Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Nominacja do Fryderyków 2025 dla płyty z serii Jasnogórska Muzyka Dawna


Wtorek, 11.03.2025

Nominacja do Fryderyków 2025 dla płyty z serii Jasnogórska Muzyka Dawna
Osiemdziesiąta płyta z serii „Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana” została nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2025 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna. Na krążku znalazł się Pauliński Chorał Gregoriański – wybór z Officjum na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – w wykonaniu Scholi Gregoriana Sancti Joannis Pauli II pod dyrekcją dr hab. Susi Ferfoglii.

- Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem – powiedział o. Nikodem Kilnar. Paulin i prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” był gościem wtorkowej rozmowy dnia w Radiu Jasna Góra.

Nagrania płyty dokonano w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. Wśród solistów znaleźli się: Krzysztof Dobosz, Tomasz Filipek, Bartłomiej Frąk, Paweł Grabczyński, Paweł Jargiełło, Krzysztof Ligocki, Hubert Niewiadomski, Błażej Piskuła, Dawid Rzepka. Reżyserią nagrania zajęli się Jacek Guzowski i Krzysztof Kuraszkiewicz. Krążek wydał MUSICON.

O. Nikodem podkreślił, że wszystkie działania podejmowane przez Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” i Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, mają na celu odkrywanie, promowanie i przywrócenie do obiegu muzycznego zapomnianych skarbów Zakonu Paulinów.

- Kiedy tworzono tę liturgię, pisano muzykę do świętych tekstów, nikomu się nie śniło, że będzie kiedyś taki nośnik, przez który w jednym momencie setki tysięcy, a nawet miliony osób będę mogły jej słuchać - mówił gość Radia Jasna Góra przybliżając proces powstania kolejnych płyt i wydawnictw nutowych.

Dotychczas wydawnictwa z serii Jasnogórska Muzyka Dawna otrzymały dziesięć nominacji i zdobyły dwie statuetki Fryderyków. W 2006 roku za płytę „Jasnogórska Muzyka Dawna. Musica Claromontana vol. 13”, która zawiera utwory o. Amando Ivančicia, żyjącego w XVIII wieku paulina, zaliczanego do grona najzdolniejszych kompozytorów tamtych czasów, oraz w 2008 za album „Jasnogórska Muzyka Dawna. Musica Claromontana vol. 14: Ciemne jutrznie”.

Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. To jedyna nagroda obejmująca tak szerokie spektrum gatunków muzycznych, w tym muzykę poważną i jazz. Laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1800 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. To właśnie członkowie Akademii każdego roku nominują i nagradzają artystów oraz twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.

Gala Muzyki Klasycznej Fryderyk Festiwal 2025, na której odbędzie się ogłoszenie zwycięzców i wręczenie statuetek, odbędzie 30 marca w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia NOSPR w Katowicach.

Więcej o nominowanym krążku w artykule Pauliński Chorał Gregoriański - unikatowe nagranie w serii „Jasnogórska Muzyka Dawna” dostępnym na stronie internowej Biura Prasowego Jasna Góra „News”.

Rozmowa z o. Nikodem Kilnarem:



Ogłoszenie nominacji na oficjalnym fanpage'u najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce - Fryderyk:



Informacja w mediach społecznościowych Jasnej Góry:



Autor: AN

Zobacz również

Kochani Radiosłuchacze, dziękujemy!

Kochani Radiosłuchacze, dziękujemy!

Środa, 26.03.2025

Kochani Radiosłuchacze!

trudno znaleźć odpowiednie słowa, żeby Wam podziękować! Spłynął na nas ogrom dobrych i pięknych słów, znaków Waszej obecności i wzruszających życzeń! Więc powiemy po prosty - ale w tym słowie staramy się zmieścić wszystko, co mamy w sercu - DZIĘKUJEMY! 

Oto ułamek Waszych życzeń, nadesłanych na numer radiowego smsa

Autor: DR

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra

Wtorek, 25.03.2025

Radio to fale, które nadawane przez jednych odbierają drudzy. Radio to dźwięk. Radio to ludzie. Radio odbiera się uchem, ale nadaje sercem. Dziś przypada 30. rocznica powstania Radia Jasna Góra. Na przestrzeni trzech dekad rozgłośnia szerzy kult Matki Bożej wśród tęskniących za Nią słuchaczy.

Autor: BPJG

Jubileusz Radia i Centrum - okiem Radia Fiat i Biura Prasowego Jasnej Góry

Jubileusz Radia i Centrum - okiem Radia Fiat i Biura Prasowego Jasnej Góry

Wtorek, 25.03.2025

Relacje z Jubileuszowej Mszy św. w 30. rocznicę Radia Jasna Góra i Jasnogórskiego Centrum Informacji znalazły się na portalach zaprzyjażnionych mediów - Radia Fiat i Biura Prasowgo Jasnej Góry.

Autor: oprac. RJG

30-lecie Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra

30-lecie Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 24.03.2025

- Jubileusz 30. lat istnienia Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra pięknie wpisuje się w „Rok Święty”, przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” – powiedział o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra na rozpoczęcie jubileuszowej Eucharystii, która zgromadziła wspólnoty obu instytucji. Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Autor: DR

Jesteście sługami Prawdy i Słowa - mówi przeor Jasnej Góry do pracowników jasnogórskiej rozgłośni

Jesteście sługami Prawdy i Słowa - mówi przeor Jasnej Góry do pracowników jasnogórskiej rozgłośni

Poniedziałek, 24.03.2025

W wigilię 30. rocznicy powstania Radia Jasna Góra gościem Rozmowy dnia był przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

- Przede wszystkim jestem dumny, i przepełnia mnie radość, że takie radio jest na Jasnej Górze, że pomysł na stworzenie tego radia pojawił się niemal natychmiast wtedy, kiedy okoliczności wskazywały na to, że można je tworzyć - mówił o. przeor w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

Autor: DR

Zapraszamy na Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra!

Zapraszamy na Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra!

Niedziela, 23.03.2025

25 marca - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - przypada Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra - rozgłośni radiowej nadającej program z serca Polski, z Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

- To już 30 lat, gdy na 100,6 fm słychać głos z Jasnej Góry. Jubileusz jest doskonałą okazją, aby Bogu oraz tym wszystkim, którzy tworzą i tworzyli na przestrzeni lat nasze Radio, powiedzieć: DZIĘKUJEMY! Dziękujemy Bogu za wszystkich Pracowników i Współpracowników Radia Jasna Góra, za codzienną Waszą posługę, serce wkładane w każde dzieło i każdy aspekt radiowej rzeczywistości. Za wytrwałość w czynieniu dobra; za pasję; za otwartość i za codzienne wsparcie. Bez Was, byłoby to zupełnie inne Radio - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor jasnogórskiej rozgłośni.

Autor: DR