Środa, 12.02.2025
O „nabieraniu sił” na kolejny rok posługi oraz „wpatrywaniu się w oblicze Matki Bożej” opowiadał dziś na naszej antenie Andrzej Kalinowski, prezes i założyciel Ruchu – ta dobroczynna organizacja świętuje w tym roku 35-lecie powstania:
Działalność Ruchu jest możliwa przede wszystkim dzięki ludziom dobrej woli. Każdego roku, za zgodą abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przy kościołach i parafiach archidiecezji (także na Jasnej Górze), w okolicach Światowego Dnia Chorego – a więc 11 lutego, przeprowadzana jest zbiórka datków do puszek – zebrane środki umożliwiają codzienne funkcjonowanie wspólnoty, przede wszystkim prowadzenie domów z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi.
W czasie nocnego czuwania w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, w intencji wszystkich ofiarodawców i dobroczyńców, została odprawiona Msza św.
Jak podkreślił Andrzej Kalinowski w rozmowie z Danutą Romanowską, jasnogórskie czuwanie „dodało dużo siły środowisku”. – Tu trzeba nabierać dużo sił, wsłuchiwać się w słowa ludzi, wpatrywać w oblicze Matki Bożej – bo bez wiary, ten świat cierpienia, słabości staje się czymś niepotrzebnym, zawadzającym. A myślę, że słabość, która nas dotyka na jakiś etapie życia, jest nam bardzo potrzebna – pozwala stawać się lepszym człowiekiem – mówił prezes Ruchu „Betel” - I trzeba mówić dużo o dobru:
Głównym celem i zadaniem Ruchu „Betel” jest prowadzenie domów dla osób niepełnosprawnych, które z różnych powodów nie mogą mieszkać w rodzinach – to właśnie we wspólnocie tworzą swoją rodzinę, w której przebywają do końca życia. Takie domy prowadzone są w Częstochowie i w kilkunastu innych miejscowościach w Polsce. Ruch animuje także grupy wsparcia dla osób z dziećmi niepełnosprawnymi, prowadzi wspólnoty seniorów i świetlice, a także częstochowski punkt wydawania odzieży.
W ostatnich latach Ruch rozszerzył swoją działalność na kraje afrykańskie. – W biednych krajach Afryki, gdzie niepełnosprawność jest skazana na odrzucenie czy na powolne umieranie, jest to dosłownie ratowanie życia – stwierdził Andrzej Kalinowski. Domy dla osób niepełnosprawnych funkcjonują w Etiopii i na Madagaskarze, dom buduje się już w Mozambiku, a w Burundi rozpoczęły się przygotowania (o działaniach Ruchu można poczytać na stronie internetowej www.betel-charity.org).
Rozmowa w całości zabrzmi jeszcze w wieczornej (po 21:40) i nocnej (po 4:00) Panoramie reporterskiego dnia.
Autor: DR