i ok. 4:40).

Jak podkreślił o. dyrektor, program tych szczególnych dni na radiowej antenie ulegnie zmianie – ramówkę w większości wypełnią audycje specjalne, przygotowane przez Zespół Radia i współpracowników. Codziennie na stronie internetowej będzie pojawiał się szczegółowy plan audycji na każdy świąteczny dzień.  

Autor: DR

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Spowiedź święta przed Wielkanocą

Wtorek, 15.04.2025

W Wielkim Tygodniu w całej Polsce odbędzie się 15. edycja Nocy Konfesjonałów. W ponad 100 kościołach księża będą spowiadać do północy, a nawet do rana.

Szczególną nocą, kiedy na Jasnej Górze będzie można przystąpić do spowiedzi, będzie czas czuwania nocnego w Kaplicy Matki Bożej z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę - wtedy będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania do godz. 5.30 rano.  O potrzebę i terminarz sprawowania sakramentu spowiedzi świętej na Jasnej Górze przed Wielkanocą, w Rozmowie dnia Agata Nalichowska pytała o. Dariusza Kropacza, ceremoniarza jasnogórskiego.

Autor: DR / AN

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Płyta Wielkiego Tygodnia - Michał Niemiec - Vere Passum

Poniedziałek, 14.04.2025

W Wielkim Tygodniu na antenie Radia Jasna Góra jako płytę tygodnia gramy pieśni z krążka „Vere Passum, czyli... do końca nas umiłował” - to album z muzyką pasyjną, szósty w dorobku muzycznym krakowskiego muzyka Michała Niemca. Jak podkreśla artysta, kolejna jego płyta jest albumem pasyjnym, podkreślającym wyjątkowość Bożej Miłości poprzez muzyczne rozważanie szczegółów Męki Pana Jezusa. Płyta ukazała się w Wielkim Poście w 2023 roku.

Autor: oprac. DR