Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Ustanowienie Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej w paulińskiej misji w Centocow w RPA


Niedziela, 09.03.2025

Ustanowienie Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej w paulińskiej misji w Centocow w RPA
Na terenie prowadzonej przez Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika misji katolickiej w Centocow w Republice Południowej Afryki, 9 marca 2025 roku, ustanowiono Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej. – Dzisiejsza uroczystość jest owocem wiary lokalnej ludności i licznie przybywających do nas pielgrzymów – mówił, w rozmowie z Radiem Jasna Góra, przełożony afrykańskiej Częstochowy o. David Dlamini.

Przy paulińskiej parafii w Centocow działają także liczne sodalicje związane z kultem Matki Bożej i Serca Pana Jezusa.

W uroczystości ustanowienia sanktuarium uczestniczyli mieszkańcy okolicznych terenów, pielgrzymi, przedstawiciele duchowieństwa diecezji Umzimkulu, na terenie której znajduje się misja, a także władze Zakonu Paulinów. - Placówka w Centocow ma bardzo bogatą historię, zaczynając od jej założenia w 1888 roku przez trapistów – podkreślał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, w rozmowie z Agatą Nalichowską, przypomniał, że paulini posługują w RPA od ponad 30 lat.

- Każde sanktuarium niezależnie od miejsca w którym się znajduje ma wyróżniać się swoją posługą duszpasterską, być czymś więcej niż zwykła parafia – mówił generał Zakonu, nawiązując do nowego zadania, którego podjęli się jego współbracia. O. Arnold Chrapkowski wyraził nadzieję, że Centocow pozostanie miejscem, w którym ludzie ciągle na nowo odkrywają sens życia z Bogiem i Jego Matką.

Kolejnym marzeniem posługujących w RPA paulinów jest – jak powiedział o. David Dlamini – utworzenie Domu Pielgrzyma.

Oprócz sprawowania sakramentów zakonnicy zajmują się również działalnością charytatywną m.in. służą miejscowej ludności transportem, na przykład do szpitala, oraz organizują pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących.

W paulińskiej placówce w RPA obok o. Dlaminiego pracują jeszcze ojcowie Paweł Kaczmarek oraz – mający najkrótszy, bo zaledwie sześciomiesięczny „staż” kapłański – Protas Nzimade. Przywołując niedawno zakończoną formację seminaryjną i praktyki na Jasnej Górze młody zakonnik podjął się porównania polskiej i afrykańskiej Częstochowy.

Na pytanie dziennikarzy, jakie doświadczenie zdobyte w czasie posługi na Jasnej Górze zamierza wykorzystać w pracy w rodzimym sanktuarium, o. Protaz wskazał na głoszenie Słowa Bożego „w porę i nie w porę”.

W RPA posługuje także o. Stanisław Dziuba. Ten pauliński zakonnik misyjną pracę, głównie wśród plemienia Zulusów, podjął w 1991 roku, a od 2009 jest biskupem i ordynariuszem diecezji Umzimkulu na terenie, której znajduje się paulińska misja i Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej.

Fotorelacja z wydarzenia:



Rozmowa z o. Davidem Dlaminim, przełożonym i proboszczem w Centocow:



Rozmowa z o. Arnoldem Chrapkowskim, przełożonym generalnym Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika:



Rozmowa z o. Protasem Nzimadea, posługującym w Centocow:

Autor: AN

Zobacz również

Kochani Radiosłuchacze, dziękujemy!

Kochani Radiosłuchacze, dziękujemy!

Środa, 26.03.2025

Kochani Radiosłuchacze!

trudno znaleźć odpowiednie słowa, żeby Wam podziękować! Spłynął na nas ogrom dobrych i pięknych słów, znaków Waszej obecności i wzruszających życzeń! Więc powiemy po prosty - ale w tym słowie staramy się zmieścić wszystko, co mamy w sercu - DZIĘKUJEMY! 

Oto ułamek Waszych życzeń, nadesłanych na numer radiowego smsa

Autor: DR

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra

Wtorek, 25.03.2025

Radio to fale, które nadawane przez jednych odbierają drudzy. Radio to dźwięk. Radio to ludzie. Radio odbiera się uchem, ale nadaje sercem. Dziś przypada 30. rocznica powstania Radia Jasna Góra. Na przestrzeni trzech dekad rozgłośnia szerzy kult Matki Bożej wśród tęskniących za Nią słuchaczy.

Autor: BPJG

Jubileusz Radia i Centrum - okiem Radia Fiat i Biura Prasowego Jasnej Góry

Jubileusz Radia i Centrum - okiem Radia Fiat i Biura Prasowego Jasnej Góry

Wtorek, 25.03.2025

Relacje z Jubileuszowej Mszy św. w 30. rocznicę Radia Jasna Góra i Jasnogórskiego Centrum Informacji znalazły się na portalach zaprzyjażnionych mediów - Radia Fiat i Biura Prasowgo Jasnej Góry.

Autor: oprac. RJG

30-lecie Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra

30-lecie Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 24.03.2025

- Jubileusz 30. lat istnienia Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra pięknie wpisuje się w „Rok Święty”, przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” – powiedział o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra na rozpoczęcie jubileuszowej Eucharystii, która zgromadziła wspólnoty obu instytucji. Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Autor: DR

Jesteście sługami Prawdy i Słowa - mówi przeor Jasnej Góry do pracowników jasnogórskiej rozgłośni

Jesteście sługami Prawdy i Słowa - mówi przeor Jasnej Góry do pracowników jasnogórskiej rozgłośni

Poniedziałek, 24.03.2025

W wigilię 30. rocznicy powstania Radia Jasna Góra gościem Rozmowy dnia był przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

- Przede wszystkim jestem dumny, i przepełnia mnie radość, że takie radio jest na Jasnej Górze, że pomysł na stworzenie tego radia pojawił się niemal natychmiast wtedy, kiedy okoliczności wskazywały na to, że można je tworzyć - mówił o. przeor w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

Autor: DR

Zapraszamy na Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra!

Zapraszamy na Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra!

Niedziela, 23.03.2025

25 marca - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - przypada Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra - rozgłośni radiowej nadającej program z serca Polski, z Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

- To już 30 lat, gdy na 100,6 fm słychać głos z Jasnej Góry. Jubileusz jest doskonałą okazją, aby Bogu oraz tym wszystkim, którzy tworzą i tworzyli na przestrzeni lat nasze Radio, powiedzieć: DZIĘKUJEMY! Dziękujemy Bogu za wszystkich Pracowników i Współpracowników Radia Jasna Góra, za codzienną Waszą posługę, serce wkładane w każde dzieło i każdy aspekt radiowej rzeczywistości. Za wytrwałość w czynieniu dobra; za pasję; za otwartość i za codzienne wsparcie. Bez Was, byłoby to zupełnie inne Radio - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor jasnogórskiej rozgłośni.

Autor: DR