Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Modlitwa i wsparcie dla Ruchu Dobroczynnego 'Betel'


Środa, 12.02.2025

Modlitwa i wsparcie dla Ruchu Dobroczynnego 'Betel'
Kilka godzin na nocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej spędzili podopieczni – osoby niepełnosprawne i starsze, a także wolontariusze i opiekunowie z Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel”. Czuwanie wpisało się w obchody 33. Światowego Dnia Chorego w arch. częstochowskiej, a także w comiesięczne czuwania wiernych archidiecezji, odbywające się w nocy z 11 na 12-sty dzień miesiąca.

O „nabieraniu sił” na kolejny rok posługi oraz „wpatrywaniu się w oblicze Matki Bożej” opowiadał dziś na naszej antenie Andrzej Kalinowski, prezes i założyciel Ruchu – ta dobroczynna organizacja świętuje w tym roku 35-lecie powstania:

Działalność Ruchu jest możliwa przede wszystkim dzięki ludziom dobrej woli. Każdego roku, za zgodą abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przy kościołach i parafiach archidiecezji (także na Jasnej Górze), w okolicach Światowego Dnia Chorego – a więc 11 lutego, przeprowadzana jest zbiórka datków do puszek – zebrane środki umożliwiają codzienne funkcjonowanie wspólnoty, przede wszystkim prowadzenie domów z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi.

W czasie nocnego czuwania w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, w intencji wszystkich ofiarodawców i dobroczyńców, została odprawiona Msza św.

Jak podkreślił Andrzej Kalinowski w rozmowie z Danutą Romanowską, jasnogórskie czuwanie „dodało dużo siły środowisku”. – Tu trzeba nabierać dużo sił, wsłuchiwać się w słowa ludzi, wpatrywać w oblicze Matki Bożej – bo bez wiary, ten świat cierpienia, słabości staje się czymś niepotrzebnym, zawadzającym. A myślę, że słabość, która nas dotyka na jakiś etapie życia, jest nam bardzo potrzebna – pozwala stawać się lepszym człowiekiem – mówił prezes Ruchu „Betel” - I trzeba mówić dużo o dobru:

Głównym celem i zadaniem Ruchu „Betel” jest prowadzenie domów dla osób niepełnosprawnych, które z różnych powodów nie mogą mieszkać w rodzinach – to właśnie we wspólnocie tworzą swoją rodzinę, w której przebywają do końca życia. Takie domy prowadzone są w Częstochowie i w kilkunastu innych miejscowościach w Polsce. Ruch animuje także grupy wsparcia dla osób z dziećmi niepełnosprawnymi, prowadzi wspólnoty seniorów i świetlice, a także częstochowski punkt wydawania odzieży.

W ostatnich latach Ruch rozszerzył swoją działalność na kraje afrykańskie. – W biednych krajach Afryki, gdzie niepełnosprawność jest skazana na odrzucenie czy na powolne umieranie, jest to dosłownie ratowanie życia – stwierdził Andrzej Kalinowski. Domy dla osób niepełnosprawnych funkcjonują w Etiopii i na Madagaskarze, dom buduje się już w Mozambiku, a w Burundi rozpoczęły się przygotowania (o działaniach Ruchu można poczytać na stronie internetowej www.betel-charity.org).

Rozmowa w całości zabrzmi jeszcze w wieczornej (po 21:40) i nocnej (po 4:00) Panoramie reporterskiego dnia.

Autor: DR

Zobacz również

Kochani Radiosłuchacze, dziękujemy!

Kochani Radiosłuchacze, dziękujemy!

Środa, 26.03.2025

Kochani Radiosłuchacze!

trudno znaleźć odpowiednie słowa, żeby Wam podziękować! Spłynął na nas ogrom dobrych i pięknych słów, znaków Waszej obecności i wzruszających życzeń! Więc powiemy po prosty - ale w tym słowie staramy się zmieścić wszystko, co mamy w sercu - DZIĘKUJEMY! 

Oto ułamek Waszych życzeń, nadesłanych na numer radiowego smsa

Autor: DR

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra

Rozmowy o 30. rocznicy Radia Jasna Góra

Wtorek, 25.03.2025

Radio to fale, które nadawane przez jednych odbierają drudzy. Radio to dźwięk. Radio to ludzie. Radio odbiera się uchem, ale nadaje sercem. Dziś przypada 30. rocznica powstania Radia Jasna Góra. Na przestrzeni trzech dekad rozgłośnia szerzy kult Matki Bożej wśród tęskniących za Nią słuchaczy.

Autor: BPJG

Jubileusz Radia i Centrum - okiem Radia Fiat i Biura Prasowego Jasnej Góry

Jubileusz Radia i Centrum - okiem Radia Fiat i Biura Prasowego Jasnej Góry

Wtorek, 25.03.2025

Relacje z Jubileuszowej Mszy św. w 30. rocznicę Radia Jasna Góra i Jasnogórskiego Centrum Informacji znalazły się na portalach zaprzyjażnionych mediów - Radia Fiat i Biura Prasowgo Jasnej Góry.

Autor: oprac. RJG

30-lecie Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra

30-lecie Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 24.03.2025

- Jubileusz 30. lat istnienia Jasnogórskiego Centrum Informacji i Radia Jasna Góra pięknie wpisuje się w „Rok Święty”, przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” – powiedział o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra na rozpoczęcie jubileuszowej Eucharystii, która zgromadziła wspólnoty obu instytucji. Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Autor: DR

Jesteście sługami Prawdy i Słowa - mówi przeor Jasnej Góry do pracowników jasnogórskiej rozgłośni

Jesteście sługami Prawdy i Słowa - mówi przeor Jasnej Góry do pracowników jasnogórskiej rozgłośni

Poniedziałek, 24.03.2025

W wigilię 30. rocznicy powstania Radia Jasna Góra gościem Rozmowy dnia był przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

- Przede wszystkim jestem dumny, i przepełnia mnie radość, że takie radio jest na Jasnej Górze, że pomysł na stworzenie tego radia pojawił się niemal natychmiast wtedy, kiedy okoliczności wskazywały na to, że można je tworzyć - mówił o. przeor w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

Autor: DR

Zapraszamy na Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra!

Zapraszamy na Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra!

Niedziela, 23.03.2025

25 marca - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - przypada Jubileusz 30-lecia Radia Jasna Góra - rozgłośni radiowej nadającej program z serca Polski, z Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

- To już 30 lat, gdy na 100,6 fm słychać głos z Jasnej Góry. Jubileusz jest doskonałą okazją, aby Bogu oraz tym wszystkim, którzy tworzą i tworzyli na przestrzeni lat nasze Radio, powiedzieć: DZIĘKUJEMY! Dziękujemy Bogu za wszystkich Pracowników i Współpracowników Radia Jasna Góra, za codzienną Waszą posługę, serce wkładane w każde dzieło i każdy aspekt radiowej rzeczywistości. Za wytrwałość w czynieniu dobra; za pasję; za otwartość i za codzienne wsparcie. Bez Was, byłoby to zupełnie inne Radio - podkreśla o. Andrzej Grad, dyrektor jasnogórskiej rozgłośni.

Autor: DR