Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Imieniny generała Zakonu Paulinów


Wtorek, 18.02.2025

Imieniny generała Zakonu Paulinów
Msza św. z racji imienin przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego odprawiona została w poniedziałek w Kaplicy Matki Bożej. W Eucharystii uczestniczyli współbracia z kraju i zagranicy, przyjaciele i świeccy współpracownicy Zakonu oraz Jasnej Góry, siostry zakonne, paulińscy bracia klerycy, przedstawiciele wspólnot i pielgrzymi.

- Jako zakonna wspólnota stoimy tu w tym szczególnym dla każdego paulina miejscu, bo w sercu Zakonu. I niezależnie od miejsca na świecie, gdzie pełnimy nasze paulińskie powołanie, to myślą wracamy tu, na Jasna Górę. Prosimy Tę, która prowadzi po drogach wiary, prowadzi nas drogą paulińskiego powołania, byśmy nigdy z niego nie rezygnowali, nie odstępowali z tej szczególnej i wyjątkowej drogi, jaka jest łaska zakonnego i kapłańskiego powołania, łaska paulińskiego powołania – mówił o. Arnold Chrapkowski, który przewodniczył Eucharystii.

słowo na rozpoczęcie:

słowo na zakończenie:

O. Piotr Łoza, definitor generalny Zakonu Paulinów przypomniał, że imienny przełożonego generalnego są zawsze świętem dla całego zakonu, ponieważ w myśl Konstytucji Zakonnych jest on znakiem jedności i obok Chrystusa zasadą jedności. - Dlatego chcemy otoczyć Ojca Generała serdeczną modlitwą, zarazem wdzięcznością za pełnioną służbę w naszym Zakonie, Zakonie Paulinów i w Kościele - powiedział o. Łoza:

O. Ryszard Dec, definitor generalny Zakonu Paulinów wygłosił homilię:

O. Arnold Chrapkowski jest 86. z kolei przełożonym generalnym Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Pełni swoją funkcję od 2014 r., teraz już w drugiej kadencji.

Mirosława Szymusik / BPJG
więcej na stronie Biura Prasowego @Jasna Góra News
galeria zdjęć - fot. Krzysztof Świertok

Autor: BPJG / RJG

Zobacz również

Światowy Dzień Krótkofalowca

Światowy Dzień Krótkofalowca

Sobota, 18.04.2026

 W ten weekend, 18 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. To święto ludzi, którzy potrafią porozumiewać się przez radio na bardzo duże odległości — bez internetu, bez telefonów i bez żadnej infrastruktury.

Autor: oAG

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Sobota, 18.04.2026

18 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Tegoroczne, centralne obchody tego święta odbyły się w dniach 16-17 kwietnia na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. I właśnie przedstawiciele tej instytucji byli gośćmi czwartkowej Rozmowy dnia w Radiu Jasna Góra. Marcin Bernaś zaprosił do radiowego studia Annę Zawadzką i Karola Czajkowskiego, wicedyrektorów Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Autor: DR

Od pustki do wolności. Spotkanie o uzależnieniach i sensie życia

Od pustki do wolności. Spotkanie o uzależnieniach i sensie życia

Piątek, 17.04.2026

Spotkanie formacyjne dla mężczyzn pt. „U(nie)ZALEŻNIENIE. Od pustki do wolności", poświęcone problematyce uzależnień oraz poszukiwaniu sensu życia, odbyło się w Krakowie - poinformował nas Andrzej Lewek, krajowy koordynator Ruchu Mężczyzn św. Józefa, współpracownik Radia Jasna Góra w cyklu audycji „O wierze po męsku".

Autor: RJG

Trwa Tydzień Miłosierdzia

Trwa Tydzień Miłosierdzia

Czwartek, 16.04.2026

W Kościele katolickim trwa 82. Tydzień Miłosierdzia – wyjątkowy czas refleksji nad pomocą potrzebującym oraz konkretnym działaniem na rzecz ubogich. Tegoroczne obchody, które rozpoczęły się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia, koncentrują się na wezwaniu do życia miłością w praktyce i zaangażowania w dzieła miłosierdzia.

Warto przypomnieć, że Święto Miłosierdzia Bożego jest patronalnym świętem Caritas Polska. Z tej okazji gościem Radia Jasna Góra w ostatnich dniach był ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Arch. Częstochowskiej

Autor: DR

Film „Maryja. Matka Papieża” na ekranach kin

Film „Maryja. Matka Papieża” na ekranach kin

Środa, 15.04.2026

Po sukcesie obrazu „Najświętszego Serce”, który zgromadził blisko 250 tys. widzów w całej Polsce, dystrybutor Rafael Film przygotował kolejną dużą premierę. Film pt. „Maryja. Matka Papieża” zadebiutuje 17 kwietnia w ponad 160 kinach w całej Polsce, a lista lokalizacji systematycznie się powiększa. 

Film podejmuje temat obecności Matki Bożej w życiu Jana Pawła II oraz jej znaczenia w codziennej wierze. Istotnym elementem narracji jest wątek objawień fatimskich oraz ujawnionej przez papieża tajemnicy.

Autor: oprac. DR

Święto książki - Targi Wydawców Katolickich

Święto książki - Targi Wydawców Katolickich

Wtorek, 14.04.2026

Cztery dni pełne książek, spotkań i inspiracji - już w czwartek rozpoczną się 31. Targi Wydawców Katolickich. Będą trwały od 16 do 19 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wydarzenie to, w rozmowie z Agatą Nalichowską (autorką audycji „Goście z Wydawnictwa”, specjalną wysłanniczką Radia Jasna Góra na Targi), zapowiadał ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Autor: oprac. DR